Pašvaldības prasa kompensēt 800 000 eiro par padomju slavinošo pieminekļu demontāžu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Par 90 padomju un nacistisko režīmu slavinošo objektu demontāžu kopumā 24 pašvaldības līdz 22. novembrim Valsts kasē iesniegušas finansējuma pieprasījumus teju 779 000 eiro vērtībā. Kultūras ministrijas (KM) un Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes (NKMP) speciālisti sola rūpīgu to izvērtēšanu, informēja ministrija.

Vairāk nekā puse no pašvaldību pieprasītā finansējuma ir Rīgas pašvaldības izmaksas par Uzvaras pieminekļa demontāžu.

Normatīvajā regulējumā noteiktajā kārtībā pašvaldības iesniedza pieprasījumus, lai atgūtu līdz 50% izdevumiem saistībā ar demontējamo objektu sarakstā iekļautajiem un pēc pašvaldības pašiniciatīvas nojauktajiem objektiem. Pēc noteiktā termiņa iesniegtie pieteikumi izvērtēti netiks.

KM un NKMP deleģēti speciālisti izvērtēs un apstiprinās pašvaldību iesniegtos valsts budžeta līdzekļu pieprasījumus, nepieciešamības gadījumā prasot no pašvaldības papildu informāciju un dokumentus. Līdz 1. decembrim KM informēs Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM), savukārt VARAM kompensēs pašvaldībām izdevumus normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā, pieprasot naudas piešķiršanu no budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem.

Kopumā Latvijas pašvaldību sniegtā informācija ministrijai liecina, ka līdz 15. novembrim demontēti visi 69 nojaukšanai paredzētie objekti. Tāpat pašvaldības sniegušas informāciju par vēl vismaz 55 ārpus šī saraksta esošiem objektiem, kuru demontāža jau veikta pēc pašvaldību pašiniciatīvas.

KM atgādina, ka starp okupācijas režīmus slavinošo objektu sarakstā 69 iekļautajiem pieminekļiem, tāpat kā pēc pašvaldību pašiniciatīvas papildu demontētajiem objektiem, nav pieminekļu, piemiņas zīmju, piemiņas plākšņu, piemiņas vietu, arhitektonisku vai māksliniecisku veidojumu, kuri atrodas karā kritušo karavīru apbedījumu vietās, kā arī padomju vai nacistiskā terora upuru piemiņas vietās.

KONTEKSTS:

Jautājums par padomju okupācijas laika pieminekļu nojaukšanu īpaši aktualizējās pēc Krievijas sāktā kara pret Ukrainu. Saeima vasarā pieņēma likumu, saskaņā ar kuru totalitāros režīmus slavinoši objekti jādemontē līdz 15. novembrim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti