Panorāma

MK atliek lēmumu par algu palielināšanu skolotājiem

Panorāma

Trauksmes cēlējus aizsargās no atriebības

Valsts policija apcietina katoļu priesteri

Par bezpalīdzīga vīrieša seksuālu izmantošanu aiztur trīs personas, tostarp priesteri

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 9 mēnešiem.

Valsts policija aizdomās par bezpalīdzības stāvoklī esoša vīrieša seksuālu izmantošanu aizturējusi trīs personas, tostarp kādu garīgās konfesijas pārstāvi – katoļu priesteri. Viņam un vēl vienam vīrietim piemērots drošības līdzeklis – apcietinājums, informē Valsts policijā.

ĪSUMĀ:

  • Seksuālās vardarbības upuris - vīrietis ar garīgās attīstības traucējumiem;
  • Par iespējamo seksuālo vardarbību ziņoja nevalstiskā organizācija;
  • Policija augusta beigās aizturēja trīs personas, tostarp katoļu priesteri;
  • Diviem aizturētajiem tiesa piemērojusi drošības līdzekli apcietinājumu;
  • Starp viņiem arī priesteris - tas, pēc "Delfi" ziņotā, ir Pāvels Zeiļa;
  • Zeiļa padotais vikārs Kašs: tie ir "absolūti meli", "visi ir šokēti";
  • Katoļu baznīca sola sadarboties izmeklēšanā; nosoda vardarbību

Augustā Valsts policijas Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes (ONAP) Cilvēku tirdzniecības un sutenerisma apkarošanas nodaļas amatpersonas saņēma informāciju no kādas nevalstiskās organizācijas par to, ka vairāki vīrieši, iespējams, seksuāli izmantojuši kādu vīrieti ar garīgās attīstības traucējumiem. Tā kā cietušajam ir garīgās attīstības traucējumi, krimināllikumā tas tiek kvalificēts kā bezpalīdzības stāvoklis.

Policijas Cilvēku tirdzniecības apkarošanas nodaļas priekšnieks Armands Lubarts
00:00 / 00:26
Lejuplādēt

 

Valsts policijas ONAP izmeklētāji 29.augustā Rīgā un Rēzeknē kopumā aizturēja trīs personas – 1945.gadā, 1955.gadā un 1958.gadā dzimušus vīriešus, no kuriem viens ir kāds garīgās konfesijas pārstāvis.

ONAP likumsargi veica divas kratīšanas Rīgā un Rēzeknē, kā rezultātā izņemti dažādi video un foto faili, lai pārbaudītu, vai tajos ir saskatāmas kādas noziedzīgas darbības.

Ņemot vērā, ka cietusī persona tikusi seksuāli izmantota, esot bezpalīdzības stāvoklī, uzsākts kriminālprocess par cilvēku tirdzniecību, ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās. Par to Krimināllikumā paredzēts sods brīvības atņemšana uz laiku no trim līdz divpadsmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.

Tāpat kriminālprocess ierosināts par seksuālu vardarbību, ja to izdarījusi personu grupa, izmantojot cietušā bezpalīdzības stāvokli. Par to personas var tikt sodītas ar mūža ieslodzījumu vai ar brīvības atņemšanu uz laiku no pieciem līdz divdesmit gadiem un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz pieciem gadiem.

1945.gadā un 1955.gada dzimušajiem vīriešiem tiesa nākamajā un aiznākamajā dienā piemērojusi drošības līdzekli – apcietinājumu, savukārt 1958.gadā dzimušajam vīrietim piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis. Aizturētie iepriekš nav nonākuši policijas redzeslokā.

"Divi no šiem vīriešiem ir saistīti ar cilvēktirdzniecību un trešajam ir kvalificēts krimināllikuma pants par seksuālu vardarbību pret personu bezpalīdzības stāvoklī. (..) Viens no šiem vīriešiem piegādāja par samaksu šo garīgi atpalikušo personu, upuri, un otrs aizdomās turamais veica šīs seksuālās darbības kā gala pircējs. (..)

Garīgās konfesijas pārstāvis bija gala pircējs," sacīja policijas Cilvēku tirdzniecības apkarošanas nodaļas priekšnieks Armands Lubarts.

Cietušajam vīrietim ir sniegta palīdzība un šobrīd tiek nodrošināts valsts apmaksāts rehabilitācijas kurss cilvēktirdzniecības upuriem.

Valsts policija neizpauž ne aizdomās turamo vārdus, ne konfesiju, savukārt interneta portāls "Delfi" noskaidrojis, ka viens no apcietinātajiem ir katoļu baznīcas mariāņu kongregācijas mūks, priesteris Pāvels Zeiļa. Viņš ir Rēzeknes Sāpju Dievmātes un Prezmas draudzes prāvests, kā arī Mariāņu kongregācijas Latvijas vikariāta priekšnieks un Rēzeknes dekanāta dekāns.

Zeiļa pārstāvēto draudžu vikārs Dainis Kašs telefonsarunā Latvijas Televīzijai sacīja, ka priekšnieku nav redzējis kopš 29.augusta, kas sakrīt ar dienu, kad policija aizturējusi aizdomās turētos.

"Es prāvestu Zeiļu pazīstu jau 30 gadus. Sākumā es biju kā ministrants, tad seminārists un tagad esmu viņa padotais. Un vienmēr varu teikt tikai to labāko. Nekad nekā nekorekta, vai nemūžam nebūtu iedomājies.

Man tie izskatās pilnīgi murgi, absolūti meli vai nezinu, kas tas ir. Visi ir šokēti. Man zvana un raud, saka, kas notiek, tā nav taisnība," sacīja Kašs.

"Vienīgā tehnoloģija, ko viņš lieto, ir televizors, skatās ziņas un lieto telefonu, tā kā policijai nav grūti pārbaudīt. Viņš neprot lietot datoru," piebilda Kašs, komentējot ziņas par policijas kriminālprocesā izņemtajiem datu nesējiem.

Tikmēr Latvijas Romas katoļu baznīcā informēja, ka tā saņēmusi ziņu par priestera aizturēšanu saistībā ar aizdomām par cilvēktirdzniecību. Baznīca sola nepieciešamības gadījumā sadarboties izmeklēšanas procesā.

Tāpat Katoļu baznīcas paziņojumā pausts nosodījums jebkāda veida vardarbībai, īpaši pret vāju un neaizsargātu cilvēku: “Katra upura ciešanas ir ļaunums, kas prasa taisnīgu tiesu, t.i., vainīgā saukšanu pie atbildības, kā arī atbilstošas palīdzības sniegšanu upuriem.”

Paziņojumā baznīca vienlaikus norāda uz nevainīguma prezumpcijas principu. Proti, neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina nav konstatēta ar tiesas spriedumu. Tādēļ lūdz ar cieņu izturēties pret aizturēto, kamēr viņa vaina nav pierādīta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti