Pavasara kavēšanās jauc zemnieku plānus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem un 1 mēneša.

Pavasara kavēšanās izjauc zemnieku plānus. Daudzviet piekrastē kailsals jau izpostījis ziemas rapša sējumus, kurus nāksies pārsēt. Tikmēr ganāmpulku īpašniekiem mājlopi būs ilgāk jābaro ar sienu. Lauksaimnieki pieļauj iespēju, ka dažām saimniecībām ziemas sezonai sarūpētās lopbarības var arī pietrūkt.

Medzes pagasta zemnieka Rolanda Ekšteina bioloģiskajā saimniecībā jau blēj mazie kazlēni. Siltajā kūtī vismaz kazlēni ir pavasara vēstnesis. Visi gandrīz sadzimuši, saka saimnieks, taču kazas, kuras laukā mielojas ar pērno sienu un turpina bradāt pa piesnigušo zemi, šogad pie zaļās zālītes tiks vēlāk. ”Mēģinu dot kartupeļus, graudiņus, skujas - ar kaut ko piebarot. Zaļbarība ir beigusies, cerot, kā citus gadus, ka drīz nāks pirmā zālīte. Kazām ir tā priekšrocība, ka viņas var noplūkt sīku zālīti,” skaidro Ekšteins.

Dabas pētnieku novērojumi gan liecina, ka pirmie asniņi arī piekrastē neparādīsies tik ātri, kā gribētos, spriež kazu audzētājs. Svaigas un vitamīniem bagātas barības sezonas sākumā noteikti pietrūks. Šo labumu būs mazāk arī paša rokām gatavotajam kazas sieram, taču tas, kas Rolandam noteikti pietiks un paliks pāri, ir pērna gada siens. Ja vien radīsies tāda vajadzība, viņš ar to varēs padalīties ar citiem lauksaimniekiem: ”Rēķinot to, ka apkārtējie kaimiņi un lauksaimnieki plānojuši maijā sākt ganīt lopus un ja to nevarēs darīt, - es paredzu, ka siens un lopbarība šopavasar trūks.”

Arī Medzes pagasta zemnieks Artis Balodis nepacietīgi gaida, kad varēs uzsākt pavasara darbus, taču pagaidām par pavasari liecinot tikai atlidojušie stārķi un cīruļi, kuri trallina virs ziemas kviešu lauka. Strādājot savā saimniecībā, Artis gan tik vēlu pavasari neatceras: „Man tā nav bijis. Kolhozā esam sējuši arī tad, kad uznāk sniegs, taču tas izkusa uz siltas zemes. Parasti 8. aprīlī sāk sēt, bet tagad jau zeme vēl nav atlaidusies.”

Augstākajās tīrumu vietās labība kailsalā būs apsalusi, bet citur nekāds posts nebūs nodarīts, spriež zemnieks, taču kopumā jūras piekrastē situācija nav lauksaimniekiem labvēlīga, informē Liepājas konsultāciju biroja augkopības speciāliste Vita Cielava: ”Diemžēl uz laukiem nekas labs nav redzams. Mūsu pusē pirms divarpus nedēļām ir bijis kailsals. Izskatās, ka ziemas rapsis ir izsalis. Kur ir kailsals, viņš jau ir pelēks un mīksts, kad izrauj. Tas nozīmē, ka augs ir beigts un zemniekiem būs jāpārsēj.”

Arī ziemas kviešu agrās šķirnes vietām būs jāpārsēj. Augi pagaidām vēl guļ, spriež speciāliste, jo naktīs piekrastē ir mīnusos. Vita Cielava atgādina, ka pašlaik noteikti nedrīkst sēt minerālmēslus, koaugs šādos apstākļos nespēj uzņemt: ”Mums ir tāda savstarpēja atbilstība, kas nosaka, ka mēs nedrīkstam sēt minerālmēslus uz sasalušas, pārmitras un sniega klātas zemes. Par to Lauku atbalsta dienests var sodīt un samazināt platību maksājumus. Jāgaida, kad zemīte atsals un nokusīs sniegs, tikai tad mēs varēsim sēt.”

Par augu mošanos varēšot runāt tikai tad, kad piecas dienas pēc kārtas gaiss sasils līdz + 6.. + 8 grādiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti