Pieaug bezmaksas psihiskās palīdzības saņēmēju skaits

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 8 mēnešiem.

Latvijā valsts apmaksātu psihisko palīdzību piedāvā 99 speciālisti, tomēr iedzīvotāju interese ir daudz lielāka, tāpēc Nacionālais veselības dienests aicina pieteikties vēl pakalpojumu sniedzējus, īpaši trūkst psihoterapeitu. Iedzīvotāji visbiežāk pēc palīdzības vēršas jau tad, kad problēma ir gana saasinājusies, un tad jau ar valsts apmaksātām desmit vizītēm vien nepietiek.

Pieaug bezmaksas psihiskās palīdzības saņēmēju skaits
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Kopš pagājušā gada maija iedzīvotājiem ir pieejama valsts apmaksāta psiholoģiskā un psihoterapeitiskā palīdzība. Lai to saņemtu, nepieciešams ārsta nosūtījums. Pakalpojumu tobrīd ieviesa, lai mazinātu Covid-19 izraisītās sekas mentālajai veselībai. Taču Nacionālajā veselības dienestā stāsta, ka šis pakalpojums būs arī turpmāk.

Dienesta Ārstniecības pakalpojumu departamenta Ambulatoro pakalpojumu nodaļas vecākā eksperte Elīna Engelberga atklāj, ka šobrīd pakalpojumu nodrošina 99 speciālisti.

"Kopš šī pasākuma uzsākšanas ir noslēgti līgumi ar 99 pakalpojuma sniedzējiem. Šobrīd esam izsludinājuši atkārtotu pieteikšanos. No dienesta puses aicinām speciālistus pieteikties šī pakalpojuma sniegšanai, lai arī turpmāk veiksmīgi attīstītu psiholoģiskās palīdzības sniegšanu Latvijas iedzīvotājiem," norāda Engelberga.

Pārsvarā pieejami ir psihologi, mazāk – psihoterapeiti, to pat trūkst.

Kopumā pakalpojumu piedāvā 16 psihoterapeiti, un visi pieejami Rīgā. Kopumā pakalpojums plašāk pieejams pilsētās, taču piedāvā vizītes arī attālināti. Ar speciālistu sarakstu, kuri sniedz konsultācijas, var iepazīties Nacionālā veselības dienesta mājaslapā.

Dienestā stāsta, ka iedzīvotāju atsaucība tikai pieaug.

"Atsaucība ir diezgan pieaugoša, salīdzinot 2021. un 2022. gadu. Ja 2021. gadā līdz gada beigām apmeklējuši bija 1300 pacienti, tad 2022. gada astoņos mēnešos tie ir jau 1900," stāsta Engelberga.

Kas tad iedzīvotājus satrauc? Latvijas Profesionālo psihologu asociācijas vadītāja Evelīna Mūze norāda, ka

pašreizējā situācija ir spēcīgs katalizators jau esošajām problēmām. Pieaug agresivitāte un vardarbība, līdz ar to pieaug arī atkarības.

"Atkarības raisa esošā nenoteiktība, kas saistīta ar apkārtējo situāciju – karš, pandēmija. Tāpat šī situācija raisa satraukumu, bailes, nemieru un agresivitāti. Kā cilvēki tiek ar to galā – iziet no ierindas tie, kas ir mazāk emocionāli noturīgi un stabili. Tie parasti ir cilvēki ar atkarību psihi. Nāk jau tie, kuriem tiešām ūdens smeļas mutē, kas ar sevi netiek galā. Īpaši smagi ir reģionos," uzsver Mūze.

Valsts apmaksā ne vairāk par desmit vizītēm. Mūze stāsta, ka pārsvarā visi izmanto desmit vizītes, taču daudziem vajag pat vairāk. Daļa turpina iesākto, taču nu jau par saviem līdzekļiem. Tomēr lielākā daļa turpināt saņemt palīdzību par paša naudu nevar atļauties.

Visbiežāk pie speciālistiem iet sievietes.

"Vairāk tās ir sievietes, kas tur rūpi par ģimeni, par bērniem un kurām ir arī daudz visādu jūtu, gaidu," norāda Mūze.

Savukārt pusaudžiem ir pieejama valsts apmaksāta programma depresijas un pašnāvības riska mazināšanai. To nodrošina Pusaudžu resursu centrs, un pilnas valsts apmaksātas programmas ilgums ir 3 mēneši.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti