De Facto

Taktiskie vingrojumi. Par koalīcijas modeli piekāpties negrib ne Kariņš, ne AS un NA

De Facto

Ieskats 23. oktobra "De Facto" tematos

Politiķu lemtais VAD ieviešanu attālinās par vismaz pusgadu

Obligātā aizsardzības dienesta ieviešana sabremzējas, bet armijai karavīru trūkst jau tagad

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 7 mēnešiem.

Līdz ar šīs Saeimas lēmumu atlikt Valsts aizsardzības dienesta likumprojekta izskatīšanu, darbs pie tā ir apstājies uz vismaz mēnesi. Pēc optimistiska scenārija to varētu pieņemt līdz gada beigām. Taču, ņemot vērā jautājuma sarežģītību, diskusijas var iestiepties vēl ilgāk, lēsa Latvijas Televīzijas raidījums "De facto", norādot – armijai karavīru trūkst jau tagad.

ĪSUMĀ:

  • Profesionālajā dienestā trūkst karavīru.
  • Tomēr Saeima aizvadītajā sēdē pēc atbildīgās komisijas ierosinājuma neskatīja valsts aizsardzības dienesta likumprojektu.
  • Kā iemeslu komisija sauca lielo saņemto priekšlikumu skaitu – vairāk nekā 100.
  • Deputāti visai vienbalsīgi piekrita izslēgt no darba kārtības likumprojekta skatīšanu.
  • Tomēr Saeimas priekšsēdētāja uzskata – atbildīgā komisija varēja savu darbu izdarīt līdz galam.
  • Parlamentā sola – jaunā Saeima līdz Ziemassvētkiem pagūs to pieņemt.
  • Vienlaikus Latvija nav vienīgā, kur grūti rekrutēt karavīrus, līdzīgi esot arī Kanādā.

Pēc Aizsardzības ministrijas sniegtajiem datiem, kas pieejami uz oktobra vidu, profesionālajā dienestā trūkst vairāk nekā 400 karavīru. Turklāt, ņemot vērā atvaļināto skaitu, karavīru skaits gada laikā pieaudzis vien par sešiem cilvēkiem, vēstīja "De facto".

Ņemot vērā nepieciešamību palielināt armijas spējas, karavīru skaitu būs nepieciešams palielināt pat vairāk, nekā iepriekš plānots.

Tiesa, politiskie spēki, kas, visticamāk, veidos jauno valdību, sola, ka aizsardzības dienesta ieviešana būs prioritāšu augšgalā, bet vienlaikus, piemēram, no "Apvienotā saraksta", izskan arī aicinājumi reformu nesasteigt. Obligātā dienesta ieviešana veidotu ne tikai armijas rezervi, bet tā veicina arī jauniešu vēlmi izvēlēties profesionālo dienestu kā turpmāko karjeru.

Krievijas iebrukums Ukrainā šā gada februārī bija kā robežšķirtne arī Latvijas armijas attīstībai. Lielāks finansējums, lielāks sabiedroto atbalsts un jaudīgāki attīstības plāni. Tas, ko bija plānots paveikt tuvāko trīs vai piecu gadu laikā, kļuva par daudz tuvāku nākotni. Taču tas nozīmēja arī to, ka kara elpa kļuva teju sataustāma. Un, ja Zemessardzē šogad ir par pusotru tūkstoti  dienošo vairāk nekā pērn, brīvprātīgo plūsma uz profesionālo dienestu strauji samazinājusies.

Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes komandieris pulkvedis Sandris Gaugers pauda: "Karš Ukrainā ir sabiedējis sabiedrību, un tas tad, visticamāk, ir viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ cilvēki šobrīd daudz mazākā skaitā pievienojas bruņotajiem spēkiem profesionālajā dienestā, nekā tas bija iepriekšējos gadus."

Ja pirms diviem gadiem, 2020. gadā, profesionālajā dienestā rekrutēšanas plānu ne tikai izdevās izpildīt, bet pat pārpildīt par vairākiem simtiem, tad pērn pieaugums sabremzējās, lai arī vēl neaizgāja mīnusos.

Savukārt līdz šā gada beigām pēc plāna profesionālajā dienestā jābūt 7100 karavīriem, tomēr līdz 14. oktobrim bija tikai 6666 jeb mīnus 434 cilvēki pret šogad plānoto.

Savukārt, ņemot vērā arī atvaļināto skaitu, galu galā profesionālā armija šogad palielinājusies vien par sešiem cilvēkiem. Lai gan armijai vajadzēja pieaugt par gandrīz pustūkstoti.

Mehanizētajā kājnieku brigādē jau rēķina, ka viņi šo gadu pabeigs ar negatīvu bilanci – prom būs aizgājuši vairāk, nekā pievienojušies vienībai. Vai ar to var iztikt un veikt pienākumus? Komandieris Gaugers atbildēja: "Tik, cik valsts var atļauties, tas ir tas, kas mums ir, un ar to mēs arī iesim un aizstāvēsim, cīnīsimies un kausimies, un darīsim vienalga ko, kas ir jādara. Jo vairāk cilvēku, jo labāk, tā matemātika militārajā pasaulē arī ir gaužām vienkārša."

Spēju un vajadzību ziņā šī vienība jau tagad varētu izaugt par tūkstoš karavīriem, taču tas nav reāli.

"Mēs nebūsim spējīgi fiziski paņemt 1000 cilvēkus rītdien. Jo ir jānoliek infrastruktūra, kas to atbalsta, lai cilvēkiem ir, kur palikt, un lai cilvēkiem ir, kaut vai kur paēst," saka Gaugers.

Aptuveni divsimt, trīssimt karavīru ir tas skaits, ar ko varētu un vajadzētu armijas rindas papildināt kaut tūlīt. Cerības bija uz Valsts aizsardzības dienesta iesaukumu jau no nākamā gada sākuma, kad rekrūšiem ierašanās būtu brīvprātīga, bet gada otrajā pusē – jau obligāta. Un šis process veicinātu arī vēlāku pievienošanos profesionālajam dienestam.

Tomēr pēc atbildīgās komisijas priekšlikuma Saeima ceturtdien likumprojektu no darba kārtības izslēdza. Lēmums par jautājuma izslēgšanu no Saeimas 20. oktobra plenārsēdes dienaskārtības, kur tas būtu bijis jāskata otrajā, galīgajā lasījumā, bija gandrīz vienprātīgs.

Atturējās vienīgi Nacionālās apvienības deputāts Edvīns Šnore: "Valsts sekretārs teica, ka tur ir nepieciešamas divas nedēļas, lai kaut ko vēl tur saskaņotu un apdomātu, savukārt parlamentārā sekretāre teica, ka nevajag, vajag iet uz priekšu, tad tas tā bišķi deputātiem varbūt sajauca galvu, bet jebkurā gadījumā es arī vakar neatbalstīju, ka viņu izņem no darba kārtības."

Lielākā daļa komisijas deputātu bija sanākuši attālināti, neviens no klātneesošajiem pat nebija ieslēdzis kameru. Par izņemšanu no dienaskārtības īpašu diskusiju arī nebija.

Iepriekšējā dienā, otrdien, deputāti izbraukuma sēdē bija apmeklējuši Ādažu militāro bāzi, kur apspriests valsts aizsardzības dienests. Trešdien deputāti priekšlikumu skatīšanai pat nemēģināja pieķerties. Ceturtdien jautājums būtu bijis jāskata Saeimai.

Uz jautājumu, kādēļ šo darbu viņi neizdarīja, Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vadītājs Juris Rancāns ("Konservatīvie") atbildēja: "Jūs dzirdējāt tikko komisijas sēdi un kāda ir situācija, proti, ir iesniegti ļoti daudz priekšlikumi un viņi ir ļoti strīdīgi, un viņus vienkārši līdz rītdienai, fiziski viņus nevar paspēt izskatīt. Un nebūtu pareizi, ka mēs, vēl aizejošā 13. Saeima, pieņemam tiešām sliktu likumu, kuru prezidentam pat nebūtu iespējams atdot atpakaļ, jo bija nobalsots par lielo steidzamību."

Likumprojektam bija iesniegts vairāk nekā simt priekšlikumu. Lielākie iebildumi saistīti ar paralēli veidojamo civilo dienestu, kam būtu jābūt kā alternatīvai tiem, kas nav gatavi karadienestam.

Šāda likumprojekta vēl nav, un nav arī skaidrs, no kādas naudas to varētu finansēt. Tiesībsarga birojs savā komentārā pat norāda, ka projektā ir tik daudz neskaidrību un pretrunu, ka nav jēgas sniegt konkrētus priekšlikumus par likuma normām. "Radot vai veidojot sistēmu, kas patiešām ir ļoti nozīmīga, Latvijas sabiedrībai ir svarīgi paredzēt visus soļus uz priekšu un dot skaidru vēstījumu par tiem mērķiem, kā mēs virzāmies un kā mēs gribētu, lai valsts aizsardzība tiktu stiprināta," sacīja tiesībsarga vietniece Ineta Piļāne.

Aizsardzības ministrijā par to, kā labāk piesaistīt cilvēkus dienestam, sākts spriest jau martā, bet politiskajā dienaskārtībā jautājums nonāca vasaras vidū. Ministrijas aizejošā politiskā vadība noliedza, ka likumprojekts sasteigts, lai to pakārtotu vēlēšanām. Bijis svarīgi nezaudēt laiku.

"Ja mēs runājam par likumprojektu gatavību, tad ar likumprojekta gatavību viss ir kārtībā. Viņš ir pilnīgā gatavībā, lai varētu valsts aizsardzības dienestu sākt ieviest. Neviens likums nav tāds, kuru pieņemot pēc tam viņu nekad negroza. Pat Satversmi mēs esam vairākkārt grozījuši. Līdz ar to tas ir pilnīgi normāli, ka tajā brīdī, kad tas process sāka virzīties, viņā kaut kādas korekcijas tiek ieviestas," sacīja Aizsardzības ministrijas parlamentārā sekretāre Baiba Bļodniece ("Attīstībai/Par!").

Par likumprojekta izslēgšanu no Saeimas darba kārtības nobalsoja 47 deputāti no dažādām partijām, bet pret bija lielākoties deputāti no Nacionālās apvienības un "Attīstībai/Par!".

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība) vienīgā balsojumā atturējās. Lai gan arī tas uzskatāms par balsi ''pret''.

"Es uzskatu, ka šajā gadījumā atbildīgā komisija, kas ir Aizsardzības komisija, tā tomēr varēja savu darbu izdarīt godprātīgi un līdz galam. Tur bija iesniegti priekšlikumi, ko komisija vienkārši nolēma neskatīt," saka Mūrniece.

Atbildīgajā komisijā izskanēja, ka likumprojekta sagatavošanai nākamajam lasījumam būtu nepieciešamas vēl divas nedēļas. Bet jau nākamnedēļ esošā Saeima sanāk pēdējoreiz. Tas nozīmē, ka darbs pie projekta varētu atsākties vien novembra vidū. Līdz rudens sesijas beigām paliek aptuveni mēnesis.

"Jaunās Vienotības" 13. un arī 14. Saeimas deputāts Ainars Latkovskis solīja: "Pārņemsim šo jautājumu ar balsojumu Saeimas sēdē un sāksim skatīt. Pat šīs divas nedēļas, visticamāk, būs par maz, bet ejam tad cauri, precīzi jautājums pēc jautājuma, visi atbildīgie, un šajā gadījumā ne tikai ministriju, bet arī Nacionālo bruņoto spēku (..)"

Lūgts prognozēt, kad likumprojektu varētu pieņemt, Latkovskis atbildēja:

"Viņam būtu jāaiziet decembra kaut kur sākumā. Līdz Ziemassvētkiem tas ir pilnīgi obligāti. Savādāk nevarētu būt."

13. Saeimas deputāts Raimonds Bergmanis, kurš 14. Saeimā ievēlēts no "Apvienotā saraksta", pauda, ka darbam pie Valsts aizsardzības dienesta likuma vajadzētu sekmēties, vismaz tā liecinot iespējamais nākamās Saeimas Aizsardzības un iekšlietu komisijas sastāvs: "Tur ir pietiekoši daudzi ar pieredzi, kas varētu iesaistīties, un, es domāju, būs daudz izsvērtāk un vieglāk arī argumentēt, un izpratne par to, kā vajag virzīties uz priekšu, es domāju, būs mazdrusciņ vieglāka, nekā mums ir gājis līdz šim."

Pat ja likumprojektu izdodas pieņemt līdz gada nogalei, atvērts ir jautājums par to, kad tas stāsies spēkā.

Šobrīd izskan versijas par nākamā gada jūliju.

Kamēr, piemēram, Somijas pilsoņi, obligāto dienestu uzskata par neatņemamu savas dzīves daļu, Latvijā jau vairāk nekā desmit tūkstoši cilvēku parakstījušies, ka valsts aizsardzības dienestam jābūt tikai brīvprātīgam. Turklāt parakstu vākšanas iniciators Sergejs Pogorelovs ir esošā aizsardzības ministra partijas biedrs.

Problēma rekrutēt nepieciešamo karavīru skaitu nav tikai Latvijā. Par vēl nepieredzētu personāla krīzi paziņojis Kanādas bruņoto spēku komandieris. Kanāda šobrīd ir viens no Latvijas ciešākajiem sabiedrotajiem. Un ASV mediji ziņo, ka arī te armijā rekrutēts pat par ceturtdaļu mazāk nekā plānots, un pieļauj, ka brīvprātības princips sevi ir izsmēlis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti