Pēc Kārķu pieredzes stafeti lauku māju atdzīvināšanā pārņems Ērģemes pagasts

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Lai arī ir augusi interese iegādāties lauku īpašumus, tomēr daudzviet laukos vēl var redzēt tukšas, pamestas mājas. Lai palīdzētu tām iegūt jaunus saimniekus, aizvadītā gada rudenī Valkas novada Kārķu pagasts sāka apzināt tukšās lauku mājas un to īpašniekus un veicināja pircēju atrašanu. Rezultāts bijis veiksmīgs, un tagad līdzīgi plāno rīkoties Ērģemes pagastā, bet vēlāk, iespējams, visā Valkas novadā.

Pēc Kārķu pieredzes stafeti lauku māju atdzīvināšanā pārņems Ērģemes pagasts
00:00 / 04:39
Lejuplādēt

Tukšas mājas ir, bet sludinājumos – trūkums

Latvijas Radio kopā ar Kārķu un Ērģemes pagastu pārvaldnieku Pēteri Pētersonu devās skatīt vienu no mājām, kas pati liecina – tai saimnieka nav jau kādu laiku. “Gana liela dzīvojamā māja, bijušas vairākas saimniecības ēkas. Es atceros – šeit bija arī liela rija, kas pirms kādiem 20 gadiem nodega. Laiki mainās, paaudzes mainās, arī vietas paliek tukšas,” pauda Pētersons.

Tā ir viena no Kārķu pagasta tukšajām lauku mājām, kura, kad īpašnieks sakārtos dokumentus, varētu iegūt jaunus saimniekus.

Ideja apzināt pamestos lauku īpašumus pagasta pārvaldniekam radās, redzot, cik ļoti daudz cilvēku interesējas par iespēju iegādāties māju laukos, savukārt sludinājumos šo piedāvājumu tikpat kā nav. “Cilvēkiem ir liela interese par īpašumiem laukos. Un jāsaka, ka tas tāds paradokss ir:

kad mēs atveram sludinājumu portālus, mēs tās lauku viensētas neredzam, bet, fiziski braucot pa laukiem, mēs redzam,” sacīja Pētersons.

Aizvadītajā rudenī arī Kārķos sāka apzināt tukšās lauku mājas, lai īpašniekus rosinātu tās pārdot un lai ēkas neietu bojā. “Noskaidrojām īpašniekus, uzrunājām viņus, kādi viņiem ir nākotnes plāni un, ja tas redzējums bija tāds, ka varētu to īpašumu arī pārdot, tad publicējām “Facebook” jeb sejas grāmatā, latviski sakot, informāciju par šo īpašumu. Atsaucība bija ļoti liela, tās mājas visas tika pārdotas, kas bija publicētas šajā akcijā,” atklāja pagastu pārvaldnieks.

Situācijas ar šiem īpašumiem esot dažādas, un mēdz būt iemesli, kāpēc ne visi saimnieki vēlas tās pārdot. “Piemēram, konkrēti šobrīd mēs atrodamies pie mājas, šo īpašumu ir iegādājies viens liels zemnieks. Jāsaka, ka aptuveni puse no tiem īpašumiem, par kuriem mēs informējām šajā akcijā, bija tieši tādi gadījumi, kur zemnieki iegādājās lauksaimniecības zemes, uz kuras atrodas arī kāda lauku viensēta. Un, protams, šī viensēta viņiem nav vajadzīga,” skaidroja Pētersons.

Gandarīti par lauku mājām

Šāda, lauksaimniekam reizē ar zemi iegādāta māja, ir „Egļukalni”. Tagad šīm mājām vairs nedraud sabrukšana, jo ir jauni saimnieki. Eva Gulbe-Zāģere Latvijas Radio sagaidīja pagalmā, stāstot, ka nācies ieguldīt daudz darba, lai māja atgūtu otro dzīvi.

“Te viss bija – nātres, krūmi, kultūrslānis... Te no tā ozola māju neredzēja, jo tur viss bija aizaudzis. Tagad mums tur skaista pļaviņa, pašiem sava ugunskura vieta, kur mēs Jāņus svinam, jo tā latviešu mentalitāte ar vienu sētu un savu mazo pasaulīti, tā ir manējā,” atzina saimniece.

Arī „Dadzīšu” saimnieki Kārķos ir ienācēji, rīdzinieki, kuri par savu dzīves vietu izvēlējušies laukus, meklējot mierīgu dzīves vidi. Un šajos laikos lauku priekšrocību tik tiešām varot labi novērtēt.

“Šobrīd tas vārds “miers” ir ieguvis pilnīgi citu dimensiju pasaules šī brīža situācijā. Šeit ir tāda sava slēgtā pasaulīte, kurā tu esi, un liekas, ka tu esi tādā miera burbulī. Protams, mēs sekojam visam līdzi, kas notiek, bet tajā pašā laikā ir tā iespēja saglabāt kaut kādu iekšējo mieru, veselo saprātu. Un arī pirms tam tā visa kovida situācija, bet tas liekas puķītes, salīdzinot ar to, kas tagad ir sācies,” sacīja saimniece Dana Purviņa.

„Dadzīšu” saimniece ir rotu māksliniece un strādāt var, arī dzīvojot attālu no pilsētas.

Protams, izšķiroties par labu laukiem, jārēķinās, ka te dzīve nav gluži kā pilsētā. “Ir lietas, pie kurām ir jāpierod, ja esi visu mūžu bijis pilsētnieks – kā mēs ar vīru. Tas, pie kā ir jāpierod un kas ir jāpieņem, ir tas, ka varbūt pazūd tas idilliskais skatījums un, pirmkārt, jau idilliskais skatījums par sevi,” pauda Dana Purviņa, stāstot, ka nākas mācīties audzēt lauku labumus.

Ķersies pie pamestām mājām Ērģemē

Redzot akcijas rezultātus Kārķos, Pēteris Pētersons nu iecerējis meklēt jaunus saimniekus pamestām mājām Ērģemes pagasts, kas arī ir viņa pārziņā.

“Ērģemes pagasta gadījumā mēs esam nolēmuši taisīt vēl lielāku un pamanāmāku akciju, jo cilvēkiem patīk redzēt un aptaustīt tās lietas. Tad mēs pa šīm mājām, kas ir pieejamas pārdošanā,

taisīsim tādu ekskursiju pa šiem īpašumiem, izrādot potenciālajiem saimniekiem, pircējiem, kur tad šos īpašumus var iegādāties,” atklāja pagasta pārvaldnieks.

Iespējams, līdzīga akcija kā Kārķos, lai apzinātu pamestos īpašumus, būs arī visā Valkas novadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti