Par neatbilstošu dzeloņstiepļu piegādi robežžogam apsūdzēta Nodrošinājuma valsts aģentūras vadība

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Krimināllietā par iespējamām nelikumībām, piegādājot neatbilstošas dzeloņstieples robežžogam ar Baltkrieviju, apsūdzēta Nodrošinājuma valsts aģentūras (NVA) vadība.

Publiski pieejamais Rīgas pilsētas tiesas kalendārs liecina, ka apsūdzēta NVA direktore Ramona Innusa. Toreizējo Iekšlietu ministrijas amatpersonu par NVA direktori 2021. gada vasarā iecēla iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens ("Republika") pēc tam, kad bez rezultāta noslēdzās konkurss uz NVA direktora vietu.

Tāpat apsūdzēts NVA Infrastruktūras attīstības departamenta vadītājs Oskars Dzirkalis, kurš ir viens no trīs Innusas vietniekiem. Viņš savulaik bijis VAS "Tiesu namu aģentūra" valdes priekšsēdētājs.

Apsūdzēto vidū ir Raimonds Dūcis, kurš patlaban ir NVA Administratīvā un iepirkumu departamenta vadītājs. Publiski pieejamā informācija liecina, ka Dūcis 2000. gadu sākumā bijis galvenais speciālists Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā. Tāpat viņš savulaik strādājis par padomnieku un vecāko ekspertu Aizsardzības ministrijā.

Apsūdzēta arī NVA Juridiskās pārvaldes Iepirkumu juridiskā atbalsta nodaļas vadītāja Baiba Dzene un uzņēmuma "DN Sistēmas" līdzīpašnieks Juris Teivāns.

Pirmā sēde Rīgas pilsētas tiesā Mazajā Nometņu ielā nozīmēta 24. aprīlī plkst.10.

NVA un minētās amatpersonas aģentūrai LETA komentārus nesniedza, tostarp par to, vai tām piemēroti drošības līdzekļi.

Arī prokuratūra aģentūrai LETA nekomentēja, vai amatpersonām ir piemēroti drošības līdzekļi. Abās iestādēs aicināja ar jautājumiem vērsties pie procesa virzītāja, kas patlaban ir tiesa. 

Pašreizējais iekšlietu ministrs Māris Kučinskis ("Apvienotais saraksts") aģentūrai LETA ar padomnieka Andreja Vaivara starpniecību norādīja, ka, ja tiesas nolēmums attiecībā uz NVA vadītāju būs notiesājošs, turpmākā rīcība būs atbilstoša.

"Vērtējot lietā uzraugošā prokurora rīcību, no prokurora puses nav ierobežota amata pienākumu veikšana vai piemērota atstādināšana no amata. Kā ministrs es uzticos tiesībsargājošajām iestādēm," norādījis Kučinskis.

Neminot personu vārdus, prokuratūra pagājušā gada decembra beigās paziņojumā medijiem rakstīja, ka apsūdzības pēc Iekšējās drošības biroja veiktās izmeklēšanas celtas par krāpšanu lielā apmērā un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, kas izraisīja smagas sekas.

Prokuratūra uzskata, ka laikā no 2021. gada 20. oktobra līdz 6. decembrim apsūdzētais uzņēmējs, rīkojoties uzņēmuma interesēs, līdzdalībā ar NVA četrām amatpersonām kā atbalstītājiem piegādāja aģentūrai 25 000 metrus dzeloņstieples "Concertina" CBT-60, kas paredzēta pagaidu dzeloņstiepļu žoga izbūvei uz Latvijas–Baltkrievijas robežas, apzinoties, ka dzeloņstieple neatbilst NVA izvirzītajiem raksturlielumiem.

Tādā veidā apsūdzētās personas, prokuratūras ieskatā, izkrāpa 373 602 eiro, kas NVA bija piešķirti no valsts budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem.

Saskaņā ar lēmumu par krimināllietas nodošanu tiesai apsūdzētās NVA amatpersonas rīkojušās neatbilstoši dienesta interesēm un veicamajiem uzdevumiem un ļaunprātīgi izmantojušas savu dienesta stāvokli, kā rezultātā valstij nodarīti zaudējumi 373 602 eiro apmērā.

Tāpat tiesai nodots process par piespiedu ietekmēšanas līdzekļa piemērošanu juridiskajai personai, jo pirmstiesas kriminālprocesā iegūtie pierādījumi norāda uz to, ka apsūdzētā fiziskā persona izdarīja krāpšanu uzņēmuma interesēs.

Lieta nodota izskatīšanai Rīgas pilsētas tiesai.

Jau vēstīts, ka pērn NVA noslēdza līgumus par dzeloņstiepļu piegādi ar uzņēmumiem "Aimasa" un "DN Sistēmas". "Aimasa" tika pie 275 650 eiro un 484 500 eiro apjomīgiem līgumiem, bet "DN Sistēmas" – pie 239 217 eiro līguma. "Aimasa" arī uzvarēja iepirkumā par pagaidu dzeloņstiepļu žoga uzstādīšanu, un kopējā līguma summa bija 2 035 394 eiro.

Kā liecina "firmas.lv" dati, visa veida nožogojumu tirdzniecībā strādājošā "DN Sistēmas" pieder Santai un Jurim Teivāniem. Uzņēmums 2021. gadā apgrozīja 1 047 135 eiro un strādāja ar 76 522 eiro peļņu. Dati par 2022. gadu nav vēl pieejami.

Iepirkumu uzraudzības biroja mājaslapā pieejamā informācija liecina, ka "DN Sistēmas" ir pieredze žogu piegādē dažādām valsts struktūrām. Piemēram, pērn uzņēmums ieguvis 66 422 eiro apjomīgu līgumu iepirkumā par Valsts robežsardzes Aviācijas pārvaldes teritorijas žoga nomaiņu. Tāpat pērn uzņēmums ieguvis 41 999 eiro apjomīgu līgumu par pārvietojamo žogu piegādi Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem. Iepriekš uzņēmums vairākkārt uzvarējis AS "Latvijas Valsts meži" iepirkumos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti