Dienas ziņas

Iepazīstina ar Puzes pagasta kultūrvēsturi

Dienas ziņas

Rēzeknē veido infrastruktūru uzņēmējiem

Mācības tikai latviešu valodā skolēnus nebaida

Olaines skolēnus mācības tikai latviešu valodā nebaida

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem un 6 mēnešiem.

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) iecere trīs gadu laikā vidusskolās pāriet uz apmācību tikai latviešu valodā Pierīgā praktiski attieksies tikai uz Olaines novadu. Vidusskolēni par šādām pārmaiņām īpaši nesatraucas, jo jau šobrīd daudz runājot latviešu valodā. Savukārt vecāki un pedagogi  esot apmierināti ar bilingvālo apmācību un uz pārmaiņām skatās piesardzīgi.

Olaines 2. vidusskola pirmo pieredzi bilingvālajā apmācībā ieguva jau 1995./96 mācību gadā. Pašreiz pamatskolas posmā bilingvāli tiekot mācīti visi priekšmeti,  izņemot fiziku un ķīmiju. Savukārt vidusskolas posmā jau vairāk nekā 60% mācību stundu notiek latviešu valodā. “Mēs atbildam visu laiku latviešu valodā. Mums definīcijas ir latviešu valodā, kad mums ir starpbrīdis, mēs runājam latviešu valodā, un vispār mums visa dzīve jau ir latviešu valodā,” norāda Olaines 2. vidusskolas 10. klases audzēknis Kirils Rate.

Uzrunātie desmitklasnieki nav īsti pārliecināti, vai devītās klases eksāmeni būtu nokārtoti tikpat veiksmīgi, ja jāatbild būtu latviešu valodā, tomēr neredz problēmas arī IZM iecerētajai pārejai uz apmācībām tikai valsts valodā. “Mēs patiešām ļoti daudz runājam latviski. Manuprāt, ja skolās būs tikai latviešu valoda, tas nebūs nekas traks. Mēs dzīvojam Latvijā, un mums jāzina latviešu valoda,” vērtē Olaines 2. vidusskolas 10. klases audzēknis Andrejs Lapoška.

Latviešu valodas skolotāja uzskata, ka vidusskolā pilnīga pāreja uz valsts valodu būtu ļoti vēlama, jo tad izpaliktu adaptācijas laiks, uzsākot zinību apguvi augstskolās. “Vidusskolā tomēr nāk spēcīgākie bērni. Tur es uzskatu, ka varētu būt gatavi, bet devītajās klasēs ir arī tādi bērni, kuriem nav pietiekami plašs vārdu krājums un zināšanas. Viņiem varētu rasties grūtības,” teica latviešu valodas un literatūras skolotāja Inga Ivanova.

Par pāreju uz  apmācību tikai latviešu valodā dažu gadu laikā vislielākās bažas paužot skolēnu vecāki. Gatavi šādam pavērsienam neesot arī visi pedagogi. “Skolotājam ir problēma ar to, ka atkal ir jauna reforma. Mēs visu laiku strādājam reformu laikā,” stāsta Olaines 2. vidusskolas direktore Ludmila Osipova.

Olaines 2. vidusskolā šogad mācās 771 skolēns, tomēr vidusskolas posmā ir vien 76 audzēkņi, tāpēc reorganizācijas plānā to ieteikts pārveidot par pamatskolu. “Ņemot vērā centralizēto eksāmenu rādītājus un ļoti lielo skolēnu skaitu, mēs, protams,  gribam saglabāt abas vidusskolas,” pauda Olaines novada izglītības, kultūras nodaļas vadītāja Mārīte Zaube.

IZM iecerējusi, ka jau pēc trīs gadiem visi vispārizglītojošie priekšmeti vidusskolā tiks pasniegti latviešu valodā. Pedagogu profesionālās kompetences pilnveidošanai   paredzēts finansējums gan no valsts budžeta, gan no Eiropas Savienības struktūrfondiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti