Onkologu organizācijas atsakās piedalīties Čakšas diskusijā par «Rigvir»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Latvijas vadošās onkologu un veselības organizācijas atteikušās piedalīties veselības ministres Andas Čakšas (Zaļo un Zemnieku savienības izvirzīta) sasauktajā diskusijā par to, vai "Rigvir" zālēm ir jābūt valsts zāļu reģistra un kompensējamo zāļu sarakstā, informē Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Farmakoloģijas katedras vadītāja Santa Purviņa.

Latvijas Onkologu asociācija, Latvijas Onkologu-ķīmijterapeitu asociācija, Latvijas reto slimību speciālistu asociācija un RSU Farmakoloģijas katedras vadītāja šā gada janvārī vērsās ar vēstuli pie Nacionālā Veselības dienesta (NVD), Zāļu valsts aģentūras (ZVA) un Veselības ministrijas (VM) ar lūgumu pamatot to, kāpēc "Rigvir" ir iekļauts kompensējamo zāļu sarakstā.

Tāpat vēstulē jautāts par veselības ministres padomnieces Daces Baltiņas iespējamo interešu konfliktu, vienlaikus strādājot par Veselības ministrijas galveno speciālisti onkoloģijā un privātā iestādē – Starptautiskajā viroterapijas centrā.

Purviņa Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" skaidroja, ka atbildes uz vēstuli pēc būtības netika saņemtas. Onkologu un veselības organizācijas neredz jēgu diskusijai, līdz nav atbildēts uz iepriekš uzdotajiem jautājumiem. "Gaidām rakstisku atbildi uz visiem mūsu punktiem."

Lai medikamentu iekļautu kompensējamo zāļu sarakstā, ir nepieciešami kvalitatīvi pētījumi par to, ka medikaments ir efektīvs ārstēšanā. Taču "Rigvir" ražotājs devis mājienu, ka prasītie kvalitatīvie pētījumi ir birokrātiska prasība, sacīja Purviņa, norādot, ka viņa pēc medikamenta izpētes jau 2011. gadā secinājusi, ka nav pamatojuma "Rigvir" iekļaušanai kompensējamo zāļu sarakstā. Turklāt pats ražotājs medikamentu reklamējot ne tikai melanomas, bet arī citu vēžu ārstēšanai.

VM valsts sekretāra vietniece Daina Mūrmane-Umbraško raidījumā "Pēcpusdiena" skaidroja, ka "Rigvir" kompensējamo zāļu sarakstā iekļauts tikai melanomas ārstēšanai un "nekam citam". Tas, ka kompānija medikamentu pozicionē arī citu vēžu ārstēšanai, ir šīs kompānijas ziņā.

Lai diskutētu par strīdīgajiem jautājumiem, VM nolēma onkologu un veselības organizācijas aicināt uz diskusiju, kas notiks jebkurā gadījumā – arī tad, ja atsevišķas organizācijas tajā nepiedalīsies, teica ministrijas pārstāve, solot sniegt atbildes uz onkologu un veselības organizāciju iepriekš uzdotajiem jautājumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti