No 23 statusu ieguvušajiem bēgļiem Latvijā palikuši divi; visi pārējie jau ir Vācijā

No 23 bēgļiem, kurus Latvija uzņēma Eiropas Savienības (ES) bēgļu pārvietošanas programmas ietvaros un kuri ieguvuši alternatīvo statusu, 21 cilvēks jau ir Vācijā. Arī Bunana, kura vēl jūlijā medijiem stāstīja, ka viņas bērni mācās latviešu valodu un gatavojas skolai, nespēdama atrast dzīvesvietu, devās pie brāļa uz Vāciju, noskaidroja LTV raidījuma "Aizliegtais paņēmiens" komanda.

Vienīgās palikušās ģimenes galva Robels, kas strādā Muceniekos par tulku, par to nav izbrīnīts, jo secināja, ka iekārtot dzīvi Latvijā bēglim ir teju neiespējami.

Ģimene no Eritrejas - vīrs ar sievu

No Grieķijas ieradās februārī.
Aprīlī ieguvuši alternatīvo statusu. Abiem Latvijā ir dzīvesvieta, vīram ir darbs, sieva piestrādā.
Dzīvesvietu atrada “Mucenieku” darbinieki.   


Ģimene no Sīrijas - vīrs ar sievu un divi bērnudārza vecuma bērni  

No Grieķijas ieradās februārī.
Aprīlī ieguva alternatīvo statusu.
Dzīvesvietu atrada “Mucenieku” darbinieki. Vīrs sācis strādāt, bet valodas nezināšanas dēļ darbs uzteikts. Devušies uz Vāciju.


Ģimene no Irākas - vīrs ar sievu

No Grieķijas ieradās marta beigās.
Jūlijā ieguva bēgļa statusu.
Vīrs sācis strādāt Latvijā par bārddzini, bet bijušas problēmas ar kāju un darbu pametis.
Devušies uz Vāciju. 


Ģimene no Sīrijas - vīrs, sieva un trīs pirmsskolas vecuma bērni

No Grieķijas ieradās aprīlī.
Jūlija vidū ieguva alternatīvo statusu.
Devušies uz Vāciju.


Ģimene no Irānas, kurdu izcelsmes, vīrs, sieva un viens bērns

No Grieķijas ieradās aprīlī.
Jūlijā ieguva alternatīvo statusu.
Devušies uz Vāciju.


Ģimene no Sīrijas - sieva, vīrs un trīs bērni

No Grieķijas ieradās aprīlī.
Jūlijā ieguva alternatīvo statusu.
Devušies uz Vāciju.
 

Divas jauni puiši no Eritrejas

No Itālijas ieradās aprīlī, jūlijā tika pie statusa.
Devušies uz Vāciju. 

 Latvijā palikušie eritrejieši Robels ar sievu bija paši pirmie pārvietotie patvēruma meklētāji un Latvijā ieradās jau februārī. Viņu ceļš līdz Eiropai bija gana tipisks – no Eritrejas sākumā devušies uz Sudānu, tad uz Ēģipti, tālāk uz Turciju, bet no Turcijas ļaužu pilnā laivā nonākuši Grieķijā.   

Robels Eritrejā strādājis valsts viesnīcā, iemācījies angļu valodu, draugu vidū bijuši arī arābi, tāpēc viņš līdzās savai dzimtajai tigriņijas valodai apguvis arī arābu valodu, un tas izrādījies sevišķi noderīgi bēgļus gaidošajai Latvijai.

Ieguvis alternatīvo statusu, viņš patvēruma meklētāju centrā “Muceniekos” pieņemts darbā par tulku. Sieva pēc profesijas ir friziere, un šobrīd Latvijā jau atradusi pirmo klientus un mazliet piestrādā.    

Abi dzīvo netālu no “Muceniekiem” esošajā Juglas papīrfabrikas ciematā vienistabu dzīvoklī, un arī tas atrasts ar “Mucenieku” darbinieku gādību, turklāt “Mucenieku” darbinieks aizdevis viņam naudu pirmajai iemaksai par dzīvokļa īri par diviem mēnešiem, ko prasījis dzīvokļa saimnieks. Tagad no algas viņš šo naudu pakāpeniski atdod.     

Strādājot “Muceniekos” par tulku un ikdienā runājoties ar bēgļiem, viņš nemaz nav izbrīnīts, ka visi, kas ieguvuši statusu, ir devušies jau prom.

Ja viņam nebūtu bijis šīs personas no “Muceniekiem”, kas uzticējās, gribēja palīdzēt un aizdeva naudu dzīvoklim un pirmajai iedzīvei, arī viņš būtu devies tālāk.  

“Es runāju ar mentoriem. Viņi jautāja, vai es vēlos šeit dzīvot un ko es vēlos strādāt. Teicu, ka varu strādāt jebko. Esmu profesionāls viesnīcu darbinieks. Tad – kur tu gribi dzīvot – gribi vienu vai divas istabas? Teicu, ka vienu istabu. Esmu es un mana sieva, vajag vienu istabu, virtuvi. Un tad – vai tev ir nauda, lai samaksātu īri par diviem mēnešiem? Man reizēm nepietiek naudas, lai nopirktu ēdienu, reizēm es braucu bez biļetes autobusā, bēgu no kontrolieriem. Un viņi prasa, vai es varu samaksāt divu mēnešu īri?”  stāsta Robels.

Par mentoriem vīlies 

Vēlāk Robels kā tulks arī palīdzējis mentoriem saprasties ar “Muceniekos” nonākušajiem patvēruma meklētājiem, kas gan neietilpst viņa darba pienākumos, taču, redzot, cik neizprotoši un auksti viņi izturas, tulkot pārstājis. Nav varējis tajā noskatīties. Turklāt viņš atzīmē, ka mentoriem arī nav īsti resursu, lai palīdzētu.   

“Atceros, vienreiz vienam no viņiem bija kaut kādas problēmas ar aci un viņš gribēja tikt uz pilsētu pie acu ārsta. Runāja par to ar mentoru. Taču viņam nebija naudas autobusa biļetei. Un mentors atbildēja, mums arī nav naudas, lai nopirktu tev autobusa biļeti. Tad kam ir tas budžets? Budžets ir mentoru algām. Es iedevu tam vīrietim 10 eiro un teicu, lai klusē un iet,” atceras Robels.

Esot nometnē Grieķijā, Robels iepazinies ar daudziem citiem patvēruma meklētājiem, kas tagad šīs pašas programmas ietvaros nonākuši citās Eiropas Savienības valstīs, un stāsta, ka daudzas valstis izturas saprotošāk, pēc statusa iegūšanas vēl kādu laiku piedāvā pagaidu mājvietas.

Nespēja atrast dzīvesvietu pieliek punktu vēlmei palikt Latvijā 

Arī Bunana, kura vēl jūlijā cerēja iekārtot dzīvi Latvijā un jau nedaudz runāja latviski, raidījumam atzina, ka, piemēram, par savu mentoru viņa uzzināja tikai trīs mēnešus pēc ierašanās Latvijā, bet arī tas neko nav spējis piedāvāt.    

Visbeidzot dzīvokļa iemaksas naudu viņa nolēma prasīt brālim, kas dzīvojot Vācijā, taču rezultātā augusta pēdējās dienās ģimene sakravājusi visu savu iedzīvi un pie brāļa devušies paši.  

Jau ziņots, ka Latvija piekrita brīvprātīgi uzņemt 250 bēgļus un vēl 531 personu uzņems ES pārvietošanas programmas ietvaros. Līdz šim Latvijā ieradās jau vairāk nekā 40 personas. Līdz ar bēgļa vai alternatīvā statusa iegūšanu šie cilvēki pamet Muceniekus un var strādāt, ceļot, var īrēt dzīvokli, var atvērt bankā kontu. Kamēr darbs nav atrasts, viņiem maksā pabalstu – pērn tas bija 256 eiro mēnesī, bet gada beigās valdība nolēma šo pabalstu samazināt un tagad – ģimenes galvai tie ir 139 eiro mēnesī, bet katram nākamajam ģimenes loceklim – 97 eiro mēnesī.  

Ko reāli izdarīja mentori un kādas ir bēgļu izredzes atrast mājokli un darbu Latvijā, skaties “Aizliegto paņēmienu” pirmdien, 5.septembrī,  pulksten 19.30 LTV1 un Replay.lv.

26 komentāri
lasītāja
LTV un Bojārs ar mums manipulē — palasiet LTV pašu dotajā uzziņā, bēgļa statusu ieguvuši tikai 2, pārējie 19 — ALTERNATĪVO statusu, 2 - nav minēts, kādu statusu. Tas nozīmē, ka viņi nav nekādi bēgļi, bet drīzāk ekonomiskie migranti! Bet virsrakstos tikai bēgļi, bēgļi.
mich
Termiņuzturēšanās atļauju desmiti tūkstoši gan nekur nebrauc.
Inga parastā
Man drīzāk interesē, kas ir mentori (v.,uzv.), kas viņus apmaksā un kāpēc viņus apmaksā, ja viņi neko nevar paveikt...
X
Galvenais, ka mentoriem budžets sadalīts.
Sarma
Skaidri redzams, ka joprojām pārdzīvojam identitātes krīzi franču zinātnieka Alain Finkielkraut izpratnē. Vienkāršāk- nespējot pretoties citas, proti, krievu/sovjetu identitātes uzspiešanai vēl joprojām (sic! šodien Dienā raksts par to, ka bez krievu valodas loģistikas nozarē karjeru nevar izveidot Latvijā un ne jau tikai kādā nozarē, brīžiem nevar saprast, kur atrodies, krievu sādžā vai Rīgā), tad nu visu, kas sakrājies putina piekritēji un nacionālisti vērš pret neaizsargātajiem.To, ka viņi var būt noderīgi Latvijas tautsaimniecībā, par to ne vārda. Mums jau strādniekus nevajag.
Jezus
Visi putinososu naciki saka ,ka beglus vajg sutit uz krievijas robezu.
Jezus
Tad ta gan brinumi ,vai tiešam krivijas pierobežā nav nevienas tukšas mājas ! Ludzu uz prieksu ,latgale vinu čaklas rokas visvairāk vajadzigas ,kas negri celt latvijas ekonomiku ,lai ņem kreditus ,galvotaji straujuma ,kozlovs,melbiksveidigie un visi velkomisti ,un perk vonungus kadus tik velās !
Saule
Ko viņi te darīs,ja daudzi vietējie bieži vien jūtas,kā trešās šķiras pilsoņi?!
par idealoģiju valsts plašsaziņā
Valsts plašsaziņa - lsm.lv - kategoriski ignorē komunistu-nacistu minoritātes vēlmi uzspiest savu ideoloģiju, bet patiesību un faktus saukāt par liberālisma propagandu. Tādā veidā tiek liegta idiotisku viedokļu konfrontācija ar faktiem, kas ir vistīrākā komunistu-nacistu pabērnu diskriminācija. Kāpēc lsm.lv melo un stāsta, ka Sīrijā, Lībijā, Irākā un Afganistānā ir karš? Kāpēc tiek noklusēts, ka šajās valstīs dzīvo vieni vienīgi uzdzīves kārotāji? Kāpēc tiek uzturēts mīts, ka arī musulmaņi ir tādi paši cilvēki kā latvieši? Kāpēc tiek apgalvots, ka musulmaņi arī drīkst gribēt labāku dzīvi, darbu, mieru, pajumti, veselības aprūpi un izglītību? Kāpēc vēžu audzētāji noklusē, ka kara bēgļu pienākums pret cilvēci ir samierināties ar ciešanām un nāvi un viņiem nav tiesību gribēt cilvēcīgus apstākļus? Ļaujiet vaļu komunistu-nacistu minoritātes idiotismam!
klau, ko tu pīpē?
klau, ko tu pīpē?...
par ideoloģiju valsts plašsaziņā
Valsts plašsaziņa - lsm.lv - ir pārvērtusies par vienas ideoloģijas skaļruni. Proti, par lberālistu pulcēšanās vietu. To skau, analizējot jūsu rakstus. Kur ir kritiska viedokļu daudzveidība? Kāpēc jūs melojat, slēpjot patiesību, ka šie cilvēki nav nekādi "bēgļi," bet gan labas uzdzīves meklētāji? Ja cilvēks bēg no kara, tad viņš pieņemtu un būtu priecīgs par jebkuru nostūri, kur valda miers. Lsm.lv - valsts plašsaziņa - jūs esat meļi! Jūs joprojām uzturat spēkā "bēgļu" mītu. Lsm.lv - jūs esat vēža audzējs uz tautas miesas. Jūs ir jāizmet mēslainē!
klau, ko tu pīpē?
klau, ko tu pīpē?...
hm
Priecīgs par jebkuru stūri... Tikai nevienā stūrī nelaiž iekšā - darbu viņiem nedod, dzīvokļus izīrē nelabprāt...
Bulens
Putinososi loti uztraucas par begliem un lama viņus par salašņām un parazītiem ,jo pasi grib parazitet ejropā ,bet merkele ir putina ienaidnieks ,jo uzlika sankcijas un tapec putinososi tagad mirst badā un kopā ar nacikiem apsaukā begļus !
Bulens
Nu kas tiem parazitiem nekaites dzivo ,vacu lielmate maksās un bagatie latvijas pastalnieki maksās pabalstus ,kur tad palika liela latvijas milestiba? Vai ,pec tam ,kad vacu tauta nokratis merkelismu šos salašņas nesutis atpakaļ uz latviju ? Vai tadam merķim eiropa dod naudu letajam dzelzceļam uz berlini? Ne tikai šos ,bet ari citus salašņas ,pec merkelisma gāšanas tad vares sutit uz latviju ,letak ka uz afriku ,un galvenais ši judāsu tautele tos pieņems bez kurnešanas !
haralds elceris
tas labi, bet ja tā, kādēļ viņi nevar braukt pa taisno uz Vā†erlandi?
īstais reptilis-haralds elceris
....kreiso neoliberāļu troļļiem segvārdi aptrūkušies:))))
kate
k Nevar pa taisno.Jo Latvijai jānospēlē obligāto kvotu izrāde.
reptilis
Atbrauc-slikti,aizbrauc-slikti....komunistu-nacistu atsaldeņu minoritātei viss ir slikti:(((....
aha
nu i labi, ka tā!
kate
Latvija gudrā veidā no visiem atkratās.Jo nesen Galvenais,pelēkais kardināls pateica ka viņam nepatīk,ka tādi te būtu.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti