Partiju vizītkartes: Zaļo un Zemnieku savienība

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Latvijas Radio veido ierakstu sēriju pirms Saeimas vēlēšanām – partiju vizītkartes, īsi iepazīstinot ar būtiskiem faktiem par partiju. Tāpat visu Saeimas vēlēšanās startējošo partiju līderiem vaicāti trīs vienādi jautājumi – par Valsts prezidenta kandidātu, nodokļu iekasēšanu un aizbraukušo tautiešu atgriešanu dzimtenē.

Dibināšana

Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS) ir dibināta 2002.gadā. Šo 12 gadu laikā pie varas tā nav bijusi tikai divus gadus pēc 11.Saeimas vēlēšanām, Zatlera Reformu partijas novilktās pretoligarhu “sarkanās līnijas” dēļ palikdama ārpus Valda Dombrovska trešās valdības. Apvienību veido Latvijas Zemnieku savienība un Zaļā partija, bet sadarbības līgumus ar “zaļzemniekiem” noslēgušas Liepājas partija un Ventspils mēra Aivara Lemberga vadītā “Latvijai un Ventspilij”.

Saeimas ārkārtas vēlēšanās “zaļzemnieki” ieguva 13 mandātus – par deviņiem mazāk nekā gadu iepriekš. “Zaļzemnieki” un to sadarbības partijas vada vairākas pašvaldības, arī četras lielās pilsētas, tomēr Rīgas domē nav izdevies iekļūt ne reizi – arī pērn, “zaļajiem” un “zemniekiem” startējot atsevišķi. Toties šogad Zaļo un Zemnieku savienība pirmo reizi iekļuvusi Eiropas Parlamentā – vienu mandātu no astoņiem izcīnījusi Iveta Grigule.

Deputātu kandidāti

Tāpat kā vairākās iepriekšējās Saeimas vēlēšanās, Zaļo un Zemnieku savienības premjera amata kandidāts ir par kukuļņemšanu, citiem amata noziegumiem un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu apsūdzētais Lembergs. Šoreiz viņu kā pretendentu “zaļzemnieki” nosaukt gan kavējās, vispirms piesakot kandidātu trio – apvienības pārstāvjus valdībā: aizsardzības ministru Raimondu Vējoni, zemkopības ministru Jāni Dūklavu un labklājības ministru Uldi Auguli. Tomēr pēdējā brīdī atkal izvirzīts Lembergs, jo aptaujās par iespējamo valdības vadītāju viņš bijis krietni populārāks.

Kandidātu sarakstā iekļauti arī gandrīz visi tagadējie Saeimas frakcijas deputāti, bet Augusts Brigmanis un Dana Reizniece-Ozola, tāpat kā Vējonis un Dūklavs, ir arī savu apgabalu līderi. Rīgas sarakstā pirmais numurs ir farmācijas un briežu audzēšanas biznesā strādājošais ārsts Guntis Belēvičs. No Ventspils partijas sarakstam deleģēti vairāki pašvaldības darbinieki un Valsts prezidenta kancelejas vadītājs, bijušais Saeimas priekšsēdētājs Gundars Daudze. Savukārt starp liepājnieku pieteiktajiem kandidātiem ir bijušais Tautas partijas politiķis Mareks Segliņš. Pēc vēl ilgāka pārtraukuma Saeimā grib atgriezties viens no kādreizējiem “Latvijas ceļa” līderiem Andrejs Panteļejevs. “Zaļzemnieku” sarakstā ir arī Pensionāru federācijas galva Andris Siliņš un bijušais svarcēlājs, Latvijas Olimpiešu kluba prezidents Raimonds Bergmanis.

Programma

Savā priekšvēlēšanu programmā “zaļzemnieki” izvirza trīs mērķus: drošība par nākotni, harmoniska reģionu attīstība un izglītota sabiedrība. ZZS sola integrēties NATO militāri rūpnieciskajā kompleksā un iestāties pret valsts uzņēmumu privatizāciju, padomju atjaunošanu un bankas “Citadele” neizdevīgu pārdošanu. Bez vispārīgiem solījumiem kaut ko sekmēt, uzlabot vai stiprināt ir arī konkrētas lietas, piemēram, atjaunot Latvijas vides aizsardzības fondu un pasargāt Latviju no ģenētiski modificēto organismu un kodolenerģijas riskiem. Nodokļu jomā apvienība grib palielināt pašvaldību lomu lēmumu pieņemšanā un novirzīt daļu uzņēmumu ienākumu nodokļa investoru piesaistei pašvaldībās. Zaļzemnieki arī sola vairāk naudas zinātnei, augstākajai izglītībai un skolotāju algām.

Uz Latvijas Radio jautājumiem par Zaļo un Zemnieku savienības programmu atbild apvienības valdes priekšsēdētājs Uldis Augulis.

1.Kas ir Jūsu kandidāts Valsts prezidenta amatam?

Šobrīd mēs vēl neesam apsvēruši to jautājumu. Kad pienāks prezidenta vēlēšanas, tad arī izvēlēsimies to prezidentu, kas būs nosaukts. Šobrīd vēl nav kur steigties pie esoša prezidenta.

2. Kā Jūs plānojat uzlabot nodokļu iekasēšanu?

Pirmkārt, jācīnās ar lielajām PVN izkrāpšanas shēmām. Viens no risinājumiem varētu būt ne tikai būvniecībai un metāliem reversais PVN, bet arī iet daudz plašāk, kas vispār izslēgtu kaut kādas PVN shēmas. Nākamās lietas, kur aiziet vēl viena liela daļa, ir kases aparāti. Tās ir divas lielākās pozīcijas.

3. Kā Jūs panāksiet, lai atgriežas vismaz 50 000 aizbraucēju?

Lai kāds vispār šeit atgrieztos, jābūt attiecīgai nodokļu politikai, atalgojumam. Tas nozīmē – jābūt augsti apmaksātām darbavietām. Plus jāceļ neapliekamais minimums. Jo tikai un vienīgi atalgojums spēs atsaukt cilvēkus šurp – vai nu laba un interesanta uzņēmējdarbības uzsākšanas programma, vai vēlāk maksājami nodokļi, vai citas atbalsta programmas, lai cilvēki, kas, iespējams, tur sapelnījuši naudu, varētu šeit uzsākt uzņēmējdarbību.

*

Zaļo un Zemnieku savienība šajā priekšvēlēšanu periodā ir sponsoru visvairāk atbalstītais spēks. Laikā no 1.jūnija līdz 20.septembrim apvienība un to veidojošās partijas ziedojumos saņēmušas 615 tūkstošus eiro. Lielākā ziedotāju dinastija ar 63 tūkstošiem eiro ir Belēviču ģimene – Rīgas saraksta līderis Guntis Belēvičs līdz ar sievu, dēlu un vedeklu. Pa 15 tūkstošiem eiro atvēlējuši uzņēmēja Jūlija Krūmiņa meita Maija Čerņavska un farmaceitisko izstrādājumu vairumtirdzniecības biznesā strādājošais Zigfrīds Rātfelders. Pa 14 tūkstošiem eiro ir nākuši no Eiropas Parlamenta deputātes Ivetas Grigules un no bijušā Latvijas Bankas prezidenta vietnieka Andra Ruseļa, kurš nesen kļuvis par “Norvik bankas” padomes priekšsēdētāja vietnieku. Pa 12 tūkstošiem eiro ziedoja Kurzemes pusē aktīvā SIA “Ceļu, tiltu būvnieks” īpašnieks Gatis Zvirbulis un akciju sabiedrības „Super FM” līdzīpašnieks Ričards Zakss.11 tūkstošus – SIA “New Europe” valdes loceklis Jānis Stakens, bet 10 tūkstošus eiro – maksātnespējas administratora Māra Sprūda tēvs Valdis Sprūds. 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti