Pēcpusdiena

Par datu aizsardzības regulas pārkāpumiem Latvijā uzsāktas vairāk nekā 30 lietas

Pēcpusdiena

Rīgas ielas bez sāls – sācies eksperiments galvaspilsētā

NEPLP aizliedz retranslēt “Rossija RTR” Latvijas teritorijā

NEPLP aizliedz retranslēt «Rossija RTR» Latvijas teritorijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) ceturtdien, 31. janvārī, nolēma uz trīs mēnešiem aizliegt retranslēt (arī izplatīt) programmu “Rossija RTR” Latvijas teritorijā, paziņojumā medijiem informēja NEPLP.

NEPLP lēmums par aizliegumu izplatīt TV programmu “Rossija RTR” Latvijas teritorijā stājas spēkā nākamajā dienā pēc tā publicēšanas laikrakstā “Latvijas Vēstnesis“.

NEPLP priekšsēdētāja vietnieks Ivars Āboliņš
00:00 / 00:56
Lejuplādēt
“Kremļa propagandas programmas īstenotā naida runa un kara kurināšana Latvijas teritorijā netiks paciesta, un šis ir skaidrs signāls mums nedraudzīgām valstīm un spēkiem – mēs savu informatīvo telpu aizstāvam un aizstāvēsim,” norādīja NEPLP priekšsēdētāja vietnieks Ivars Āboliņš.

 

Pārkāpumi konstatēti “Rossija RTR” raidījumos “Vakars ar Vladimiru Solovjovu” un “60 minūtes”. Piemēram, 2018. gada 22. maija raidījumā “Vakars ar Vladimiru Solovjovu” vadītājs nepārprotami un atkārtoti vērsa naidīgus izteikumus pret daļu Ukrainas valstij piederīgo. Viņš norāda, ka daļa ukraiņu (“banderoviešu”) ir jāpakar un jānošauj. Turklāt Solovjovs daļu ukraiņu nodēvēja par neglābjamiem nacistiem, antisemītiem un bandītiem.

Tāpat 2018. gada 11. janvāra raidījumā “60 minūtes” ir vairākkārtīgi konstatējami Krievijas politiķa Vladimira Žirinovska aicinājumi veikt militāras darbības Ukrainas teritorijā un vairākkārt ir konstatējama naida kurināšana pret ukraiņiem, norādot, ka ukraiņi ir nelieši, neģēļi, bandīti.

“Nav būtiski, pret kuru valsti vai tautu pasaulē ir vērsta naida runa vai kara kurināšana, tas ir rupjš likuma pārkāpums, pret kuru NEPLP rīkosies ar atbilstošu bardzību,” pauda NEPLP loceklis Patriks Grīva.

Padome uzsvēra, ka retranslācijas ierobežošanas mērķis un uzdevums ir motivēt ārvalsts elektronisko plašsaziņas līdzekli turpmāk ievērot Latvijas likumu. Balstoties uz šo mērķi, ir arī izvēlēts samērīgs apturēšanas periods – 3 mēneši.

 “Rossija RTR” nav bāzēta Krievijā, bet gan Zviedrijā, tātad ir Eiropas Savienībā reģistrēta programma. Tādēļ NEPLP ir nosūtījusi paziņojumus Eiropas Komisijai un Zviedrijas mediju regulatoram par konstatētajiem pārkāpumiem un iespēju rast pusēm pieņemamu risinājumu atkārtotu pārkāpumu gadījumā, kā arī informēja puses par nodomu ierobežot programmas “Rossija RTR” retranslāciju Latvijā.

Pirms lēmuma pieņemšanas NEPLP arī vērsās pie Latvijas un starptautiskajiem ekspertiem. Austrumeiropas politikas pētījumu centrs par vienu no raidījumiem savā atzinumā konstatēja, ka tajā propagandētais ir kvalificējams kā naida kurināšana pret Ukrainas valsts piederīgajiem.

NEPLP arī tikās ar Zviedrijas mediju regulatoru un Zviedrijas civilās aizsardzības aģentūru, premjera biroja, kultūras, tieslietu un ārlietu ministriju pārstāvjiem. Tikšanos laikā Āboliņš un Grīva Zviedrijas valdības struktūrām skaidroja situācijas apstākļus.

“Šīs NEPLP darbības apliecināja starptautiskajai sabiedrībai, ka Latvija ir gatava ļoti nopietni kā lokālā, tā starptautiskā līmenī vērsties pret Kremļa propagandas instrumentiem ne tikai Latvijā, bet arī starptautiskajā informatīvajā telpā,” uzsvēra Grīva.

NEPLP aicina jauno Saeimu, lemjot par nākamā gada budžetu, atbalstīt padomes Monitoringa centra kapacitātes stiprināšanu, piešķirot finansējumu desmit jaunu štata vietu izveidošanai, kas ļautu pret Krievijas propagandu cīnīties daudz efektīvāk.

Savukārt sabiedrību NEPLP par, iespējamiem, naida runas gadījumiem aicina informēt, rakstot uz epastu [email protected].

"Tāpat mēs vēlamies aicināt Latvijas valsti padomāt par to, vai "Lattelecom", kurā kontrolpakete pieder Latvijas valstij, nebūtu jāpārskata savs galvenais mērķis – gūt peļņu, un vai šim galvenajam mērķim nebūtu jābūt nodrošināt Latvijas valsts drošību, jo mēs uzskatām, ka "RTR Rossija" ar šīm savām darbībām ir būtiski apdraudējis Latvijas drošību," piebilda NEPLP priekšsēdētāja vietnieks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti