Par balsu pirkšanu Zaķa labā tiesa bezdarbniekam Brovčenko piespriež 100 stundas piespiedu darba

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

100 stundas piespiedu darba par 12.Saeimas vēlētāju uzpirkšanu – šāds sods Rēzeknes tiesā otrdien, 6.oktobrī, piespriests vienā no vairākām lietām, kas tika ierosinātas pēc vēlēšanām, un pirmajā, kurā sagaidīts spriedums. Apsūdzētais Jevgeņijs Brovčenko atzina, ka samaksājis trīs paziņām par to, lai viņi nobalsotu par "Vienotības" kandidātu Dzintaru Zaķi, tomēr skaidro, ka tā neesot bijusi viņa paša ideja. 

Rēzekne tiesā otrdien sāka un arī pabeidza skatīt otro lietu par 12. Saeimas vēlētāju uzpirkšanu Latgalē. Lieta izskatīta samērā ātri - tās skatīšana sākta ap plkst. 10, bet jau plkst.11.30 šajā lietā pasludināts spriedums.

Par katru balsi - 10 eiro 

Šajā lietā apsūdzētais Brovčenko atzina, ka pagājušā gadā 12. Saeimas vēlēšanu dienā Jaunviļānu ciemā apsolīja trim vēlētajiem pa 10 eiro katram par to, ka viņi nobalsos par "Vienotības" sarakstu, ievelkot plusiņus kandidātam Dzintaram Zaķim. Kā pierādījums šādam balsojumam Brovčenko tika pieprasīts uzrādīt pārējo sarakstu biļetenus.

Brovčenko savu nodarījumu tiesā pilnībā atzina un piekrita lietu skatīt bez pierādījumu pārbaudes. Tāpēc jau otrdien prokurors Pēteris Rutkovskis bija gatavs prasīt debatēs sodu 180 stundas piespiedu darba.

Pārbaudot Brovčenko personību raksturojošās ziņas, tiesa konstatēja, ka viņam jau vairāk nekā gadu ir bezdarbnieka statuss un viņš izteikot no "halturkām" (haltūriņām - latviski). Brovčenko atzina: tā kā viņš bijis bez darba, tad piekritis piedāvājumam samaksāt doto naudu par vēlētāju balsīm.

Viena no uzpirktajām vēlētājām bija Viļānu novada iedzīvotāja Jūlija, kuras interviju Latvijas Televīzijas raidījumam "De Facto" prokurors lūdza pievienot lietas materiāliem.

Patiesie maksātāji - nezināmi

Lai gan Brovčenko savu vainu atzina, intervijā Latvijas Radio viņš atzīst: nauda, kas samaksāta par balsošanu, nebija viņa paša – viņam kā bezdarbniekam šie 30 eiro būtu liela summa. To par pareizu balsojumu viņam piedāvājis kāds ciemā satikts nepazīstams vīrietis. To, vai Drošības policija viņu ir atradusi, Brovčenko nezinot.

"Es gāju ar meitiņu, nu un tad man piedāvāja – varbūt nobalso tā un tā. Man jau vienalga, par ko. Vienkārši bijām mašīnā kopā, un es arī dzīvesbiedrei pateicu: "Varbūt darām tā, kāda starpība, par ko balsot." "Nu labi, lieka kapeika netraucēs." Nu un viss, nobalsojām, atdevu biļetenus, man iedeva četrdesmit eiro un es visiem izdalīju pa desmit eiro, arī sev," Latvijas Radio stāstīja Brovčenko.

Brovčenko arī apgalvoja, ka dzirdējis, ka pilsētā, proti, Viļānos, arī varēja nobalsot, par to saņemot naudu.

Jāpiebilst, ka vēlēšanu iecirknī atpūtas un informācijas centrā "Kamenīte" Jaunviļānos, kurā nobalsoja Brovčenko un trīs viņa uzpirktie vēlētāji, par "Vienotību" nobalsoja 211 vēlētāji. 107 no viņiem ielika plusu Zaķim, bet 35 viņu izsvītroja. Šai iecirknī otrs populārākais saraksta kandidāts bija Juris Galerijs Vidiņš ar 40 plusiem un 48 svītrojumiem, bet visiem pārējiem svītrojumu jau bija dažas reizes vairāk nekā plusu.

Brovčenko: muļķīgi sanāca

Brovčenko sarunā ar Latvijas Radio atzina, ka viņš ir apbēdināts par to, ka savas muļķības dēļ tagad sēž uz apsūdzēto sola, bet nav zināms, kas ir noticis ar tiem, kas viņu pierunājuši uz nelikumīgām darbībām. 

Vaicāts par attieksmi pret nodarījumu, Brovčenko atzina, ka "sanāca muļķība - piedāvāja un piekritu". Savu nodarījumu viņš pilnībā nožēlojot un arī piekrita prokurora prasītajam sodam.

Tiesa Brovčenko piespriedusi mazāku sodu par prokurora prasīto. Prokurors vēl nevarēja pateikt, vai pārsūdzēs tiesas spriedumu. To iespējams izdarīt desmit dienu laikā. Ja spriedums netiks pārsūdzēts, tad šī būs pirmā iztiesātā lieta saistībā ar 12. Saeimas vēlētāju uzpirkšanu.

Bet, ja spriedumu pārsūdzēs, apelācijas instance pārskatīs tikai piespriestā soda mēru, jo Brovčenko vainas atzīšana vairs nav pārskatāma.

Rēzeknes tiesas lietvedībā ir vēl divas lietas par iespējamu balsu pirkšanu par labu Zaķim Viļānu novadā, un vienā no tām apsūdzētie šobrīd savu vainu pilnīgi atzīst. Vēl viena šāda lieta ir Cēsu rajona tiesā.

Jau ziņots, ka Rēzeknes tiesā skata vēl vienu lietu saistībā ar vēlētāju iespējamo uzpirkšanu Zaķa labā. Šajā lietā apsūdzēts uzņēmējs Andris Kozulis, kā arī Andrejs Sačkovskis.

Saskaņā ar apsūdzību Kozulis esot pamudinājis Sakstagala pagasta iedzīvotāju Sačkovski par naudas atlīdzību piedalīties Saeimas vēlēšanās un "pārdot" savu balsi par partijas "Vienotība" sarakstu, ieliekot plus zīmi Zaķim un pārējos kandidātus izsvītrojot. Tāpat viņš esot pamudinājis Sačkovski uzpirkt arī citus vēlētājus balsot pēc šāda parauga, kā apliecinājumu atstājot pārējos vēlēšanu biļetenus, par katru šādi sarunātu balsi solot 20 eiro atlīdzību.

Sačkovskis savu vainu atzina pilnībā, bet Kozulis, kurš ir labs Zaķa paziņa, to noliedz. Pats Zaķis, liecinot tiesā, apgalvoja, ka panākumus vēlēšanās viņam nodrošinājuši labie darbi un ne balsu pirkšanā, ne pirkšanas organizēšanā viņš neesot piedalījies.

Tiesa šo lietu turpinās skatīt 27.novembrī, jo saistībā ar viena apsūdzētā negaidīto liecību maiņu sēdē prokurors lūdza pārtraukumu, lai sagatavotos debatēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti