Pašvaldības: Brīvpusdienas visiem skolēniem cenu kāpuma dēļ saglabāt varētu vien 7–8 vietvaras

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Nākamajā mācību gadā straujā cenu kāpuma dēļ brīvpusdienās skolās pilnīgi visos izglītības līmeņos varētu saglabāties aptuveni 10 pašvaldībās, bet, visticamāk, tas varētu notikt vien 7 vai 8 vietvarās. Tā intervijā Latvijas Radio norādīja Latvijas Pašvaldību savienības padomniece izglītības un kultūras jautājumos Ināra Dundure. 

Līdz ar straujo cenu kāpumu vairums pašvaldību nonākušas izšķiršanās priekšā – vai rudenī atteikties no pusdienu kompensēšanas skolēniem un pirmsskolas vecuma bērniem bērnudārzos. Lai gan valsts plāno paaugstināt savu līdzmaksājumu par jaunāko skolēnu ēdināšanu, ar to būs par maz, lai maltīšu sadārdzinājumu rudenī segtu pilnībā, turklāt puse izmaksu tāpat jāsedz no pašvaldību makiem. 

Piemēram, tuvākajā domes sēdē par vecāku līdzfinansējuma ieviešanu lems arī Jelgavas novada dome. 

Novada mērs Madars Lasmanis (“Latvijas attīstībai”) stāstīja: “Mēs esam izšķiršanās priekšā, – mums šobrīd ir visiem bērniem brīvpusdienas. Redzot šobrīd tirgus situāciju ēdināšanas jomā, mēs saprotam, ka esošā budžeta ietvaros mēs nevarēsim līdz šī gada beigām visiem bērniem nodrošināt brīvpusdienas, un šobrīd notiek pārvērtējums.”

Lasmanis norādīja, ka, visticamāk, daļai bērnu Jelgavas novadā būs nepieciešams vecāku līdzmaksājums pusdienām, bet būs arī virkne grupu, kam būs atlaides un arī turpmāk nodrošināta 100% brīvpusdienu apmaksa.

Novada mērs norādīja: “Ap 45% [skolēnu] nekas nemainīsies. Bet, protams, ka 55% ir, kam būs gan līdzmaksājums, gan arī mēs šobrīd diskutējam par variantu, ka vidusskolas ciklā no 10. līdz 12. klasei varētu būt, ka brīvpusdienas nebūs pat daļēji. Mēs vērtējam. Budžetā, lai mēs turpinātu [brīvpusdienas visiem], papildus prasa 340–350 tūkstošus eiro – šādu brīvu līdzekļu budžetā nav.”

Līdz šim Jelgavas novadā viena skolēna ēdināšanai dienā tērēja valstī noteikto apmēru – 1,42 eiro. Tomēr iepirkumos nākamajam mācību gada no pašvaldības prasa krietni lielāku summu.

“Bērnudārzu ciklā iepirkumos mums piedāvāja 3,7 [eiro], bet orientējamies uz 2,10 [eiro], pie kā apstāties, kur daļa būtu līdzmaksājums,” pauda Lasmanis.

Līdzīgu lēmumu jau gada sākumā pieņēmis Dienvidkurzemes novads, kur par brīvpusdienu atcelšanu trauksmi cēla un novadu reformas ieguvumus apšaubīja vecāki.

Savukārt Jelgavas novadā vasaras vai neziņas dēļ vecāki pašlaik klusē. Jelgavas novada domes izšķiršanos pieņem arī nosacītās opozīcijas deputāti un Elejas vidusskolas vecāku padomes pārstāve Lolita Duge.

Duge sacīja: “Tā ir pielāgošanās esošajai situācijai. Mums ļoti daudz nākas sniegt palīdzību sadārdzinājuma dēļ enerģētikas jomā – par kurināmo. Patiesībā Jelgavas novadā jau bija līdzmaksājums, jāiekļaujas esošajā budžetā, mums patiesībā šobrīd nav citas iespējas.”

Jelgavas novadā apzinās, kāda ir pašreizējā situācija. Diskusijas ar vecākiem ir bijušas, bet visus ne vienmēr varēs apmierināt. 

Tikmēr, piemēram, Rīga skolēnu pusdienām papildus finansēs vienu eiro dienā. 

Latvijas Pašvaldību savienības padomniece Ināra Dundure uzsvēra, ka inflācija aug divas reizes straujāk par papildu ieņēmumiem pašvaldību budžetos. Tādēļ brīvpusdienas saglabāt varētu vien septiņas, astoņas pašvaldības.

“Jāņem vērā pašvaldībā, kādas ir budžeta iespējas. (..) Pieaug izmaksas skolēnu pārvadājumiem un skolu uzturēšanai; turpinot skolu tīkla optimizāciju, izmaksas turpinās pieaugt. Pašvaldības pieņem lēmumu par pusdienu daļas segšanu. Nav daudz pašvaldību kas saglabā 100% brīvpusdienas 1. līdz 12. klasēm – līdz desmit tās varētu būt, septiņas, astoņas,” skaidroja Dundure. 

Vienlaikus Pašvaldību savienības pārstāve norādīja, ka vairākas pašvaldībās izvērtē brīvpusdienu piedāvājumu pēc klašu grupām. Piemēram, sākumā vērtējot, vai vidusskolās nepieciešamas brīvpusdienas, jo 10. līdz 12. klašu grupā jaunieši jau ir lieli un bieži neizvēlas izmantot brīvpusdienu piedāvājumu. 

Latvijas Radio intervijas ar iedzīvotājiem par iepirkšanos skolai
00:00 / 02:53
Lejuplādēt

Tuvojoties pirmajam septembrim, vairums no Latvijas Radio uzrunātajiem vecākiem, jau pērk apģērbu vai kancelejas preces saviem bērniem, kas rudenī atsāks mācības skolā vai bērnudārzā. Uzrunātos vecākus uztrauc cenu sadārdzinājums, tāpēc viņi cer, ka vismaz valsts, pašvaldību un izglītības iestāžu atbalsts – apmaksājot bērniem sabiedrisko transportu, ēdināšanu vai daļu no mācību materiāliem, netiks pārtraukts.

KONTEKSTS:

Koalīcija vienojusies par papildu finansējumu 1. līdz 4. klases skolēnu brīvpusdienām rudenī. Vienošanās paredz no septembra viena skolēna paēdināšanai atvēlēt 2,15 eiro dienā tagadējo 1,42 eiro vietā. Tomēr pieļauts, ka šī summa rudenī varētu arī pieaugt. Savukārt jaunajā gadā summa viena skolēnu paēdināšanai varētu pārsniegt 3 eiro dienā. 

Par to, ka patlaban noteiktie 1,42 eiro dienā viena skolēna paēdināšanai ir nepietiekami, Izglītības un zinātnes ministrija, Veselības ministrija, Zemkopības ministrija, pašvaldības un vecāku organizācijas vienojās jau pavasarī. Tāpēc iesaistītās puses izstrādājušas jaunu ēdināšanas maksas aprēķinu.

Arī skolu ēdinātāji cenu kāpuma iespaidā pauduši satraukumu par valstī noteikto pusdienu dotāciju 1,42 eiro apmērā dienā vienam 1. līdz 4. klases skolēnam. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti