Panorāma

Dzimusi barikāžu laikā

Panorāma

Interesi par mājokļu apdrošināšanu raisa citu piemērs

Patvēruma meklētāji sūdzas par "Mucenieku" centra vadību

Patvēruma meklētāji sūdzas par «Mucenieku» centra vadību, PMLP noraida pārmetumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 4 mēnešiem.

Mums atņem televizoru, soda ar pārtikas paku nepiešķiršanu un ģimenei ar zīdaini jādzīvo pelējuma pārņemtā istabā. Par to sūdzas vairāki patvēruma meklētāji, kas Latvijā ieradušies no Krievijas, Ukrainas un Baltkrievijas.

Viņi ir sašutuši par attieksmi no patvēruma meklētāju izmitināšanas centra "Mucenieki" vadības. Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde pārmetumus noraida.

Mūsu sastaptie patvēruma meklētāji lūdz uzsvērt – viņiem Latvijā patīk, viņi vēlas te palikt un attieksme ir laba visur. Izņemot – no "Mucenieku" centra vadītāja Naura Bērziņa.

Viņš neciešot nekādas sūdzības par nepilnībām centrā, un tiem, kuri sūdzas, esot jārēķinās ar nepatikšanām, piemēram, policijas veiktām pārbaudēm istabās.

"Neviens nepaskaidroja cilvēkiem, ka tā var notikt. Te ir cilvēki, kas aizbēguši no dažādām problēmām, tai skaitā no vardarbības. Un daudzi bija pārbiedēti. Arī pie manis lauzās iekšā, nāca ar pārbaudi. Un visas mūsu istabas pārbaudīja," stāsta Marija, patvēruma meklētāja no Krievijas.

"Policija ienāk ar suni. Es pamodos no tā, ka suns man stāv blakus, skatās uz mani. Un cilvēks ar masku uz sejas civilā apģērbā. Nestādās priekšā, neko. Uzdod kaut kādus nesaprotamus jautājumus," atceras Andrejs, patvēruma meklētājs no Ukrainas.

Katerina no Krievijas atbēga šurp ar visu ģimeni. Viņa stāsta, ka Krievijā ir meklēšanā kā "teroristiskas grupas" dalībniece, jo jau vairākus gadus rīkojusi dažādas protesta akcijas.

"Aģitējām. Ļoti daudz aģitējām uz to, lai nostātos pret Putinu konkrēti un pret varu, pret korupciju. Kad Navaļniju saindēja un iesēdināja cietumā, mēs uzstājāmies par politieslodzīto atbrīvošanu. Un, kad sākās jau karš, mēs konkrēti protestējām pret karu," stāsta Katerina.

"Aģitējām cilvēkus, lai neiet uz kara komisariātiem. Centāmies sniegt juridisku atbalstu."

Patvēruma centrā Katerina sūdzējās, ka istabā ir pelējums. Kaut centusies to likvidēt ar centra iedoto tualetes tīrīšanas līdzekli, tas nav izdevies. Viņas bērns cieš no dermatīta, un pelējums veicina slimības attīstību.

Kaut bijušas brīvas citas istabas, centra vadība atteikusies ģimeni pārvietot pat pēc Veselības inspekcijas un bērnu slimnīcas ārsta rekomendācijām.

"Mēs pat bijām gatavi iet uz mazāku istabu kaut vai uz laiku, kamēr mums tur izdezinficē un novāc pelējumu. Bet pat šis jautājums netika izskatīts."

Konflikts ildzis vairākus mēnešus. Beidzot pagājušonedēļ ģimene pārvietota. Taču viņiem un viņu atbalstītājiem atsakās izsniegt pārtikas pakas un transporta talonus. Jāiztiek tikai ar 3 eiro uz cilvēku dienā.

"Mucienieku" centra vadītāja Naura Bērziņa vietā interviju LTV sniedza viņa priekšniecība, kas pārkāpumus nesaskata. Sods atbilstot iekšējiem normatīviem gadījumos, ja jākoriģē iemītnieku uzvedība.

"Ja ar tādiem aizrādījumiem cilvēkiem ir grūti saprast, tad tādā gadījumā tiek ierobežoti dažādi bonusi. Viens no bonusiem ir arī pārtikas pakas, transporta biļetes.

Tie ir bonusi, kuri nav kā obligātais, kas pienākas patvēruma meklētājam," stāsta Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) priekšniece Maira Roze.

PMLP apgalvo, ka mūsu centrs kā ļoti kvalitatīvs ir novērtēts Eiropas Savienības līmenī, un norāda, ka vainojama vien neliela daļa iemītnieku, kas regulāri skaļi uzvedas naktīs vai lieto rupjus vārdus.

"Nu bišķi vajag tomēr cienīt valsti, kurā esi ieradies. Un, ja ir tiešām vajadzīgs patvērums un patvērums tiek sniegts, tādā veidā arī tomēr mazliet ir nepieciešams attiekties pret šo te visu situāciju," uzskata PMLP priekšniece Roze.

Katerina noraida pārmetumus par necieņas izrādīšanu.

"Tā nebija. Es vienmēr centos runāt ar cieņu. Bija daži brīži, kad mēs tikko no slimnīcas atbraucām, tad es runāju paaugstinātos toņos.

Bet man bija šausmīgs stress. Es biju tikko izrakstījusies no slimnīcas ar bērnu, kurš smaka nost. Un viņš [Nauris Bērziņš] man ar bezkaunīgu smaidu sejā saka – mēs tev nepalīdzēsim!"

Valsts policijā skaidro - par "Mucenieku" centra iemītniekiem šobrīd ir astoņas administratīvā pārkāpuma lietas saistībā ar narkotiku un akcīzes preču apriti.

"Trīs par to, ka pie personām atradās, iespējams, narkotiskās vielas. Divas par to, ka personas, iespējams, atrodas narkotisko vielu reibumā. Viena persona atteicās doties uz ekspertīzi, lai apliecinātu vai norādītu pretējo, ka viņa ir, iespējams, narkotisko vielu reibumā. Pie vienas personas konstatētas nelegālas cigaretes nelielā daudzumā. Un uz vienu personu uzsākts administratīvais process par nepakļaušanos policijas darbinieku likumīgajām prasībā," stāsta Valsts policijas Salaspils iecirkņa priekšnieks Kaspars Rekscs.

Notiek arī pārbaude par to, kāda ir bijusi policijas rīcība "Mucinieku" centra iemītnieku istabās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti