Panorāma

LTV Ziņu dienests kuplina dziesmu svētkus!

Panorāma

Izskan pūtēju orķestru Dižkoncerts

Ministru parādi un uzkrājumi

Pērn ministri deldējuši uzkrājumus, krājuši un slīguši parādos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Spriežot pēc amatpersonu deklarācijām, pagājušajā gadā ministri deldējuši savus uzkrājumus bankās, vairāk naudas likuši zeķē un ieslīguši dziļāk parādos. Arī kopējie ieņēmumi bijuši mazāki nekā aizpērn. Tiesa, vairumam valdības locekļu materiālais stāvoklis ir uzlabojies vai nav būtiski mainījies, kopīgo ainu iespaidojuši tikai dažu ministru veikti apjomīgi darījumi.

Pērn ministri kopā nopelnījuši aptuveni 416 000 latu, kas, salīdzinot ar teju pusmijonu latu aizpērn, šķiet mazāk. Taču, rēķinot tikai algas, kopējais apjoms nav īpaši mainījies. Abos gados veiktie daži lieli darījumi ar īpašumu, kas arī ietekmējuši bilanci.

Ienākumu līderis ar 77 000 latu pērn bijis pašreizējais satiksmes ministrs Anrijs Matīss, kas tad, pildot ministrijas valsts sekretāra pienākumu, lauvas tiesu guvis no amatiem ministrijas pārziņā esošo uzņēmumu valdēs, tāpēc šogad viņam gaidāms ienākumu kritums. Stabili ministra algu ar pasniedzēja ienākumiem gandrīz dubulto aizsardzības ministrs Artis Pabriks (V) saņemot 34 000 latu, bet iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (RP) saņēmis papildu ienākumu no īpašumu pārdošanas, kopā deklarējot 26 000 latu.

Ar pasniedzēja darbu gandrīz 4000 no 26 000 piepelnījis arī jaunvēlētais izglītības un zinātnes ministrs Vjačeslavs Dombrovskis (RP), vairāku tūkstošus latu dividendes no kopējiem 25 000 ienākumiem saņēmusi kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende (VL-TB/LNNK), līdzīgu papildu ienākumus guvis vides un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs (RP). Ar 3000 dolāru prēmiju savus 24 000 latu ienākumus papildinājis Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V).

Savukārt pārējie ministri uzrāda vien algas un finanšu ministrs Andris Vilks (V) jau atzinis, ka ar to iztikt kļūst arvien grūtāk. Uz atalgojuma nesamērību salīdzinot ar atbildību norāda arī pērn vismazāk starp kolēģiem nopelnījusī labklājības ministre.

Labāk jūtas tie, kas arī valsts darbā spēj veidot iekrājumus, un šajā ziņā līderis ar 153 000 latu ir ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (RP), kurš bija ilggadīgs Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs un prezidenta kancelejas vadītājs, otrajā vietā ar 55 000 latu ir premjers Dombrovskis, kam lielākā daļa uzkrājumu ir deponēti eiro vēl no Eiropas Parlamenta laikiem, bet trešais ir satiksmes ministrs Matīss. Viņam ir arī lielākie uzkrājumi skaidrā naudā – 7600 latu. Gan Rinkēvičam, gan Matīsam nav kredītsaistību.

Pretstatā parādnieku saraksta līderim Sprūdžam, kas kopš nonākšanas ministra krēslā 2011. gadā ir palielinājis savus kredītus par trešdaļu un patlaban deklarē 479 000 latu lielas saistības. Kultūras ministre Jaunzeme - Grende ar 156 000 ir otrajā vietā, bet pērn viņai izdevies saistības divkārt samazināt, savukārt ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts (RP) vairākus gadus pēc kārtas pierunā banku par 126 000 latu lielās parāda maksas atlikšanu.

Kopumā valdības locekļu saistības pērn pārsniedza miljonu latu jeb par piektdaļu vairāk nekā aizpērn. Vienlaikus lielāko saistību īpašnieki arī paši aizdod, un aktīvākie ir kultūras ministre un vides un reģionālās attīstības ministrs. Deklarācijas liecina, ka valdības locekļi nav vairojuši savu nekustamo īpašumu skaitu, ir pirktas un pārdotas automašīnas, kā arī kapitāla daļas uzņēmumos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti