Pēc skolu tīkla optimizācijas Rēzeknē viens mikrorajons paliek bez vidusskolas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Rēzeknes pilsētas domes deputātu vairākums ir pieņēmis lēmumu par skolu tīkla optimizāciju. Trīs vidusskolas tiks reorganizētas par pamatskolām, atstājot pašvaldības pārziņā trīs esošās vidējās izglītības iestādes, proti, Rēzeknes 2. vidusskolu, Rēzeknes Valsts 1. ģimnāziju un Rēzeknes Valsts poļu ģimnāziju, kurai ir starpvalstu līgums ar poļu pusi un ir pavisam citas prasības. Pārmaiņas nepieciešamas, lai klases būtu piepildītas un skolās varētu atvērt vairākas paralēlklases, kas nepieciešamas, lai ieviestu jauno kompetenču pieeju mācību saturā un nodrošinātu Rēzeknes 2. vidusskolā un Rēzeknes Valsts 1. ģimnāzijā nepieciešamo skolēnu skaitu, ko paredz īstenotais Eiropas struktūrfondu projekts.

Rēzeknē, optimizējot skolu tīklu, viens pilsētas mikrorajons paliek bez vidusskolas
00:00 / 05:00
Lejuplādēt

Rēzeknes pilsētas domes sēdē, skatot jautājumu par skolu tīkla optimizēšanu, Izglītības pārvaldes vadītājs Arnolds Drelings minēja vairākus iemeslus, kādēļ pārmaiņas ir neizbēgamas. Viens no tiem ir skolēnu skaits - pilsētā vidusskolas posmā izglītojamo ir ap 560, un tas ir pārāk maz, lai piepildītu visas šobrīd esošās vidusskolas.

“Tikai optimāls skolu piepildījums dod iespēju izglītības jomai paredzētos līdzekļus izmantot efektīgi, kvalitatīvi, tiešām skolēnu kompetenču attīstībai, nevis izglītības iestāžu eksistēšanas nodrošināšanai, ko man negribētos tālāk turpināt,” domes sēdē pauda Arnolds Drelings.

Viņš uzsver -

lai skolas normāli spētu pastāvēt, nevis eksistēt, ir paredzēts, ka trīs vidusskolas tiks pārveidotas par pamatskolām. Arī kompetenču pieeja mācību saturā paredz skolā vairāk skolēnu, lai skolas spētu vidusskolēniem piedāvāt padziļināto kursu kombinācijas jeb “grozus”.

“Mēs pārējam uz jauno satura ieviešanu apmācību procesā, kas sāksies ar šī gada 1. septembri, tas ir svarīgākais moments. Un, ja mēs domājam par izglītojamajiem, tad viņiem ir jādod iespēja maksimāli izvēlēties plašu programmu jeb “grozu” klāstu, lai var izvēlēties, kas viņam ir vajadzīgs. Un to var izdarīt tikai un vienīgi tajās izglītības iestādēs, kur ir gana daudz paralēlklašu, bet izveidot mūsu pilsētā daudz tādu skolu ar plašu klāstu, ar lielu paralēlklašu skaitu - mēs nevaram,” norāda Rēzeknes pilsētas Izglītības pārvaldes vadītājs.

Tāpat pilsētā, apgūstot Eiropas struktūrfondu līdzekļus un renovējot Rēzeknes 2. vidusskolu un Rēzeknes Valsts 1. ģimnāziju, abās izglītības iestādēs skolēnu skaitam līdz 2023. gadam jākļūst lielākam, citādi pilsēta var pazaudēt 7 miljonus eiro. To ir sāpīgi apzināties, atzīst Rēzeknes 5. vidusskolas direktore Vija Poikāne, pārstāvot skolu, kurai drīzumā jāpārtop par pamatskolu. Rēzeknes 2. vidusskola un Rēzeknes Valsts 1. ģimnāzija būs izglītības centri pilsētā.

“Pēc pilsētas realizētā lielā projekta 2. vidusskolā ir jābūt 670, šobrīd ir 450. Kur ņemt 220 skolēnus, ja ne no 3. vidusskolas, no 6. vidusskolas? Tie ir tie, kas piepildīs, un projekta prasības tiks izpildītas. Un līdzīgi ir ar Valsts ģimnāziju - šobrīd ir nepilni 400 skolēni, saskaņā ar projekta prasībām nepieciešami 525. Kā citādi piepildīsies, ja ne 90 no 5. vidusskolas vidusskolēniem piedāvās mācīties šajās izglītības iestādēs,” secina Vija Poikāne.

Domes opozīcijas deputāti uzskata, ka lēmums ir sasteigts, vienu no pilsētas mikrorajoniem atstājot bez vidusskolas.

“Šeit tika minēts 120 bērni, tas jau sen tiek apspriests, ka tas tā nebūs. Šobrīd ir viena no versijām 90 bērni, un tieši šo argumentu izpilda gan 6. vidusskola, gan 5. vidusskola. Manā skatījumā, tur būtu jāveido viena vidusskola un viena varētu palikt kā sākumskola, tad būtu jāvienojas, kura no skolām varētu pildīt šīs funkcijas. Jo, skatot audzēkņu dinamiku, es domāju, ka būtu piepildīta Rēzeknes 2. vidusskola, gan Rēzeknes ģimnāzija, gan vēl viena vidusskola, kas atrastos Ziemeļu mikrorajonā,” spriež domes deputāte Ināra Groce.

“Tajā, ko pārmeta opozīcijas deputāti, tur nebija neviena argumenta vērā ņemama,” tā savukārt uzskata Rēzeknes pilsētas domes priekšsēdētājs Aleksandrs Bartaševičs un norāda, ka opozīcijas deputāti balstās uz emocijām un mēģinājumaa vilcināt procesu, tomēr tas situāciju nemainīs.

“Mēs sākām domāt par reformu un par izmaiņām skolu tīklā ar Ministru kabineta pieņemtajiem lēmumiem, ar to iniciatīvu, ko izrādīja Izglītības ministrija. Tad faktiski tikai viena ģimnāzija izpilda tās prasības, kas izriet no Ministru kabineta noteikumiem, un mums bija kaut kā jāreaģē. Jā, nepatīkams lēmums, bet kādreiz nākas arī nepatīkamus lēmumus pieņemt,” saka Bartaševičs.

Reorganizētajās skolās skolēni, kuri uzsākuši mācības vidusskolas klasēs, to varēs pabeigt. Savukārt Rēzeknes 4. vidusskolā tiks attīstīta vakara un tālmācības programma, pamatskolas klases šajā skolā vairāk netiek plānotas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti