Pašvaldību vadības algu celšanā neiztiek bez emocijām; grūtības speciālistu noturēšanā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 3 mēnešiem.

Vairākās pašvaldībās šogad ceļ atalgojumu gan vietvaru vadībai, gan vadošajiem darbiniekiem. Bieži šīs diskusijas sagādājušas lielas grūtības un emocijas. Cerības liek uz pašvaldību speciālistu noturēšanu ar likumā paredzētajām atalgojuma izmaiņām no šā gada 1. jūlija.

Novadu reformas rezultātā izveidotajos novados pēc apvienošanas bija uzdevums līdzsvarot atalgojumu par līdzīgu darbu. Pašvaldības to īstenojušas atbilstoši savām iespējām. Cēsu novadā ir septiņas kādreizējās pašvaldības, kur atalgojums atšķīries. Apvienojot iestādes, algas šogad visiem vienādotas uz augšu, piemēram, bibliotēku, būvvalžu, sociālā dienesta darbiniekiem, pašvaldības policistiem. 

„Piemēram, bija novadi, kur atalgojums sociālajiem darbiniekiem bija 720 eiro, bija novadi, kur 1000 eiro.

Mēs pielīdzinām algas tam augstākajam slieksnim. Līdz ar to nevienam algai nevajadzētu būt mazākai, un daļai cilvēku algas ir augušas. Tātad tiem sociālajiem darbiniekiem, kuriem alga bija 1000 eiro iepriekšējā dzīvē, nekas nemainās, bet daļai cilvēku algas ir augušas. 800 eiro vietā būs 1000 eiro,” stāstīja Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs ("Jaunā Vienotība").

Pašvaldību vadības algu celšanā neiztiek bez emocijām; grūtības speciālistu noturēšanā
00:00 / 04:06
Lejuplādēt

Šonedēļ par neplānotu publicitāti Cēsu novada domes vadības algu palielinājumam parūpējās Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), par nelikumīgu uzskatot kārtību, ka Rozenbergs un vicemēri abpusēji parakstījuši rīkojumus par atalgojuma palielināšanu. Ministrija uzsvērusi, ka tas jālemj domes sēdē. Savukārt Rozenbergs skaidroja, ka šie lēmumi pieņemti, balstoties uz domes pirmajā ārkārtas sēdē apstiprināto, ka algas domes vadībai, komiteju vadītājiem un deputātiem aprēķina, balstoties uz valstī noteikto bāzes atalgojumu, kas ik gadu mainās, un koeficientiem.

„Nolēmām nestrīdēties un domes sēdē apstiprinājām šo lēmumu, lai gan beigu beigās VARAM piekrita mūsu skaidrojumam,” sacīja Rozenbergs.

Grūtas sarunas par atalgojuma pieaugumu bijušas Latvijā pašlaik mazākajā – Valkas – novadā. Tur līdz šim vairāki būtiski domes speciālisti kā būvinženieris, saņēmuši salīdzinoši zemas algas. No šā gada Valkas novada domes priekšsēdētājam, izpilddirektoram un viņa vietniekam atalgojums palielināts attiecīgi līdz 2500 eiro, 1900 un 1700 eiro pirms nodokļu nomaksas. Divu lielāko nodaļu – Juridiskās nodaļas un Attīstības projektu un tūrisma nodaļas – vadītāji turpmāk saņems 1650 eiro mēnesī, bet mazāko nodaļu vadītāji – 1260 eiro. Domāts, lai kaut nedaudz, par 5% un papildus 10 eiro, atalgojums pieaugtu visiem pašvaldībā strādājošajiem. Domes vadītājs Vents Armands Krauklis (Vidzemes partija) pamatoja, ka Valkas novadā atalgojums līdzīgās pozīcijās būtiski atpaliek no kaimiņu vietvarām un vadošu speciālistu meklējumi ir arvien grūtāki.

„Mēs skatījāmies uz atalgojuma līmeni kaimiņu pašvaldībās, lai vismaz tam pietuvotos un varētu konkurēt darba tirgū, un šis kāpums ir lielāks. Taču šī disproporcija atstājusi rūgtumu.

Darba grupas piedāvājums bija arī par domes vadības atalgojuma pieaugumu, kas būs 2500 eiro. Tas ir mazāk nekā saņem priekšsēdētāju vietnieki apkārtējās pašvaldībās. Man nav vietnieku, kas padara darbu intensīvāku. Taču arī man pašam ir duālas sajūtas, jo uz kopējā fona Valkas novadā tas, protams, ir salīdzinoši daudz,” stāstīja Krauklis.

Latvijas Pašvaldību savienībā atzīst, ka lēmumi par atalgojuma izmaiņām ir katras pašvaldības individuāla darīšana. Taču būtiskas ir likumā paredzētās atalgojuma likmju izmaiņas pašvaldību speciālistiem no šā gada jūlija. Savienības priekšsēdis Gints Kaminskis norādīja, ka tas ir svarīgi konkurētspējas noturēšanai pašvaldībās, atturot speciālistu pāriešanu uz privāto sektoru.

„11 gadus nav ticis paaugstināts atalgojums. Šī kadru mainība ir milzu problēma. Grūti piesaistīt šos ekspertus, piemēram, iepirkumu komisijās, tāmētājus, finansistus, būvniecības iepirkumos. Kad trūkst cilvēku, tad seko pārmetumi, ka atkal kāds kaut ko nav izdarījis,” norādīja Kaminskis.

KONTEKSTS:

Saeimā pērn apstiprinātās izmaiņas valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā paredz dažādu speciālistu atalgojuma pieaugumu valsts un pašvaldības iestādēs, bet no 2023. gada plānots atalgojuma pieaugums vairākām valsts augstākajām amatpersonām un daļai pašvaldību domju deputātu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti