Panorāma

I. Rimšēviča lieta Eiropas Tiesā

Panorāma

Pāvests viesojas Igaunijā

"HND grupas" maksātnespēja kavē krimināllietas izskatīšanu

Neskaidrības par maksātnespējīgā Sergeta uzņēmuma pārstāvjiem kavē Zolitūdes lietas izskatīšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 8 mēnešiem.

Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesai otrdien, 25.septembrī, nācās atlikt Zolitūdes traģēdijas krimināllietas izskatīšanu, jo lietā iesaistītajam būvinženiera Ivara Sergeta projektēšanas uzņēmumam SIA "HND grupa" pasludināta maksātnespēja, un tagad nav skaidrības, kurš to pārstāvēs tiesā.  

Otrdien, 25.septembrī, Zolitūdes traģēdijas krimināllietas tiesa sanāca uz 137. tiesas sēdi cerībā, ka pēc dažādām procesuālām darbībām, piemēram, atsevišķu dokumentu pievienošanas lietas materiāliem un iesaistīto pušu lūgumiem, varētu pāriet pie apsūdzēto liecībām. Tas būtu viens no noslēdzošiem posmiem lietas iztiesāšanā.

Tomēr tiesas sēde pa īstam nesākās. Apsūdzētā Ivara Sergeta advokāts Artūrs Zvejsalnieks lūdza atlikt lietas izskatīšanu, jo līdz šim tiesā viņš pārstāvēja gan Sergetu, gan viņa uzņēmumu “HND grupa”. Uzņēmumam uzsākts maksātnespējas process, tāpēc viņam vairs nav tiesību to pārstāvēt.

“Nedz Krimināllikums, ne Civillikums nerisina, kas notiek, kad iestājas maksātnespēja juridiskai personai, kurai piemēro piespiedu ietekmēšanas līdzekli. Uzsākot uzņēmuma maksātnespēju, uzņēmuma valdes locekļiem un iepriekšējam pilnvarotajam vairs nav tiesību rīkoties uzņēmuma vārdā,” norādīja Artūrs Zvejsalnieks.

Līdz šim saistībā ar lietas virzību uzdoti vairāki jautājumi par to, vai krimināllietu neskata pārlieku lēni un vai to apzināti nekavē. Līdz šī gada beigām nozīmētas vēl 36 tiesas sēdes, ieskaitot tās, kas pārceļas. Tiesa arī norādīja, ka

iesniegums no Sergeta aizstāvja saņemts vien 25.septembra rītā, lai gan maksātnespējas process sākts augustā.

“Šo jautājumu, protams, varēja atrisināt savlaicīgi. Šeit ir runa vairāk par attieksmi pret pašu procesu. Par to, cik raiti mēs vēlamies izskatīt lietu un doties uz priekšu,” sacīja prokurors Agris Skradailis.

Prokuroriem esot ne mazums jautājumu apsūdzētajiem, bet līdz to uzdošanai nāksies pagaidīt. Šoruden apritēs pieci gadi, kopš, sagrūstot lielveikala jumtam, dzīvība izdzisa 54 cilvēkiem.

“Cerības uz taisnīgu tiesu un objektīvu spriedumu zūd ar katru dienu,” sacīja advokāte Jevgenija Tverjanoviča-Bore, kura pārstāv vairākus desmitus cietušo.

Viņa arī norādīja, ka katra atceltā sēde nozīmē kavēšanos: “Manuprāt, ir jāvērtē arī paša maksātnespējas administratora godprātīgu pienākumu pildīšanu. Zinot, ka pret “HND grupu” ir uzsākts kriminālprocess un par to zina visa Latvija, es domāju, ka te ir arī tāds jautājums jāvērtē.”

Par uzņēmuma maksātnespēju atbildīga ir administratore Sanda Kraukle. LTV raidījumam “Panorāma” viņa skaidroja, ka

jau augusta sākumā Sergetam lūgusi atsūtīt dokumentus par aktīvām tiesvedībām, taču atbildi nesaņēma.

“Tālāk es viņam sūtīju atkārtotu pieprasījumu līdz 6.septembrim iesniegt dokumentus, arī tad viņš neiesniedza. Tikai 7.septembrī viņš bija ieradies pie manis uz tikšanos, kuras ietvaros viņš arī informēja, ka esot 30 tiesvedības procesi dažādās tiesās, bet precīzu informāciju viņš man nesniedza,” atklāja Kraukle.

Kriminālprocesa numurs viņai neesot bijis zināms, arī tiesa neatsūtījusi uzaicinājumu ierasties. Nākamā tiesas sēde notiks 2.oktobrī, kuru Kraukle sola apmeklēt.

KONTEKSTS:

Zolitūdes traģēdijas krimināllietas iztiesāšanā viens no ekspertiem tiesā norādīja – pārslodze bija tāda, ka jumts jebkurā gadījumā būtu iegruvis.

Lai skatītu apjomīgo lietu par Zolitūdes traģēdiju, kurā zem veikala "Maxima" iegruvušā jumta dzīvību zaudēja 54 cilvēki un vēl desmitiem tika ievainoti, tiesa uz pirmo sēdi sanāca 2015.gada 8.decembrī. Sākotnēji tiesā skatīti procesuāli jautājumi, bet pēc vairākiem mēnešiem sākta cietušo un liecinieku nopratināšana.

Aģentūra LETA vēstīja, ka "HND grupas" vienīgais īpašnieks ir Sergets. Kā liecina "Firmas.lv" dati, vismaz pēdējos trīs gadus "HND grupa" strādājusi bez apgrozījuma, bet ar zaudējumiem - 2017.gadā uzņēmuma zaudējumi bija 13 736 eiro, 2016.gadā - 9013 eiro, bet 2015.gadā - 16 276 eiro.  

Latvijas Televīzijas raidījums “De facto” vēstīja, ka savulaik “HND Grupu” nolīga izstrādāt nu jau sagruvušā veikala “Maxima” būvkonstrukcijas. Apmēram gadu pēc notikušā “HND Grupas” un tā īpašnieka, būvinženiera Ivara Sergeta, advokāts noliedza izskanējušās bažas, ka uzņēmums pēkšņi pazudīs.

Gadā, kad notika traģēdija Zolitūdē, būvinženiera Sergeta “HND Grupas” apgrozījums bija lielāks par 300 tūkstošiem eiro. Savukārt 2015.gadā naudas plūsma apstājās. Uzņēmuma apgrozījums bija nulle. Turklāt izveidojies pamatīgs nodokļu parāds. Tika arī arestēta “HND Grupas” manta – bankas kontos esošie daži tūkstoši eiro.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti