Par spīti iespējamam aizliegumam ASV vēstniecība Latvijā izkāra varavīksnes karogu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 11 mēnešiem.

Līdz šim gadam ikgadējā "LGBT praida mēneša" laikā ASV diplomātiskās pārstāvniecības visā pasaulē mastā līdzās ASV zvaigžņotajam karogam uzvilka varavīksnes karogu, lai parādītu savu solidaritāti. Šogad šādas akcijas nācies saskaņot, bet Vašingtona visos gadījumos atteikusi, ziņo mediji. Vairāku valstu vēstniecības, tostarp Latvijā, aizliegumu pārkāpa vai vismaz centās to apiet, raksta Rus.Lsm.lv.

Iepriekš varavīksnes karoga pacelšana bija ierasta. Vēstniecībām tika izsūtītas instrukcijas, kā atzīmēt "Praida mēnesi", kas sākas maija vidū. Tāda prakse bija līdz 2011. gadam, kad Baraka Obamas administrācija iekšpolitiskajām struktūrām lika pievienoties LGBT tiesību aizstāvībai. Cita starpā instrukcijās bija norādīts, ka karogu var pacelt vienā mastā ar  ASV karogu, ja varavīksnes karogs ir mazāks un atrodas zemāk. Vašingtonai bija jābūt informētai par vēstniecību plāniem rīkot solidaritātes akciju, bet no 2016. gada tiesības pieņemt lēmumu tika nodotas pašiem vēstniekiem.

Pagājušajā gadā pēc Maika Pompeo stāšanās ASV Valsts sekretāra amatā procedūra mainījās: vēstniecībām vajadzēja saņemt atļauju karoga pacelšanai. Pagājušajā gadā Valsts departaments apstiprināja visus pieprasījumus, šajā - nevienu, raksta "The Washington Post". Savukārt "The Times of Israel" ziņo par tiešu aizliegumu, kuru uzlicis Pompeo. BBC skaidro situāciju ar to, ka Donalds Trampa administrācijas locekļiem ir konservatīva, evaņģēliski kristīgi uzskati. Tos pārstāv ne tikai Pompeo, bet arī viceprezidents Maiks Penss.

Sākoties "Praida mēnesim" daļa vēstniecību ierobežojumus apgāja vai vienkārši pārkāpa. Izraēlā un Indijā atrada apgaismojumu varavīksnes krāsās, savukārt Dienvidkorejā un Norvēģijā milzīgi karogi tika izkārti uz fasādes. Vairākās vēstniecībās LGBT karogs tika pacelts mastā vai pat vienā mastā kopā ar ASV karogu. 

Arī vēstniecība Latvijā izvēlējās varavīksnes karogu pacelt mastā. "Šajā saulainajā piektdienā mēs pacēlām mastā praida karogu. Vēstniece Nensija Baikofa Petita sacīja, ka tas ir kā simbols Amerikas solījumam aizstāvēt LGBTI cilvēktiesības un cieņu, kā arī cilvēktiesības kopumā," rakstīts virs vēstniecības publicētās fotogrāfijas "Facebook".

"Rus.Lsm.lv" lūdza ASV vēstniecību Latvijā apstiprināt vai noliegt ziņojumus presē, īpaši par aizliegumu pacelt varavīksnes karogu.

"ASV vēstniecība Rīgā 17. maijā iezīmēja Starptautisko dienu pret homofobiju, transfobiju un bifobiju (IDAHOT) ar saviem starptautiskajiem partneriem un draugiem, NVO un valsts amatpersonām, lai pievērstu uzmanību cilvēktiesību pārkāpumiem un diskriminācijai pret LGBT kopienas locekļiem visā pasaulē. Mēs principiāli neapspriežam apstākļus, kas saistīti ar [ASV Ārlietu dienesta] iekšējām procedūrām. Vēstniecība lepojas atbalstīt vienādas cilvēktiesības visām grupām neatkarīgi no dzimuma, rases, reliģijas, etniskās piederības vai seksuālās orientācijas," atbildēja vēstniecība.

Komentējot vairāku vēstniecību nepaklausību, "The Washington Post" rakstīja: "Tā ir sacelšanās augstākajā līmenī."

Vēstniece Nensija Baikofa Petita drīz beigs pildīt savus pienākumus. Maija sākumā Baltais nams paziņoja par prezidenta Trampa ieceri par ASV vēstnieku Latvijā iecelt Džonu Lesliju Kārlailu, kurš ir karjeras diplomāts un pašlaik strādā Valsts departamenta centrālajā birojā. Viņš bijis vēstnieka vietnieks Brunejā un Nepālā, kā arī strādāja ASV diplomātiskajās misijās Itālijā, Irākā un Kanādā. Viņa kandidatūrai vēl jāapstiprina ASV Senātam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti