Par projektu «Novadu šķirotava»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

2021. gada 5. jūnijā notiks pašvaldību vēlēšanas, un pirmo reizi uz pašvaldību vēlēšanām tiek veidots partiju salīdzināšanas rīks "Partiju šķirotava". Līdz šim partiju salīdzināšanas rīki veidoti tikai uz Saeimas un Eiropas Parlamenta vēlēšanām, kā arī 2020. gadā vēlētājiem tika dota iespēja izvēlēties starp Rīgas mēru amata kandidātiem.

Arī šogad anketas saturu izstrādāja domnīca ''Providus''. Anketa veidota pēc atšķirīga principa nekā visas iepriekšējās. Neskatoties uz administratīvi teritoriālo reformu, Latvijas pašvaldības ir neviendabīgas – tās atšķiras ne tikai pēc iedzīvotāju skaita, bet arī pēc urbanizācijas, finansiālās pašpietiekamības, ģeogrāfiskā novietojuma (pierobežas, piejūras) kritērijiem, kā arī ne visām pašvaldībām reformas rezultātā mainās to robežas. Tādēļ nebija jēgas partijām un vēlētājiem piedāvāt atbildes ar jau gataviem atbilžu variantiem, kā tas tika darīts iepriekšējās partiju šķirotavās. Tā vietā jautājumi tiek formulēti atvērti – dodot iespēju vēlēšanu sarakstam konkrētā pašvaldībā brīvā tekstā sniegt savu atbildi, kas ir piemērota konkrētas pašvaldības specifikai. Atbildes limits – 280 zīmes (viena tvīta izmērs).

Vēlētājam, aizpildot anketu, tiek dota iespēja atzīmēt VISUS atbilžu variantus, kuriem viņš piekrīt. Pēc anketas aizpildīšanas ģenerējas konkrētās pašvaldības vēlēšanu sarakstu liste, kurā saraksti sakārtoti atbilstoši sakritību skaitam ar konkrētā vēlētāja izvēlēm.

Lai anketai atlasītu piemērotākos jautājumus, ''Providus'' visām Latvijas partijām, kuru kontakti bija atrodami internetā, aizsūtīja uzaicinājumu uz fokusgrupām. Fokusgrupas tika organizētas 23. un 25. martā. Šajās fokusgrupās tika apspriesti un precizēti sākotnēji iecerētie jautājumi.  Pēc fokusgrupām uzdodamo jautājumu "garajā sarakstā" tika iekļauti 19 jautājumi.

2021. gada aprīlī portāls LSM aizsūtīja partijām un vēlēšanu sarakstiem informāciju par iespējām piedalīties "Novadu šķirotavā". Partijas un vēlēšanu saraksti anketu aizpildīja līdz maija sākumam. Apskatot 10 pašvaldībās pieteikto sarakstu atbildes, no sākotnējā jautājumu "garā saraksta" tika izslēgti seši jautājumi. Jautājumu izslēgšanas kritēriji: 1) vienveidīgas atbildes; 2) atbildot uz jautājumiem, kandidāti pārāk bieži atsaucas uz savām atbildēm citos jautājumos vai arī dublē savas atbildes uz citiem jautājumiem; 3) pārāk bieži saņemtās atbildes ir mazinformatīvas.

No anketas tika izslēgti šie seši jautājumi:

1) Lai pēc četriem gadiem par sarakstu būtu vērts balsot vēlreiz, četros gados ir jāizdara:  

2) Ja visus saraksta solījumus nevar izpildīt pašvaldības esošā budžeta ietvaros, papildu finansējums vispirms ir jāmeklē šādos avotos:

3) Kuru svarīgu problēmu jūsu pašvaldība var atrisināt tikai tad, ja tai ir laba sadarbība ar valdību?

4) Kuru svarīgu problēmu jūsu pašvaldība var atrisināt tikai tad, ja tai ir laba sadarbība ar citām pašvaldībām?

5) Kādos gadījumos pašvaldības vadītājam būtu jāatkāpjas no amata?

6) Kāda ir galvenā prioritāte izglītības jomā?

Līdz ar to anketas gala versijā ir iekļauti 13 jautājumi.

Sarakstu sniegtās atbildes netika rediģētas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti