Pētnieki: Latvijas pašvaldībām jāuzmanās sadarbībā ar Krievijas vietvarām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem un 5 mēnešiem.

Krievija arī turpmāk attiecību veidošanā ar Rietumiem ies konfrontācijas ceļu, nereti dodot priekšroku destruktīvām rīcībām. Tā ceturtdien, 21. decembrī, savā ikgadējā ziņojumā uzsvēra ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Vienotība"). Tikmēr Austrumeiropas politisko pētījumu centra pārstāvji, iepazīstinot ar savu jaunāko pētījumu, uzsver – uzmanīgām attiecību veidošanā ar Krievijas vietvarām jābūt arī Latvijas pašvaldībām.

Atšķirībā no Latvijas, kur valsts oficiālā ārlietu politikas īstenošana uzticēta Ārlietu ministrijai, Krievijā atsevišķi tās mērķu sasniegšana nodota pašvaldībām.

Tā saucamā tautiešu politikas joma nodota Maskavas, Sanktpēterburgas un Ļeņingradas apgabala vietvarām, kas to tālāk īsteno caur sadarbību ar citu valstu pašvaldībām.

Šīs politikas īstenošanas elementi bieži tiek slēpti dažādos sadarbības līgumos, piemēram, par sadarbību kultūras un humanitārajā jomā.

"Šie pasākumi ir vērsti uz uzskatu un vērtību simbola izmaiņu. Krievijas ietekme, kādreiz arī dēvēta par maigo varu, ir pielīdzināma radiācijas ietekmei. Sākumā to nejūtam, bet pēc tam ir virkne seku, tajā skaitā ar letālu iznākumu," teica Austrumeiropas politisko pētījumu centra pētnieks Māris Cepurītis.

Pētnieki uzsver – it kā pret nevainīgo sadarbību ar Latvijas pašvaldībām izglītībā, krievu valodas apguvē un kultūrā jāraugas uzmanīgi. Uz Krieviju tiek aicināti skolotāji un skolnieki, kur vēsturiskie fakti tiem tiek pasniegti jau Krievijas oficiālajā interpretācijā. Tādējādi krievvalodīgajos iedzīvotājos tiek veidota piederība Krievijai, graujot sabiedrības vienotību Latvijā. Īpaši šajā sadarbībā izceļas Rēzeknes un Rīgas pašvaldības, kas mēģina veidot alternatīvu pieeju Ārlietu ministrijas nospraustajai.

"Tur, kur ir [partijas] "Saskaņa" mēri, tur interese par Krieviju ir lielāka. Arī no Krievijas puses interese ir lielāka. Ja mēs skatāmies 2009. gadu, tad neilgi pēc tā, kad "Saskaņas centrs" uzvarēja Rīgas pašvaldības vēlēšanās, Krievijas vēstnieks Vešņakovas vienā no tautiešu pasākumiem paziņoja, ka sāks labākas attiecības ar Rīgu veidot un tas ietekmēšot arī attiecības ar Latviju," teica Austrumeiropas politisko pētījumu centra izpilddirektors Andis Kudors.

Pēc Kudora vērtējuma, Krievijas mērķis ir sadarboties tikai ar vienu politisko spēku.

Vienlaikus gan pētnieki uzsver – sadarbība pašvaldību līmenī ar Krieviju ir neizbēgama, jo tā ir Latvijas kaimiņvalsts.

Šajā gadījumā redzami arī pozitīvi piemēri – Latvijas uzņēmēji veido kopuzņēmumus Pleskavā. Caur sadarbību šajā pierobežas zonā bieži tiek mainīts pašu Krievijas iedzīvotāju priekšstats par Latviju, kuru iepriekšējos gados tendenciozā un pat nepatiesā gaismā pasnieguši atsevišķi kaimiņvalsts mediji.

Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" par pētījumu plašāk stāsta Austrumeiropas politikas pētījumu centra izpilddirektors Andis Kudors.

Viedokli izsaka Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdis, Auces novada deputāts Gints Kaminskis un Saeimas deputāts, Ārlietu komisijas priekšsēdētāja biedrs Rihards Kols.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti