Panorāma

Nosoda vardarbību pret protestētājiem Mjanmā

Panorāma

Sāk vakcināciju pansionātos

Pēc "Dod pieci!" saņemti vairāk nekā 100 palīdzības lūgumi

Pēc labdarības maratona «Dod pieci!» saņemti vairāk nekā 100 palīdzības lūgumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 3 mēnešiem.

Nomainītas slēdzenes, apmaksātas psihologa un psihoterapeita konsultācijas, pajumtes un transporta nodrošināšana – tie ir vien daži no palīdzības veidiem, kādi jau sniegti cilvēkiem, kas vērsušies “Ziedot.lv”, lai varētu izbēgt no vardarbības apburtā loka. Pēc labdarības maratona “Dod pieci!” arvien vairāk cilvēki vērsušies ar palīdzības lūgumiem pie atbildīgajiem dienestiem.

Vīrietis, kurš tiks saukts par Rihardu, lai paliktu anonīms, bērnībā piedzīvojis vardarbību no tēva puses un apņēmies pret saviem bērniem un sievu šīs kļūdas neatkārtot. Arī Riharda sieva uzaugusi vardarbīgā ģimenē. “Dod pieci!” maratonā dzirdētais licis viņam apzināties, ka attiecībās ar sievu ir problēmas un vardarbību veic abas puses. Riharda sieva veic fizisku un emocionālu vardarbību, bet viņš pats atbild ar ilgu klusēšanu, ignorēšanu. 

“Bija tā, ka strīda karstumā man divas reizes metās virsū. Parāva aiz matiem. Sekoja nākamais, ka man vienkārši ielēja ūdeni sejā. Es vēl pie sevis nodomāju tajā brīdī, ka es vēl varētu piedot to, ka mani aiz matiem rāva, bet ūdens sejā, tas man bija nedaudz par smagu,” pastāstīja Rihards.

Pēc tam viņš ilgstoši gulējis otrā istabā, nedēļām nesarunājušies. Uzticējis savu stāstu radio.

“Man no radio piezvanīja, paprasīja, vai es būtu gatavs ar viņiem sazvanīties tiešraidē un pastāstīt savu situāciju. Jo komentārs, ko es atstāju, tāds bija – ka ne tikai sievietes cieš, bet arī vīrieši cieš,” viņš atcerējās.

Radio dīdžeju iedrošināts, Rihards aizpildījis palīdzības pieteikumu dod pieci interneta mājas lapā, atzīmējot, ka vēlas saņemt apmaksātu psihoterapeita konsultāciju vai vairākas. Saņēmis četras apmaksātas konsultācijas un kopumā tādas būšot desmit. Stāstot par savu pieredzi, Rihards cer, ka iespēju izmantos arī citi, jo mērķis labdarības maratonā bija palīdzēt pēc iespējas vairākām ģimenēm.

“Es ticu, ja es nebūtu pieteicies šai palīdzībai, es būtu iekāpis vēl dziļākā bedrē. Es būtu visdrīzāk pateicis sievai – durvis ir tur,” stāstīja Rihards.

Labdarības maraton “Dod pieci!” laikā pārliecinājāmies, ka izbeigt vardarbības apburto loku ir grūti, jo nav, kas palīdz un atbalsta, nav naudas un nav ticības sev. Un valstī trūkst tūlītējas palīdzības, piemēram, transporta nodrošināšanai, lai varētu nekavējoties pārcelties un nav kur vērsties, lai saņemtu palīdzību, piemēram, salauzto durvju slēdzeņu vai briļļu salabošanai.

Daudz gulstas uz nevalstisko organizāciju un brīvprātīgo ziedotāju pleciem. Arī pašvaldībās piedāvātais atbalsts ir visai atšķirīgs. Līdz šim saņemti 120 palīdzības pieteikumi, un to vērtē kā samērā lielu interesi. 

“Ziedot.lv” pārstāve Rūta Dimanta skaidroja: “Tā palīdzība ir visdažādākā. Gan ļoti praktiska palīdzība kā pārtika un durvju slēdzeņu nomaiņa, juridiskā palīdzība un ļoti daudz psiholoģiskās palīdzības. Ir zobārstniecība apmaksāta. Tieši es redzu, ka pietrūkst tā praktiskā palīdzība.”

“Ziedot.lv” arī atklāj, ka palīdzība vardarbības upuriem tikusi sniegta vēl labdarības maratona laikā. Tā, piemēram, iespēju patverties dienā pirms Ziemassvētku vakara izmantojusi kāda jaunā māmiņa ar bērniem. 

Pašlaik notiekot sarunas, lai padarītu šo palīdzību pēc iespējas pieejamāku arī visiem tiem vardarbībā cietušajiem, kas, iespējams, “Dod pieci!” līdzi nesekoja vai nezina par šādu fondu.

“Nākotnē vajadzētu nevis medijam būt tai vietai, kurā piesakās, bet, ka mēs varētu arī sociālajā dienestā vai policijā, lūdzot palīdzību, koordinēti un kompleksi to saņemt. Tā ir iecere, lai tas nepaliktu, kā saka, vienas mājaslapas līmenī,” norādīja Dimanta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti