Dienas ziņas

Tramps: īstais pārbaudījums būs nākamās dienas

Dienas ziņas

Jau nedēļu meklē pazudušu sirmgalvi

"Mūžīgo bērnu" asistentu reforma valdībā

No nākamā gada jūlija paaugstinās «mūžīgo bērnu» asistentu algas; arī vieglāka atskaitīšanās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

No 2021. gada 1. jūlija asistenta pakalpojuma vienas stundas izmaksas (bruto) būs 4,50 eiro līdzšinējo 3,62 eiro vietā, informēja Labklājības ministrijā. Tāpat būs vienkāršota atskaitīšanās kārtība par pakalpojuma sniegšanu un tiks piešķirts konstants stundu apjoms mēnesī, ko cilvēks, kas saņem asistenta pakalpojumu, tiesīgs izmantot pēc saviem ieskatiem. Tiks ieviesta arī vienota anketa pakalpojuma nepieciešamības izvērtēšanai un apjoma noteikšanas kārtība pilngadīgām personām. 

ĪSUMĀ:

  • Palielinās algas "mūžīgo bērnu" asistentiem.
  • Tiks vienkāršota atskaitīšanās par darbu.
  • Tiks nodrošināts arī pavadoņa pakalpojums.
  • Bērniem ar īpašu kopšanu pakalpojumu piešķirs, netestējot ģimenes ienākumus.
  • Pašvaldības bažījas par to, ka tām nav papildu naudas pakalpojuma nodrošināšanai.
  • Jaunais modelis papildus izmaksās aptuveni 9 miljonus eiro.

Minētās pārmaiņas valdība otrdien, 29. septembrī, atbalstīja pēc konceptuālā ziņojuma "Par asistenta pakalpojuma pašvaldībā pilnveidošanu" pieņemšanas. Ministrijā norādīja, ka jautājums par papildu valsts budžeta līdzekļu piešķiršanu plānoto izmaiņu ieviešanai jau ir atbalstīts Ministru kabinetā likumprojekta "Par valsts budžetu 2021. gadam" un likumprojekta "Par vidēja termiņa budžeta ietvaru 2021., 2022. un 2023. gadam" sagatavošanas laikā.

"Puse no bērniem, apmēram 1000 bērni, šobrīd nesaņem tādu pakalpojumu kā asistenta pakalpojums. Un tas ir izskaidrojams ar to, ka šobrīd notiek atskaitīšanās par to, kur vecāks iet ar bērnu, ir jāsavāc čeki, lai pierādītu, kādas iestādes ir apmeklētas vai kādi pasākumi. Līdz ar to šī kārtība tiek mainīta, un vairs nebūs jāatskaitās, bet būs noteikts konkrēts stundu skaits. Pieaugušām personām no viņu intensitātes un bērniem konstants stundu skaits," stāstīja labklājības ministre Ramona Petraviča ("KPV LV").

Tātad atskaišu un zīmogu vietā reizi mēnesī būs jāiesniedz abu pušu parakstīts pakalpojuma pieņemšanas –  nodošanas akts.

Ministre norādīja – kopumā jaunās izmaiņas ne tikai uzlabos jau esošos, bet piedāvās arī divus jaunus pakalpojumus. Pavadoņa pakalpojumu bērniem, kuriem nav nepieciešama speciāla kopšana, bet tikai atbalsts pārvietojoties ārpus mājas, kā arī aprūpes pakalpojumu bērniem, kuriem nepieciešama īpaša kopšana, un šo pakalpojumu piešķirs, neveicot ģimenes ienākumu testēšanu. Šo pakalpojumu apmaksās pašvaldības.

Klikšķiniet, lai palielinātu:

Avots: Labklājības ministrija

Bērni ar invaliditāti, kuriem ir nepieciešama īpašā kopšana un palīdzība pārvietošanās atbalstam un pašaprūpei ārpus mājokļa, varēs saņemt asistenta pakalpojumu (konstantas 80 stundas mēnesī). Savukārt pašvaldības finansētu aprūpes pakalpojumu (līdz 80 stundām mēnesī) bez ienākumu situācijas izvērtējuma piešķirs bērniem ar invaliditāti, kuriem ir nepieciešama īpašā kopšana, ja bērna vecāki vai audžuģimene nodarbinātības vai citu objektīvu iemeslu dēļ nevar nodrošināt bērna aprūpi un uzraudzību nepieciešamajā apjomā un pašvaldības sociālais dienests konstatējis šādas aprūpes nepieciešamību.

Tādējādi visiem bērniem, kuriem nepieciešama īpaša kopšana, ir iespēja saņemt atbalstu no 80 līdz 160 stundām mēnesī, savukārt bērniem, kuri nav kopjami, bet kuriem ir nepieciešama palīdzība, lai pārvietotos ārpus mājokļa, atbalstu 60 stundas mēnesī.

Latvijas Pašvaldību savienības padomniece veselības un sociālajos jautājumos Ilze Rudzīte valdības sēdē norādīja, vietvaras bažīgas dara, tas, ka šī pakalpojuma īstenošanai tām nav pieejams papildu finansējums. Ir arī citas neskaidrības.

"Mūs dara bažīgus, ka nav skaidras prasības aprūpes pakalpojuma sniedzējam

- kādas ir plānotas apmācības, kur tās būs iespējams, kāda ir kvalifikācija, kas uzraudzīs pakalpojuma kvalitāti. Un vai, piemēram, šeit ir nepieciešamas apmācības bērnu tiesību aizsardzības jautājumos," sacīja Rudzīte.

Petraviča tikmēr pauda cerību, ka jaunā sistēma piesaistīs vairāk pakalpojuma izmantotājus, jo atskaites ļaus saglabāt daudz lielāku privātumu. Aprēķināts, ka jaunais modelis nākamajā gadā, no stāšanās spēkā sākot ar pirmo jūliju, papildus izmaksās aptuveni 9 miljonus eiro.

Tiek prognozēts, ka pakalpojuma saņēmēju skaits 2021. gadā būs 11 106 cilvēki (tostarp 2600 bērni). Papildus nepieciešamais finansējums 2021. gadā 9 486 120 eiro, 2022. gadā 21 364 224 eiro un 2023. gadā un turpmāk ik gadu 23 372 967 eiro.

Asistenta pakalpojums pašvaldībā, ko finansē no valsts budžeta, tika ieviests 2013. gadā ar mērķi sniegt atbalstu nokļūšanai darba vietā, izglītības iestādē vai pakalpojumu saņemšanas vietā, kā arī lai sniegtu atbalstu personu ar invaliditāti ģimenes locekļiem un veicinātu to iesaisti darba tirgū.

Asistentu meklēja gadu un piemaksā

Evita Rozentāle ar vīru audzina divus bērnus. Dēlam Miķelim ir bērnu cerebrālā trieka. “Mūsu gadījumā ir ļoti izdevīgi, ka mūsu asistents ar Miķeli ir visu dienu. Viņš pavada gan izglītības iestādē, gan vadā uz nodarbībām, gan arī aprūpē mājās,” pastāstīja Rozentāle.

Asistentu ģimene meklēja gadu, līdz atrada, bet ar valsts finansējumu nepietiek. Nākas piemaksāt arī pašiem. Rozentālu ģimenei jaunais modelis palīdzēs, bet aizvien ir bažas par asistentu ieinteresētību strādāt ģimenēs, kurās pilnas slodzes darbs nesanāks.

“Finansējums ir piešķirts. Jautājums, kam šo finansējumu maksās. Vai mēs turpināsim gaidīt, ka atkal vecāki uzņemsies šo asistenta un pavadoņa lomu un turpinās izdegt? Vai mēs sāksim nākamo fāzi un domāsim par to, kas būs tās atbalsta personas ģimenei, kas varēs palīdzēt un būs gatavas strādāt no A līdz Z izglītības iestādē gan kā pavadonis, gan kā aprūpētājs? Šis ir nākamais solis, kas valdībai ir jālemj,” norādīja Rozentāle.

Pagaidām profesionālas asistentu apmācības ieviest visā valstī neplāno, bet vajadzētu. Vēl izveidots jauns pakalpojums – pavadonis, un tas pienāksies arī tiem bērniem ar invaliditāti, kuriem nav vajadzīga īpaša kopšana, bet ir vajadzīga palīdzība, lai pārvietotos ārpus mājas.

KONTEKSTS:

Latvijas Radio, Latvijas Televīzija un pētnieciskās žurnālistikas centrs „Re:Baltica” organizēja sižetu sēriju „Mūžīgie bērni”. Tajā stāstīja par problēmām, ar kurām saskaras ģimenes, kurās aug bērni ar smagiem funkcionāliem traucējumiem. 

Projektā atklāts daudz nepilnību gan atbalsta personu pieejamībā, gan arī birokrātijas labirinti un vēl virkne citu problēmu. Ar aicinājumu labot esošās nepilnības sabiedriskie mediji atbildīgajām amatpersonām iesnieguši atklātu vēstuli.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti