Panorāma

Katalonija gatavojas parlamenta vēlēšanām

Panorāma

Šodien Arturam Maskatam – 60!

Banka nedod kredītu mājoklim

Piecu bērnu ģimenei neizdodas saņemt kredītu plašākam mājoklim

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem un 5 mēnešiem.

Freimaņu ģimenei, kurā bez četriem pašu bērniem aug arī viens pieņemts bērns, šo Ziemassvētku sapnim iegādāties lielāku dzīvokli svītru pārvilka bankas atteikums. Izrādās, abu strādājošo vecāku ienākumi ir pietiekami, lai audzinātu visus bērnus, bet bankas ieskatā nav gana lieli, lai veiktu kredīta maksājumu. Mamma Ieva uzskata, ka šis gadījums parāda, cik neapskaužamā situācijā patiesībā ir daudzbērnu ģimenes Latvijā.

Ieva ar vīru abi jau 20 gadus strādā pašvaldības uzņēmumā. Alga abiem ir virs vidējās algas valstī. Ģimenē aug pieci bērni, viens no viņiem ir audžubērns. Abi ar vīru grib lielāku mājokli un nesen sludinājumā ieraudzījuši piecu istabu dzīvokli par 80 000 eiro. Ģimene devās uz "SEB banku", kuras klienti ir pēdējos 20 gadus.

"Izstāstījām, ka mums ir pieci bērni, strādājam algotu darbu, pastāstījā, kāda mums ir alga, bet banka pasaka - piedodiet. Ja mums būtu trīs bērni, situācija būtu laba," stāsta Ieva.

Pēc "SEB bankas" kritērijiem, kredīta maksājums mēnesī nedrīkst pārsniegt 40% no ģimenes ienākumiem. Tāpat kredīta speciāliste uzsvērusi, ka katram pieaugušajam jāpaliek 400 eiro, bet bērnam 200 eiro mēnesī.

"Esam pilnīgā strupceļā. Nonācām pie secinājuma: ja mēs ar vīru izšķiramies un man pret viņu materiālu pretenziju nav, viņš var paņemt kredītu un to dzīvokli nopirkt," stāstīja Ieva.

Bankā skaidro, ka kredīta konsultācijas laikā visiem skaidro, ka kredīts nedrīkst pasliktināt ģimenes materiālo stāvokli. Bet, protams, ienākumus dala uz visiem ģimenes locekļiem, arī katru bērnu. 

"Tam nav saistības, vai ir bērni vai nav bērni. (..) Mēs skatāmies pragmatiski. Mēs skatāmies ģimenes finanšu situāciju. Būtu lielāks grēks piešķirt kredītu kredīta pēc un ignorēt situāciju, kāda ģimenē radīsies pēc kredīta piešķiršanas. (..) Un, vai tā situācija netiek būtiski pasliktināta," skaidroja "SEB bankas" pārstāve Agnese Strazda.

"SEB bankas" dati liecina, ka no visiem izsniegtajiem hipotekārajiem kredītiem 80% izsniegti tieši ģimenēm ar bērniem un tikai 20% cilvēkiem bez atvasēm. Tāpat lielākā daļa ģimeņu izmanto valsts atbalsta programmu ALTUM, kas garantē pirmo iemaksu ģimenes vietā. 64% kredītu izsniegti ģimenei ar vienu bērnu, 31% ģimenei ar diviem bērniem un 5% ģimenei ar trim un vairāk bērniem. Taču tas esot saistīts ar statistiku, jo daudzbērnu ģimeņu vienkārši esot mazāk.

Vidējā hipotekārā kredīta apjoms esot 50 000 eiro.

Tikmēr ekonomikas ministrs uzskata, ka notikušais ar Ievas ģimeni ir jāvērtē un jārod risinājums. Jo visus gadījumus likumā nevar paredzēt.

"Mēs labprāt Ekonomikas ministrijā uzklausīsim to lietu kā tādu. Un apskatīsimies šos datus. Ir skaidrs, ka valdībai ir atbalsta programma mājokļu iegādei. Mums ir garantiju programma, un mērķis ir tieši daudzbērnu ģimenēm palīdzēt. (..) Jau 6000 bērnu ir tikuši pie mājokļa. Es nedomāju, ka tai jābūt neatrisinātai lietai," sprieda ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens ("Vienotība").

Ieva negrib padoties un ir pierakstījusies uz konsultācijām citās bankās. "Es neuzskatu, ka man šausmīgi maza alga. Fiziski kredītu varētu nomaksāt. Valdība piešķir bērniem pabalstus, bet banka neņem vērā tos pabalstus. (..) Uzlabot savu dzīves situāciju nevaru," piebilda Ieva.

Nākamgad valsts jūtami palielina atbalstu audžuģimenēm. Ievas ģimenē uzskata, ka viņi visi ir pelnījuši dzīvot labāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti