Dienas ziņas

Balvu muzejā atceras barikāžu laiku

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Pie Vecmīlgrāvja tilta piemin Robertu Mūrnieku

Pie Vecmīlgrāvja tilta piemin barikāžu laikā nošauto Robertu Mūrnieku 

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 5 mēnešiem.

Latvijā piemin barikāžu laiku, kad pirms 32 gadiem tūkstošiem cilvēku devās uz Rīgu sargāt stratēģiski svarīgus objektus un savu sapni par neatkarīgu Latviju. Pirmdienas vakarā klusumā tiek noliektas galvas par pirmo barikāžu upuri –  Satiksmes ministrijas šoferi Robertu Mūrnieku. Viņu ķēra omoniešu lode. 

Pirms 32 gadiem pie tilta stāvēja smagā tehnika. Netālu – Vecmīlgrāvī – bāzējās omonieši jeb speciālo uzdevumu milicijas vienība (OMON). Savu niknumu par notiekošo – par Padomju Savienības sabrukumu – viņi demonstrēja šaudami.  Viena lode izdzēsa 39 gadus vecā šofera Roberta Mūrnieka dzīvību.

"Pirmās barikādes bija šeit. OMON izbrauca uz Rīgu, ņirgājās. Brauca ar bobiku, šāva gaisā ar automātiem," atcerējās Zemessardzes veterāns Aivars Puriņš.

Savukārt veterāns Eduards Ziemelis piebilda, ka Roberts Mūrnieks veda dokumentus un neapstājās. Tā viņš arī tika nošauts.

"Tas bija satricinājums, jo pirms tam likās, ka varam visu... Un tad šī traģēdija. Bet šis upuris saliedēja vēl vairāk," uzsvēra toreizējais Latvijas Tautas frontes vadītājs  Romualds Ražuks.

Patiesībā šī viena lode izdzēsa trīs dzīvības – sirds neizturēja Mūrnieka mātei, un pasauli neieraudzīja Mūrnieka bērns. Zemessardzes 13. bataljona kapelāns Edvīns Rumjancevs norādīja: "Brīvības cena ir augsta. Un viņa nebija par velti."

Savukārt pirmdienas vakarā sanākušie zemessargi atgādināja, ka tajās dienās dzima gan Latvija, gan Zemessardze. 

"No barikāžu dienām izveidojās Zemessardze. Sākām grupēties. Sākām apzvanīt cilvēkus, kas bija specvienībās," pastāstīja veterāns Puriņš.

Mūrnieka bēres izvērtās par tautas manifestāciju. Tieši tāpat vēlāk tika pavadīti arī pārējie barikāžu laikā nošautie. Par sevišķiem nopelniem Latvijas valsts neatkarības aizstāvēšanā Robertu Mūrnieku pēc nāves apbalvoja ar Viestura ordeni.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti