Par nelikumīgu bīstamo atkritumu glabāšanu Liepājā uzņēmēju soda ar nosacītu brīvības atņemšanu (precizēts)

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Kurzemes rajona tiesa pirmajā instancē atzina par vainīgu noziedzīgā nodarījuma izdarīšanā un piesprieda brīvības atņemšanu uz desmit mēnešiem, sodu izciešot nosacīti, uzņēmuma vadītājam, kurš Liepājā nelikumīgi uzglabāja ne mazāk par 91 tonnu bīstamo atkritumu.

Precizēts ziņas virsraksts – tiesas piespriestais sods nav reāls cietumsods, bet nosacīta brīvības atņemšana.

Valsts vides dienests informēja, ka uzņēmuma vadītājs organizēja un veica saimniecisko darbību atkritumu apsaimniekošanas jomā uzņēmuma vārdā bez atļaujas atkritumu uzglabāšanai vai citu piesārņojošu darbību veikšanai.

Tiesa 1. jūlija spriedumā arī piesprieda piedzīt no uzņēmēja par labu valstij materiālā kaitējuma kompensāciju vairāk nekā 50 000 eiro apmērā.

Šis Latvijas vēsturē ir otrais notiesājošais spriedums par atkritumu noziegumiem, norādīja VVD.

Vides dienests pauda gandarījumu, ka vides noziegumi ieņem arvien augstāku prioritāti arī Valsts policijas un prokuratūras darbā. “Atkritumu noziegumi kā organizētās noziedzības veids Eiropā un Latvijā arvien vairāk apdraud vidi un sabiedrības intereses. Tiesu izpratne par šiem noziegumiem un to bīstamību ir ļoti svarīga, lai noziegumi tiktu apkaroti,” paziņojumā medijiem norādīja VVD ģenerāldirektore Elita Baklāne-Ansberga.

Līdz tiesas spriedumam – 3 gadi

Noziegumu VVD inspektori konstatēja 2019. gadā, un pēc tā atklāšanas bija iesaistīti izmeklēšanā un tiesvedības gaitā. Process kopumā ilga trīs gadus.

2019. gadā VVD darbinieki veica uzņēmuma nomātās teritorijas pārbaudi, kuras laikā tika konstatēta nelikumīga atkritumu – naftas produktu, bīstamo atkritumu – glabāšana. Noskaidrots, ka naftas produktu atkritumu izcelsmes vieta ir Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas osta, kur tie radušies kuģu tilpņu tīrīšanas rezultātā un savācot sateču ūdeņus no dažādu apkalpojamo ostas kompānijas kuģiem. Tā kā atkritumu apjoms bija liels, VVD secināja, ka tas ir klasificējams kā kriminālnoziegums un informēja Specializēto vairāku nozaru prokuratūru.

Kopīgi ar Valsts policiju, veicot izmeklēšanas darbības, VVD konstatēja, ka bīstamie atkritumi – kuģu tilpņu naftas produkti, krāsu un laku ražošanas, sagatavošanas, piegādes un izmantošanas tehnoloģisko procesu atkritumi, kas satur bīstamas vielas, slaucīšanas materiāli un filtru materiāli, kas satur bīstamas vielas, – izvietoti gan teritorijas ārpusē (pazemes rezervuārā, cisternā, metāla mucās un IBC konteineros), gan divās ēkās (metāla mucās, IBC konteineros, cisternā).

Vides dienests skaidroja, ka bīstamie atkritumi rada būtiski nelabvēlīgu ietekmi uz cilvēku veselību un vidi. Uzņēmējs ar savām darbībām ir ievērojami apdraudējis sabiedrības intereses dzīvot tādā vidē, kurā tā var pilnvērtīgi, cilvēka cieņai atbilstoši funkcionēt un attīstīties, tajā skaitā apdraudot arī sabiedrības intereses uz apglabājamo atkritumu apjoma samazināšanu, veselību, tīru vidi un dzīvi labvēlīgā un drošā vidē. Šāda apdraudējuma radīšana vērtējams kā būtisks kaitējums dabas videi.

Nu tiesa atzinusi, ka komersanta darbības ir apdraudējušas dabas vides drošību, personu mantiskās un tautsaimnieciskās intereses. Proti, teritorijas piesārņojums ar bīstamajiem atkritumiem būtiski izmainījis piesārņotās teritorijas izmantojuma iespējas, radījis ilgtermiņa iedarbības bīstamību un pazemes ūdeņu piesārņojuma risku, ietekmējot teritorijas ekosistēmu, to būtiski degradējot, ir piesārņots citas juridiskās personas nekustamais īpašums, nodarot kaitējumu. Noticis interešu apdraudējums tautsaimniecības jomā sakarā ar attiecīgo nodokļu nesamaksāšanu Latvijas budžetā.

VVD atgādināja – atkritumu neatbilstoša apsaimniekošana var būt krimināli sodāma. Atkritumu apsaimniekošana jāveic atbilstoši tiesiskajam regulējumam un tā, lai neapdraudētu cilvēku dzīvību un veselību, un atkritumu apsaimniekošana nedrīkst negatīvi ietekmēt vidi, tai skaitā radīt apdraudējumu ūdeņiem, gaisam, augsnei, kā arī augiem un dzīvniekiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti