Dienas ziņas

Ludzā saistošo noteikumu izpildi kontrolēs stingrāk

Dienas ziņas

Neapmierināti ar izbūvētajām nobrauktuvēm

Pēc gandrīz simt gadiem pils un skola šķiras

Pēc 98 gadu mācībām Ojāra Vācieša Gaujienas pamatskola vairs nebūs muižas ēkā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 9 mēnešiem.

Pavisam citādāka rosība, nekā ierasts pirms jaunā mācību gada, šajās dienās notiek Ojāra Vācieša Gaujienas pamatskolā. Tiek kravātas mantas, jo 83 pamatskolas skolēni un pedagogu kolektīvs jauno mācību gadu sāks citās telpās. Pils ēkā pēc gandrīz simt gadiem vairs nebūs dzirdams skolas zvans un bērnu čalas. 

Gaujienietis Niks Judenkovs pagastā dzīvo un mācās piecus gadus. Viņš pa šo laiku ļoti pieķēries skolai un ir sašutis par pašvaldības lēmumu, ka skola vairs nebūs Gaujienas pils ēkā. Tā kā tas ir valsts nozīmes kultūras piemineklis, viņaprāt - ēkai paliekot tukšai, tā aizies bojā.

“Par ko es ļoti daudz domāju, kad es pieaugšu, un es gribu parādīt saviem bērniem, kur es esmu mācījies. Es negribētu atnākt, atbraukt uz Gaujienu un parādīt tādu pašu čupiņu kā šeit stāv. Es gribētu pastaigāt pa telpām, es gribētu parādīt, kur es kaut ko skrēju un darīju. Tas ir galvenais,” stāstīja skolnieks.

Pils ir visjaunākā no Gaujienas muižas ansambļa ēkām, kuru barons Jūliuss fon Vulfs, klasicisma stilā, rotātu ar kolonām, uzcēla 1850. gadā. Vēl šodien pirmajā stāvā daudzās telpās ir oriģinālās parketa grīdas, bet kapelā ir saglabājies griestu gleznojums. Mainoties nosaukumiem, kopš 1922. gada šeit atradās skola, tur mācījies arī latviešu dzejnieks Ojārs Vācietis.

“Ojārs sēdēja šeit, trešajā rindā pēdējā solā. Viņš jau arī sāka te dzejoļus rakstīt un uzrakstītos dzejoļus sūtījis meitenēm,” pastāstīja Ojāra Vācieša Gaujienas pamatskolas direktore Ieva Zariņa.

Lai arī Apes novada pašvaldībā piebilst, ka pils ēka nav avārijas stāvoklī, tomēr 2017. gadā Būvniecības valsts kontroles birojs veica apsekošanu - bija aizrādījumi gan par mehānisko stiprību, gan par ēkas stabilitāti.

Tas saistīts ar nogāzes brukšanu, kas bojā ēkas pamatus. Lai to stiprinātu, ir nepieciešami 700 000 eiro, diemžēl šādu līdzekļu pašvaldībai nav.

“Internātskolas ēka ir celta skolas vajadzībām, šī ēka tomēr ir muižas laika, pilskunga vajadzībām. Tā nav skolas vajadzībām celta ēka,” sacīja Apes novada domes priekšsēdētājs Jānis Liberts.

Skolas direktore Ieva Zariņa atzīst - lēmums par pārvietošanu paziņots savlaicīgi, bet nevarēja sākt pārcelšanos, jo internātskolā vēl darbojās gan bērnudārzs, gan otra pamatskola. Pedagogi izraudājušies, un no jūnija vidus sākta mantu pārvietošana.

“Sāpe bija ļoti liela, viennozīmīgi; te strādā cilvēki, kas šeit ir mācījušies, šeit ir vairākas paaudzes gaujēniešu mācījušies. Man pat astoņdesmitgadīgi cilvēki arī nāk un saka, ka mēs gribam atvadīties no skolas... ” pastāstīja Zariņa.

Pils bija mājas skolai 98 gadus. Vietējie saka: "Nekas jau nepazūd – tikai šķiras skola un pils." Apes novada pašvaldība sola, ka ēka tiks apsaimniekota. Par tās pagrabstāva un pirmā stāva izmantošanu būs izsole. Kāda firma jau izteikusi vēlmi to apsaimniekot. Tāpat saglabāsies muzejs pils pirmajā stāvā, kas būs pieejams apmeklētājiem.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti