Dienas ziņas

Divus nepilngadīgos tiesā par vienaudža slepkavību

Dienas ziņas

Nodokļu reformas pamatnostādnes apstiprina

Pededzē mācības latviešu valodā

Pārsvarā krievvalodīgo apdzīvotajā Pededzē atsakās no mācībām skolā krievu valodā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Pašā Krievijas pierobežā Alūksnes novada Pededzes pagastā, kur vairāk nekā 70% ir krievi, šis mācību gads vietējā pamatskolā aizrit, mācoties tikai latviešu valodā. Šāds lēmums pieņemts tāpēc, ka samazinās skolēnu skaits un divas plūsmas uzturēt jau kļuvis par grūtu. Skolā vērtē, ka tas arī atvieglos bērnu tālāku izglītošanos augstākajās mācību iestādēs. Šādas pārmaiņas atbalstījuši arī bērnu vecāki.

Ar materiāliem un darba rokām iesaistoties arī vietējiem pededziešiem, pie pamatskolas šajā mācību gadā izveidota latviešu pasaku taka ar spēles elementiem.

Tā ir viena no skolas iniciatīvām, kā pagastā, kur vien aptuveni 20% ir latvieši, saglabāt un izzināt latviešu kultūru.

Skolotāja Ieva Rakova vērtē, ka šobrīd, kad arī bērni vēl turpina pielāgoties mācībām latviešu valodā, praktiskas nodarbes laukā, kur pie katra spēles elementa jāuzmin, kas tā ir par latviešu pasaku, viņiem ir kā atslodze.

“Manuprāt, spēle kā viena no metodēm, ir visiedarbīgākā," paskaidro Rakova.

Līdz pat 1990. gadu sākumam Pededzes pamatskolā mācības notika tikai krievu valodā, tad izveidota arī latviešu plūsma. Sākotnēji gan šķitis, ka pēc tik daudziem gadiem atteikšanās no krievu plūsmas raisīs kādas asākas diskusijas un pretestību, tomēr tā nav bijis.

Skolas direktore stāsta, ka pedagogiem vienkārši bija jāpieņem situācija, ka mazā skolēnu skaita dēļ tas bija finansiāli izdevīgākais risinājums.

Turklāt pēdējos gados arvien vairāk krievu tautības bērnu vecāki paši izvēlas viņus labāk sūtīt latviešu plūsmā.

“No sākuma, kad mums vēl bija krievu plūsma, es savus bērnus vedu uz latviešu plūsmu. Uzskatu, jo mazāks bērns, jo viņam vieglāk iemācīt valodu," skaidro zemniece un divu bērnu māte Natālija Irtiševa.

“Vecāku izvēle ir, lai bērni tālāk iegūtu labu izglītību. Tā kā mums tālākā izglītība Latvijā ir tikai latviski, tad arī izvēlas šo izglītību jau pamatskolā iegūt latviski," stāsta Pededzes pamatskolas direktore Selga Bībere.

Bērniem, kuri mācās 8. un 9.klasē, mācības latviešu valodā lielas grūtības nesagādājot, sarežģītāk mācību vielu ir uztvert mazāko klašu skolēniem, tā nu pārmaiņas ir arī papildu slodze skolotājiem.

“Es viņiem sagatavoju atsevišķi tādu kā vārdnīcu katrai tēmai un mēs to ielīmējam burtnīcā un izmantojam. Bet bieži vien jārunā arī bilingvāli, protams, sevišķi mazākajās klasēs," saka Pededzes pamatskolas skolotāja Larisa Daņilova.

Lai arī skolā starpbrīžos un ikdienā arī pašā Pededzē krievu valoda tomēr dzirdama daudz biežāk nekā latviešu, tā tas bijis jau vēsturiski un vietējo starpā konfliktu neesot. Drīzāk bažas raisa, kāda būs dzīve pierobežā pēc 10-20 gadiem, jo šobrīd Pededzes pagastā palikuši tikai 706 iedzīvotāji.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti