Dienas ziņas

Daugavpilī pagarina garāko tramvaja līniju

Dienas ziņas

Āraišos uzņem filmu "Nekas mūs neapturēs"

""2x2"" nometnē smeļas latvietību

Pasaules latvieši etnisko piederību kopj nometnē Jelgavas novadā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 10 mēnešiem.

Šonedēļ Jelgavas novada Zaļajā muižā nometnē “2x2” tiekas pasaulē dzīvojošie latvieši, kuri šādā veidā jau piekto gadu pēc kārtas kopj latvietību.

Vairāk nekā 100 jauniešu no 11 valstīm mērojuši simtiem un tūkstošiem kilometru, lai vienu nedēļu runātu tikai latviešu valodā un apgūtu latviešu tradīcijas nometnē “2x2”. Apmēram puse no nometnes dalībniekiem dzimuši Latvijā, bet daudziem tā ir vienīgā satikšanās ar savu vecāku un vecvecāku dzimto zemi. “Mana vecmāmiņa okupācijas laikā aizbēga uz Vāciju un pēc tam uz ASV. Viņa uzturēja latviešu kultūru un taisīja tautas tērpus. Mums ir stelles mājās.

Man ir septiņi tautas tērpi, un visus viņa ir palīdzējusi uztaisīt,”

stāsta “2x2” nometnes dalībniece no ASV Marita Pelēce.

Nometnes pirmsākumi meklējami pagājušā gadsimta 60. gados ASV, bet kopš 2015. gada tās notiek arī Latvijā. Rīta puse tiek aizvadīta lekcijās un diskusijās, bet pēcpusdienās jaunieši apgūst latviešu tautas dziesmas, dažādus amatniecības veidus un 21. gadsimta latvisko virtuvi. “Tas “2x2”, no vienas puses, it kā matemātiski, bet tā ideja ir, ka ir jāzina, kas ir latviešu kultūra. Ir jāzina latviskās tradīcijas, folklora. Jāzina, kas vispār notiek Latvijā attiecībā uz politiskajiem procesiem.

“2x2” un visa šī latvietība ir kā reizrēķins, kas vienkārši jāzina kā 2x2,”

stāsta nometnes vadītājs Andris Grafs.

Starp nometnes dalībniekiem arī Londonas latviešu skoliņas skolotāja Alma Ulmane. Viņa atzīst, ka uzturēt latvietību var ikvienā vietā uz zemeslodes, ja vien latviskais gars valda arī ģimenē. “Man pašai tā nedēļa dod iespēju atslēgties no pārējās pasaules, satikt jaunus draugus, uztaisīt kaut ko skaistu sev. Tas tā dvēselītei, tāpēc ka ikdienā nevar to latvietību tik daudz uzlādēt, un tad es atbraucu šeit un reizi gadā uzlādējos, un tad man pietiek līdz nākošajam gadam,” stāsta Ulmane.

Daudzi no nometnes dalībniekiem domājuši arī par atgriešanos, lai latvietību varētu izbaudīt pilnā apmērā. Tomēr pagaidām tam visbiežāk traucējot dažādi sadzīviski šķēršļi, un tikmēr emocionālu pārdzīvojumu un piederības sajūtu Latvijai sniedz “2x2” nometne.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti