Pašvaldības ceļ trauksmi par jaunā vietvaru likuma slēpšanu; VARAM norāda – darbs pie tā vēl priekšā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ir sākusi darbu pie jauna pašvaldību likuma izstrādes. Pašreizējais likums esot novecojis, tajā ir pārāk nekonkrēti noteiktas pašvaldību funkcijas, kā arī nav definēta kārtība, kā savā darbā vietējās varas iesaista iedzīvotājus. Ministrija norādīja, ka pamatdarbs pie likuma gatavošanas vēl tikai priekšā, bet pašvaldības jau ceļ trauksmi, ka normatīvs no tām tiek slēpts.

Pašvaldības ceļ trauksmi par jaunā vietvaru likuma slēpšanu; VARAM norāda - darbs pie tā vēl tikai priekšā
00:00 / 04:06
Lejuplādēt
Jauna pašvaldību likuma izstrādi nosaka šīs valdības deklarācija. Patlaban ir tikts tiktāl, ka sagatavots informatīvais ziņojums par likumā ietveramajām lietām. Tagad VARAM saņem atzinumus no citām institūcijām, tajā skaitā Latvijas Pašvaldību savienības (LPS), un aprīlī dokumentu skatīs valdība.

 

"Organizēsim sabiedrisko apspriešanu šim likumprojektam ar nolūku, lai šā gada rudenī pašvaldību likums uzsāktu savu oficiālo virzību cauri Ministru kabinetam uz Saeimu," skaidroja pašvaldību lietu ministrs Juris Pūce ("Attīstībai/Par!"). Pēc viņa teiktā, līdz šim iezīmētas lietas, kas turpmāk būtu maināmas. 

Lai gan pie likuma izstrādes vēl tikai ķersies, pašvaldības jau tagad ceļ trauksmi, ka netiek ņemts vērā to viedoklis.

Nozares ministrija pēdējo divu gadu laikā būtiskus ar pašvaldībām saistītus jautājumus virzot bez argumentēta pamatojuma un steidzami, lielākoties neieklausoties pašvaldību viedoklī, satraukumu pauž vietējās varas. Viens no skaļākajiem ministrijas kritizētājiem ir atstādinātais Ventspils mērs Aivars Lembergs no "Latvijai un Ventspilij". Lembergs pat izplata apgalvojumu, ka likums jau ir radīts.

"(..) Šobrīd ir izstrādāts likums, bet diskusija faktiski nekāda nav bijusi. Jo mums ir šobrīd prezidents tai skaitā, kurš ir noskaņots antidemokrātiski pret demokrātiskām procedūrām. Viņš ir tāds padomju produkts savā domāšanā," paziņoja Lembergs. 

Lembergā ir ieklausījusies LPS, kas skaļi paziņojusi, ka ministrija no pašvaldībām apzināti slēpjot informāciju par jaunā pašvaldību likuma izstrādes procesu.

Sarunā ar Latvijas Radio savienības vadītājs Gints Kaminskis gan nebija tik stingrs – pašvaldības tikai savlaicīgi piesakoties līdzdalībai likuma radīšanā. "Protams, mēs esam ieinteresēti runāt faktiski par visām lietām, kas ir iekšā (..)," teica Kaminskis. 

Ministrs Pūce apgalvoja, ka diskusijas vēl tikai priekšā, bet jau tagad paredzams, ka ar likuma radīšanu nebūs viegli, jo pašvaldības pret daudz ko iebildīs. Piemēram, ka politiskā vara no izpildvaras ir stingri nodalīta vai ka lēmumu pieņemšanā vairāk jāiesaista sabiedrība.

Likumprojekts varētu tapt, agrākais, rudenī, bet to ietekmēs diskusijas ar pašvaldībām un sabiedrību, un tās jau paredzamas kā sarežģītas un ilgas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti