4. studija

4. studija

4. studija

Kāpēc iedzīvotāji, kuriem ik mēnesi pienākas 15 vai 20 eiro atlaide, to nesaņem?

Šoziem lielie vējie pamatīgi papluinījuši ne vien kokus, bet arī antenas

Pēc vējainās ziemas sezonas atgādina pārliecināties par TV antenas pareizu novietojumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ja pazūd televizora signāls, tiek vainots televīzijas tornis vai pati televīzija, lai arī parasti pie vainas ir televizors, dekoders, vadi vai antena. Tieši antenas novietojums un vecums ir tas, kas visbiežāk vainojams pie televīzijas signāla pazušanas, tādēļ Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs (LVRTC) pēc šīs ziemas sezonas spēcīgajiem vējiem atgādina pārliecināties par televīzijas antenas pareizu novietojumu un kvalitāti. 

Televīzijas attēls mūsu mājās nonāk caur augstāko torni Eiropas Savienībā – Zaķusalas televīzijas torni, tomēr pavasaros, rudeņos, arī šajā janvārī stiprie vēji pārtraukuši ne vienu vien omulīgu vakaru pie televizora.

Ņemot vērā, ka televīzijas tornī parasti viss ir kārtībā un signāls strādā cauru diennakti, tad, pirms ziņot par traucējumiem, vajadzētu sākt ar savu māju – pārbaudot televizoru, dekoderu, vadus un antenu, kura visbiežāk arī ir vainojama pie signāla pazušanas ne tikai vēju, bet arī nepareizas uzstādīšanas dēļ.

LVRTC Korporatīvās komunikācijas vadītāja Vineta Sprugaine norādīja: “Pirmais ir antena, jāpārbauda antenas novietojums – vai novietota pareizā vietā. Kur tas būtu? Ja tā ir jumta antena, tad – virs jumta, nevis jumta malā, skatoties kaut kur iekšā uz jumtu. Otrs ir, lai antena būtu novietota horizontāli. (..) Nakamais – jāskatās, vai antena ir pagriezta tuvākā torņa virzienā. Torņus var apskatīties mājaslapā. Ir jāizvēlas pareizā antena. Ir situācijas, kur būs pietiekami laba uztveršana ar istabas antenu, ir situācijas, kur būs jāpaceļ jumta antena pietiekamā augstumā, kas pēc Eiropas standartiem ir 10 metrus virs zemes.”

Tikpat liela vērība ir jāpievērš arī citām, reizēm šķietami maznozīmīgām detaļām

Sprugaine pastāstīja: “Nereti secinām, ka šie te kabeļi, kas ved no antenas, kas ved uz televizoru vai dekoderu ir 20 un vairāk gadus veci. Piemēram, šajās detaļās ļoti labi var uzkrāties ūdens, sasalstot ledus izplešas, bojā savienojumus un, protams, ka tā uztveršana nebūtu iespējama vispār vai būtu nekvalitatīva.”

Katru gadu apraides signāls visā Latvijā tiek rūpīgi pārbaudīts.

“Katru gadu, tradicionāli – augustā, septembrī mani kolēģi dodas izbraukumā pa visu Latviju, lai (..) apceļotu gan pierobežu, gan Liepāju, Valmieru, Ventspili, ļoti daudzas apdzīvotās vietas – veicam apraides mērījumus.(..) Lai noteiktu, kā apraides signāls ir sasniedzis konkrētās mājsaimniecības,” atzīmēja Sprugaine.

Apraides signālu mērījumus LVRTC veicis visā Latvijas teritorijā. Apraides signāls pat vistālākajā pierobežas teritorijā aizsniedz skatītājus labā kvalitātē. Tomēr novērojumi liecina, ka bieži vien pie sliktas uztveres ir vainojams pašu aprīkojums.

LVRTC apraides sistēmu inženieris Didzis Dakteris skaidroja: “Pirmkārt jau, antenu izvietojums – aiz mājām ir nolikts, nav uz torni vērsta precīzi, kaut kad atstāta agrākos laikos un aizmirsta, antena paliek no veciem laikiem uzstādīta ar visiem kabeļiem.”

Jāņem vērā, ka nekas nav mūžīgs, tāpēc ik pa laikam iedzīvotājiem pašiem ir jāpārliecinās, vai visas signālu uztverošās iekārtas darbojas.

“Skaidrs, ka tas nav jādara janvārī, tas ir jādara drošos apstākļos, bet tradicionāli, sākoties būvdarbu sezonai, aicinām iedzīvotājus pārbaudīt, kādā tehniskā stāvoklī ir viņu uztverošās iekārtas, veikt remontdarbus, lai ziemā nepiedzīvotu momentus, kad kabelis, kas ir kalpojis 20 gadus, beidz to darīt un arī antena savu ir nokalpojusi. Nereti dekoders, kas pirms 20 gadiem ļoti labi kalpoja, vairs nevar uztvert “HD” kvalitāti, kurā šobrīd Latvijas Televīzija tiek pārraidīta,” sacīja Sprugaine.

Tātad, lai ekrānos vienmēr būtu kvalitatīva bilde, par to jāparūpējas arī pašam. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti