Pansionātos potēšanās pret Covid-19 desmitkārt samazina NMPD izsaukumu skaitu uz tiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Seniori un darbinieki sociālās aprūpes centros bija vieni no pirmajiem, kuri jau gada sākumā varēja tikt pie Covid-19 vakcīnas. Atsaucība bija mainīga, taču šobrīd var teikt – šajā grupā vakcinācija nesusi manāmus rezultātus. Pansionātos vairs nav novērojami tik nekontrolēti un plaši uzliesmojumi kā pērn. Arī neatliekamā medicīniskā palīdzība pie senioriem viesojas pat desmit reizes retāk.

Pašvaldību un privātajos pansionātos pašlaik vakcinēti 81% klientu un 76% darbinieku. Valsts sociālās aprūpes iestādēs situācija ir vēl labāka – vakcinēti 94% klientu un 79% darbinieku. Tomēr salīdzinoši labie rādītāji neļauj atslābt – jau tiek plānota tālākā aizsardzība.

Kopš seniori vakcinējušies, desmitkārt samazinājies NMPD izsaukumu skaits uz pansionātiem
00:00 / 03:02
Lejuplādēt

"Kopā ar Nacionālo veselības dienestu mēs plānojam tā saucamo balstvakcīnu. Tur ir jau visas nepieciešamās darbības uzsāktas. Tur ir vēl tā īpatnība, ka blakus balstvakcīnai tiks paņemta arī gripas vakcinācija, kas ir sezonāla, bet, skatoties uz prognozēm, lieli riski ir arī ar gripu šajā sezonā. Tā kā tās lietas ir procesā," stāstīja Labklājības ministrijas Sociālo pakalpojumu departamenta direktors Aldis Dūdiņš.

Viņš skaidroja – jau šobrīd vakcinācijas aptvere ir pietiekoši augsta, lai ļautu izvairīties no smagiem slimības uzliesmojumiem veco ļaužu namos. Līdz ar to šis slimības vilnis pansionātos šobrīd tiek aizvadīts krietni mierīgāk.

"Gadījumi ir, bet jāsaka, ka kopumā tā situācija ir mierīga, jo tā aptvere ir pietiekoši augsta. Un, ja mēs skatāmies vispār, ja mums aprūpes institūcijās kopumā ir apmēram 13 000 cilvēku, tad operatīvā statistika rāda, ka ar saslimšanas pazīmēm vai, kur konstatēts kovids, ir zem simta. Un pārsvarā ir tā, ka šīs slimības gaita praktiski ir bez simptomiem," stāstīja Dūdiņš.

Līdz ar to krietni mazinās stacionēšanas gadījumu skaits. To apliecina arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (NMPD). Dienesta pārstāve Ilze Bukša skaidroja – salīdzinot šī gada janvāri, kad vakcīnas pansionātos nebija pieejamas, ar šī gada septembri, kad vakcinācijas aptvere jau ir gana augsta, arī izsaukumu skaits uz sociālās aprūpes iestādēm krietni mazinājies. Tas ir desmit reižu mazāks.

"Pēc dienesta datiem mēs redzam, ka situācija ir būtiski mainījusies un stabilizējusies. Gada sākumā – janvārī, februārī, kad ļoti daudz slimoja tieši sociālās aprūpes centru klienti, – mums janvārī – pīķa mēnesī šogad, bija gandrīz 200 izsaukumi mēnesī. Tagad tie ir vairs tikai daži izsaukumi. Septembrī tikai 20 izsaukumi bijuši mēneša laikā uz visiem sociālās aprūpes centriem. Tā kā mēs tiešām redzam šo ietekmi ļoti būtisku. Un situācija ir krasi atšķirīga no gada sākuma," stāstīja NMPD pārstāve.

Bukša norādīja, ka arī šobrīd reizēm seniorus nākas nogādāt slimnīcā, taču, dodoties uz pansionātu, šāda iespēja allaž ir bijusi ļoti augsta, jo centru iemītnieki nereti ir gados vecāki cilvēki ar hroniskām saslimšanām. Tikmēr, piemēram, Rīgas pašvaldībā situācija pārsvarā ir mierīga, jo pašvaldības pansionātos Rīgā pēdējā laikā bieži nav neviena aktīva Covid-19 saslimšanas gadījuma.

KONTEKSTS:

Līdz 18. oktobrim kopumā vakcīnas pret Covid-19 pirmo devu Latvijā saņēmuši ap 842 000 jeb ap 44,7% no visiem valsts iedzīvotājiem. No tiem otro devu saņēmuši ap 754 000 iedzīvotāju, bet vēl ap 180 000 cilvēku ir saņēmuši "Johnson&Johnson" potes, kam atbilstoši valstī spēkā esošajam regulējumam nepieciešama tikai viena deva, līdz ar to vakcinācijas procesu pabeigušo kopskaits sasniedzis 935 000 jeb aptuveni 49,7% no visiem valsts iedzīvotājiem.

Ar trešo devu līdz šim Latvijā vakcinēti aptuveni 2300 cilvēku jeb 0,14% iedzīvotāju. Atbilstoši medicīnas speciālistu ieteikumiem, trešo vakcīnas devu pamatā potē cilvēkiem ar ļoti novājinātu imunitāti un senioriem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti