Olaines cietuma jaunajā Atkarīgo centrā neārstēs ar zālēm, bet mācīs jaunu dzīvesveidu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Apmēram 80% procentiem ieslodzīto Latvijas cietumos ir alkohola vai narkotiku atkarība. Diemžēl, par spīti drošības pasākumiem, daudzi turpina lietot aizliegtās vielas arī cietumos. Lai to mainītu, Olaines cietumā tapis jauns Atkarīgo centrs, ko atklās trešdien, 5.oktobrī. Ar to pirmoreiz Latvijā sākta sistemātiska cīņa ar ieslodzīto atkarībām, bez kuras veiksmīga atgriešanās sabiedrībā ir ļoti grūta.

Ceļš uz jaunā Atkarīgo centra korpusu no Olaines cietuma ieejas pa šauru drāšu žoga koridoru ieslodzītajiem būs jāveic vieniem pašiem – tas ir simboliski, jo iestāšanās atkarību ārstēšanas programmā ir brīvprātīga.

Centra vadītāja ir Ilze Ušacka – psiholoģe ar ilgu pieredzi cietumu sistēmā. Un ar norvēģu finansiālu atbalstu tapušā centra saturs lielā mērā ir viņas lolojums. Pēc viņas teiktā, brīnišķīgākā telpa centrā ir jaunā sporta zāle, kādas nav nevienā citā ieslodzījuma vietā Latvijā un arī tuvākajos kaimiņos.

"Tā ir vajadzīga, jo atkarīgie, ieslodzītie šeit tiks nodarbināti komandas spēlēs. Nevis cilās dzelžus un audzēs muskuļus kā šobrīd, vienu atkarību aizstājot ar otru, bet spēlēs basketbolu, volejbolu, futbolu, frīsbiju. (..)

Tā ideja ir, ka kontaktpersonas ar ieslodzītajiem šīs komandu spēles spēlēs kopā un mācīsies [sadarboties]. Tā ir daļa no terapijas," teica Ušacka.

Mācīt sadarbību ir viens no jaunā Atkarīgo centra pamatprincipiem. Tur atkarības neārstēs ar zālēm, bet ar terapiju, mācot ieslodzītajiem pavisam jaunu uzvedību.

Šie atkarību ārstēšanas principi aizgūti no līdzīgām programmām Polijā un Norvēģijā. Katras garums ir apmēram četri mēneši. Pirmā koncentrējas uz psiholoģisku atbalstu un māca ieslodzītajam izprast savu atkarību, otrā māca sociālās prasmes un sagatavo dzīvei brīvībā.

Šādas terapijas efektivitāti skaitļos ir grūti izmērīt, lai gan centra vadītāja atzīst – arī valstīs, ko Latvija ņēmusi par paraugu, rezultāti nav ļoti augsti, jo cīņa ar atkarībām ir smaga, un ir ieslodzītie, kas atgriežas ārstēties pat piecpadsmito reizi.

"Ja kaut daži atgriezīsies [normālā dzīvē] no tiem tūkstošiem, kas lieto šīs vielas un ir bīstami, tad principā mums būs nodokļu maksātāji, mums būs laimīgākas ģimenes, mēs jutīsimies drošāk uz ielas," teica Ušacka.

Olaines cietuma Atkarīgo centrs varēs uzņemt līdz 200 klientu. Jāpiesakās ir pašiem. Interese pašlaik esot liela, bet piesardzība arī.

Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšniece Ilona Spure atsaucas uz aplēsēm, ka ar alkohola vai narkotiku atkarību saistīti 80-85% ieslodzīto.

"Mūsu ambīcijas ir diezgan lielas, bet mēs arī saprotam, ka valstī esam augstu pacēluši latiņu, jo valsts kopumā tik lielā apjomā nerisina šo problēmu, cik mēs ar savām 200 vietām esam uzņēmušies. Ieslodzījuma vietu pārvaldei tā ir jauna funkcija," teica Spure.

Atkarīgo centrā ar ieslodzītajiem divās maiņās strādās 70 darbinieku, kas pusgadu īpaši apmācīti. Komandā ir gan psihologi, gan mentori jeb kontaktpersonas, no kuriem vairums iepriekš cietumu sistēmā nav strādājuši – tie ir skolotāji, mākslinieki, juristi.

Tieši no komandas būs atkarīgs, cik veiksmīgi centrs darbosies, uzskata Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra narkoloģe Inga Landsmane, kura kopumā centra ideju vērtē ļoti atzinīgi.

"Tā ir tā atslēga. Tad jau palēnām arī pašu ieslodzīto vidū, kuri izies šo programmu, veidosies kādi līderi, kas varēs būt kā palīgi vai pozitīvie piemēri citiem ieslodzītajiem, bet viss tiešām slēpjas komandā, kāda tur strādās," vērtēja Landsmane.

Olaines cietuma Atkarīgo centru oficiāli atklās trešdien, 5.oktobrī, bet pirmos klientus tas varētu uzņemt oktobra beigās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti