Panorāma

Leļļu teātrī spokojas

Panorāma

Izdota grāmata par kara laika bāreņu likteņiem

Noteiks minimālo skolēnu skaitu vidusskolu klasēs

Noteiks minimālo skolēnu skaitu vidusskolu klasēs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 10 mēnešiem.

Vairs tikai divas nedēļas ar mazu astīti palikušas līdz 1.septembrim un joprojām nav nekādas skaidrības par to, vai un kādas izmaiņas būs pedagogu atalgojumā. Izglītības ministre nākamnedēļ vēlreiz tiksies ar nozares arodbiedrību, kas iebilst pret ministrijas izstrādāto jauno atalgojuma modeli un pieļauj arī protestus. Premjere uzskata, ka skolotāju jaunais algu modelis jāvirza kopā arī ar jautājumu par minimālo skolēnu skaitu vidusskolas klasēs. Atteikšanās no ļoti mazskaitlīgu vidusskolas klašu uzturēšanas ir viens no ministrijas rosinātajiem priekšlikumiem, veicinot augsta līmeņa vidējo izglītību Latvijā. Vairākiem desmitiem vidusskolu tas nozīmētu pārtapšanu par pamatskolām.

Skola Īslīcē ir ar vairāk nekā 120 gadu vēsturi. Taču vidusskolas posms šeit izveidots salīdzinoši nesen – 1999.gadā. Līdz ar jaunajiem Ministru Kabineta (MK) noteikumiem, Īslīces skola varētu būt viena no tām, kurās vidusskolu varētu nākties slēgt tuvākajos gados.

Jaunajos MK noteikumos iecerēts lauku skolām prasīt, lai, atverot 10.klasi, tajā būtu vismaz 12 bērnu. Pretējā gadījumā valsts finansējums netiks piešķirts.

Īslīces skola jau vairākus gadus balansē ap šo skaitu. Aizvadītajā mācību gadā 10.klasē bija 13, vienpadsmitajā tikai astoņi, savukārt 12.klasē - 10 skolēni. Vija Ieleja direktores grožus pirms pāris mēnešiem nodevusi Inesei Rīnai. Abas saka, ka pārmaiņas nebija negaidītas. Savus iekšējos noteikumus jau izmainījusi arī pašvaldība.

"Arī iepriekšējā gadā, uzņemot 10.klasi,  mums bija jau noteikums, ka ir jābūt šiem 12 izglītojamajiem, jo kuluāros virmoja doma, ka būs šādi MK noteikumu grozījumi ar 12, brīžiem 14. Un arī šinī mācību gadā, komplektējot 10.klasi, mēs bijām pārliecināti par to, ka mēs runāsim par vidusskolas pastāvēšanu tajā gadījumā, ja mums ir vismaz 14. Bet pagaidām ir 16," stāsta Iecavas novada izglītības nodaļas vadītāja, bijusī skolas direktore Vija Ieleja.

Runāt par atgriešanos pie pamatskolas statusa abām ir sāpīgi, jo vidusskola šeit radīta pašu spēkiem. Taču noliegt acīmredzamo bērnu skaita samazināšanos arī nav racionāli. "Būtībā jau tas ir vajadzīgs tāpēc, ka līdzekļi, protams, mums ir jātaupa un ir jābūt kaut kādam redzējumam, kā mēs to darām. Viens no variantiem, protams, ir samazināt vidusskolu skaitu. Un mēs diemžēl esam tā skola, kura ietilpst tajā riska grupā, kurai varētu gadīties, ka vidusskola ar laiku nebūs," stāsta Īslīces vidusskolas direktore Inese Rīna.

Ja šāds scenārijs īstenosies, cita skola būs jāmeklē ne tikai vidusskolas posma bērniem, bet arī daļai skolotāju. "Katra klase ir divas skolotāja slodzes, trīs klases ir jau sešas skolotāju slodzes," direktore samērā tieši norāda, ka darbu varētu zaudēt četri skolotāji.

Izglītības ministre skaidro, ka šie noteikumi tuvina mērķim - pirmās sešas klases ir iespējami tuvu mājām, bet vidusskolas ir spēcīgi mācību centri ar lielu programmu daudzveidību, laboratorijām un spējīgiem pedagogiem, uz kuru ir vērts braukt arī tālāk no dzīvesvietas.

"Ir pavisam skaidrs, ka mēs varam labi iemācīt gan latviešu valodu, gan vēsturi, gan fiziku, gan matemātiku arī vienam skolēnam vai trīs skolēnu klasei, bet jautājums ir, vai mēs varam to atļauties?

Mums ir 31 vidusskola, kurā aizvadītajā mācību gada 10.klasē nemācījās neviens skolēns. 31! 11 no šīm skolām atrodas Rīgā.

Šis ir aicinājums paraudzīties uz skolu tīklu un beidzot to sakārtot tā, kā ir labāk bērniem," sacīja izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile.

Ja valdība noteikumus apstiprinās, tad nākamā gada rudenī par valsts līdzekļiem tiks atvērtas tikai tās vidusskolu 10.klases, kurās novadu skolās mācīties plānos vismaz 12 bērni, pilsētās 18 un lielo republikas pilsētu skolās vismaz 22 skolēni. Ja pašvaldība vēlēsies atvērt 10.klasi ar mazāk bērniem, tā varēs to darīt par saviem līdzekļiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti