Par spīti profilakses pasākumiem Aizkrauklē joprojām konstatē legionellas baktēriju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 1 mēneša.

Aizkraukles novada pašvaldības SIA "Lauma A" saņēmusi ūdens paraugu analīžu rezultātus, kuri parāda, ka par spīti visiem profilakses pasākumiem vairāku Aizkraukles daudzdzīvokļu māju ūdensvados joprojām konstatēta legionellas baktērija, liecina pašvaldības informācija.

Kopš Aizkrauklē ar leģionāru slimību saslimis zīdainītis, visi Aizkraukles novada pašvaldības uzņēmumi, kuri atbild par mājas apsaimniekošanu, ūdensapgādi un siltumu, ir izpildījuši gan Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC), gan Veselības inspekcijas (VI) uzdevumus, kuru mērķis bija iznīcināt legionellas baktēriju Aizkraukles novada daudzdzīvokļu mājās.

Lai redzētu, vai šie pasākumi ir bijuši efektīvi, pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts "BIOR" pēc SIA "Lauma A" pasūtījuma paņēmis vairākus karstā un aukstā ūdens paraugus - Lāčplēša ielā 9 pagrabtelpās un saslimušā bērniņa dzīvoklī, Maurēnu ielā 4, Draudzības krastmalā 2, Gaismas ielā 6, Lāčplēša ielā 12, Lāčplēša ielā 37 un Sprīdīša ielā 2. Šīs mājas izvēlētas tāpēc, ka pēc apsaimniekotāja datiem tajās varētu būt vislabvēlīgākā situācija šādas baktērijas vairoties spējai.

“Diemžēl jaunākie rezultāti pierāda, ka SPKC un Veselības inspekcijas ieteiktie un Aizkraukles novada pašvaldības uzņēmumu veiktie pasākumi nav bijuši gana efektīvi, jo 6 no 7 mājām joprojām uzrāda baktērijas klātbūtni, turklāt baktērija joprojām ir atrodama arī daudzdzīvokļu mājā Lāčplēša ielā 9, kurā kopš mazuļa saslimšanas pret legionellas baktēriju ir veikts pamatīgs triecienuzbrukums,” informēja pašvaldība.

“Tiesa, saslimušā zīdainīša dzīves vietā ņemtajos karstā un aukstā ūdens paraugos kaitīgās baktērijas nebija. Baktērija nelielā daudzumā šajā mājā tika atklāta pagrabā ņemtā karstā ūdens paraugā, taču apsaimniekošanas uzņēmums SIA "Lauma A" to pamato ar faktu, ka ūdens ņemts no ūdens sistēmas atzara, kurā otrās dezinfekcijas ķīmiskais reaģents neiekļuva. Tas gan neizslēdz iespēju, ka pie labvēlīgiem apstākļiem tā nevarētu sākt atkal vairoties,” norāda pašvaldība.

Šobrīd legionellas pozitīvas atbildes bija Maurēnu ielas 4 karstā ūdens paraugā, Draudzības ielas 2 karstā ūdens paraugā, Gaismas ielas 6 karstā un aukstā ūdens paraugā, Lāčplēša ielas 13 karstā ūdens paraugā un Lāčplēša ielas 37 karstā un aukstā ūdens paraugos. Daudzdzīvokļu mājas Sprīdīša ielā 2 ņemtajos karstā un aukstā ūdens paraugos baktērijas klātbūtni neapstiprina, arī pārējos ūdens paraugos baktērija netika konstatēta.

Arī SIA "Aizkraukles ūdens" pēc veiktās novada ūdensapgādes sistēmas skalošanas pasūtījusi pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskajam institūtam "BIOR" veikt pārbaudi divās vietās: izejā uz pilsētu un ievadā uz Lāčplēša ielu 9, un tur baktērijas klātbūtne netika konstatēta, kas ļauj secināt, ka, visticamāk, kaitīgo baktēriju perēkļi ir pašās daudzdzīvokļu mājās, nevis kopējā ūdens apgādes sistēmā.

Saskaņā ar ieteikumiem jau kopš marta vidus Aizkrauklē visās daudzdzīvokļu mājās karstais ūdens aiz siltummaiņa ir 60 grādus karsts. SIA "Aizkraukles ūdens" ir veicis visas novada ūdensapgādes sistēmas skalošanu, pievienojot hloru saturošu līdzekli, savukārt māju apsaimniekotājs un pašvaldība maksimāli informējusi iedzīvotājus par veicamajiem pasākumiem.

Daudzdzīvokļu mājā Lāčplēša ielā 9 papildu jau minētajiem darbiem joprojām katru nakti temperatūra ūdensvadā uz stundu tiek paaugstināta līdz 70 grādiem, veidojot tā saucamo termošoku, kurā pēc pieejamās informācijas baktērijai būtu jāiznīkst trīs minūšu laikā; turklāt pēc tam, kad Aizkrauklē bija pabeigta visas ūdensapgādes sistēmas skalošana, šajā mājā papildu dezinfekciju divas dienas veica SIA "Ūdens risinājumi". Kā rāda analīžu rezultāti - pagrabā paņemtajā karstā ūdens paraugā baktērija nelielā koncentrācijā joprojām atrodama.

Baktērijas klātbūtne ūdensvados gan nenozīmē, ka ar to kāds saslims. Tāpat kā vairums citu slimību, arī ar šo iespējams saslimt tad, ja imunitāte ir novārdzināta vai tāda nav izveidojusies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti