Nepieteiktās sapulces laikā Tukumā aizturētais Gobzems atbrīvots; pēc tam vēlreiz aizturēts Ventspilī

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Valsts policija pirmdien aizturējusi un vēlāk atbrīvojusi Saeimas deputātu Aldi Gobzemu ("Likums un kārtība") par nesankcionētas sapulces rīkošanu Tukumā. Valsts policija uzsākusi deviņus administratīvo pārkāpumu procesus. Vēlāk Gobzems aizturēts arī Ventspilī.

Nepieteiktās sapulces laikā Tukumā aizturētais Gobzems atbrīvots
00:00 / 00:48
Lejuplādēt

Gobzemu aiztur un atbrīvo Tukumā

Valsts policijas (VP) Sabiedrisko attiecību nodaļā pavēstīja, ka pirmdien Tukumā tika konstatēta iepriekš nepieteikta, nesankcionēta sapulce, pārkāpjot likumu "Par sapulcēm, gājieniem un piketiem". Notikuma vietā policijas amatpersonas pasākuma organizatoru aicināja nekavējoties pārtraukt administratīvo pārkāpumu, taču persona atteicās to darīt. Līdz ar to saskaņā ar Administratīvās atbildības likumu persona tika aizturēta un nogādāta policijas iecirknī, lai pieņemtu paskaidrojumu, informēja policijā. Vienlaikus policijā norādīja, ka notikuma vietā konstatēti epidemioloģiskās drošības noteikumu pārkāpumi, proti, ārpus telpām pulcinot vairāk nekā 20 cilvēkus.

"Man nav izvirzītas nekādas pretenzijas. Es neko neesmu parakstījis. Nezinu, kāpēc vispār tiku aizturēts," LTV sacīja Gobzems. Viņš norādīja, ka pirms aizturēšanas esot sanākušajiem pensionāriem dalījis tēju. Tāpat Gobzems pēc aizturēšanas pauda apņēmību prasīt iekšlietu ministres Marijas Golubevas ("Attīstībai/Par!"), Valsts policijas vadības un VP Zemgales reģiona pārvaldes Tukuma iecirkņa vadības atkāpšanos no amata.

Atbildot uz jautājumu, ar ko šis gadījums atšķiras no citiem iepriekšējiem, kur bija krietni lielāks apmeklētāju skaits, policijas priekšnieks Armands Ruks norādīja, ka tas esot saistīts ar masu nekārtību riskiem.

"Uz vietas tiek vērtēti arī dažādi riski. Piemēram, masu nekārtību izvēršanās risks, fiziska konfrontācija, īpašumu bojāšana. Šādu organizētāju aizturot, var rasties izteiktas negācijas, kas var izpausties kā masveida nekārtības, fiziska vardarbība un tamlīdzīgi. Šajā konkrētajā situācijā organizētājs vēl nebija paspējis sapulcināt tik daudz cilvēku, lai policija nespētu nokontrolēt nekārtību izcelšanos," stāstīja Ruks.

Viņš norādīja, ka policija vērtē katru konkrēto situāciju un tai neinteresē, vai pasākumu organizē politiķis vai kāds cits sabiedrībā atpazīstams cilvēks. 

"Manā skatījumā, visiem Latvijas iedzīvotājiem ir jāievēro likumi. Tajā skaitā politiķiem," uzsvēra Ruks.

Brīdinām, video dzirdama necenzēta leksika!

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Sociālo tīklu vietnēs ievietotajos video redzams, ka deputāts tiek ievietots policijas automašīnā aizturētajiem paredzētajā nodalījumā. Pirms aizturēšanas deputāts pretojies ievietošanai automašīnā, kā arī pirms tam vairākas minūtes izvairījās no sadarbības ar tiesībsargiem. Video redzams, ka Gobzems tika saslēgts rokudzelžos. Kā izriet no video redzamā, tad Gobzems pirms aizturēšanas aktīvi sarunājās ar formās tērptajiem policistiem un prasīja likumsargiem parādīt dienesta apliecību.

Gobzems ar speciāli sagādāto un aplīmēto autobusu bija ieradies Tukumā, kur tika sākta viņa reklamētā protesta akcija pret valsts varu. Tikšanās vieta bija paredzēta pie veikala "Lidl", bet aizturēšana notika pāri ielai pie vietējās benzīna uzpildes stacijas. Uz Gobzema ierašanos Tukumā bija sanākuši vairāki desmiti cilvēku, no kuriem daļa skaļi likumsargiem pārmeta par politiķa aizturēšanu.

Gobzemu atkal aiztur Ventspilī

Pēc atbrīvošanas Gobzems devās uz Talsiem un Ventspili. Pēdējā no pilsētām viņš atkal tika aizturēts.  Gobzems, savu atbalstītāju protesta saucienu pavadīts, tika ievietots policijas automašīnā aizturētajiem paredzētajā nodalījumā un aizvests prom.

Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļā aģentūrai LETA apliecināja, ka Ventspilī aizturēts protesta pasākuma organizators. Policijā pret viņu sākti divi administratīvā pārkāpumu procesi, proti, viens par nepakļaušanos amatpersonu likumīgajām prasībām un otrs atbilstoši likumam "Par sapulcēm, gājieniem, piketiem."

Aģentūra LETA pārliecinājās, ka saskaņā ar ar Administratīvās atbildības likumu aizturēt personu drīkst ne ilgāk kā uz četrām stundām. Personas aizturēšanas laiku skaita no faktiskās aizturēšanas brīža.

Deputāts pats aizturēšanu plaši komentējis sociālajos tīklos, uzsverot, ka tā ir pretlikumīga vēršanās pret deputātu. Policija pārkāpumus nesaskata. Ar aicinājumu izvērtēt aizturēšanu Saeimas prezidijā vērsusies Saeimas deputāte Karīna Sprūde, kura pārstāv Gobzema dibināto partiju "Likums un kārtība".

Gobzemam - deviņi administratīvo pārkāpumu protokoli

Tukumā:

  • par nepakļaušanos amatpersonu likumīgajām prasībām un 
  • pēc likuma “Par sapulcēm, gājieniem un piketiem” pārkāpumiem. 
  • MK rīkojuma par ārkārtējās situācijas izsludināšanu prasību neievērošanu.

Talsos:

  • par likuma par sapulcēm, gājieniem un piketiem pārkāpšanu, 
  • MK rīkojuma par ārkārtējās situācijas izsludināšanu prasību neievērošanu.

Ventspilī: 

  • par likuma par sapulcēm, gājieniem un piketiem pārkāpšanu, 
  • par nepakļaušanos policijas likumīgajām prasībām pārtraukt likumpārkāpumu, 
  • par sīko huligānismu, MK rīkojuma par ārkārtējās situācijas izsludināšanu prasību neievērošanu.

Tāpat sākti vairāki administratīvo pārkāpumu procesi pret citiem nesankcionētās sapulces dalībniekiem, un tiks vērtēta arī pārējo sapulces dalībnieku atbildība. Valsts policija aicina neapmeklēt šādas nesankcionētas sapulces un ievērot valstī noteiktās epidemioloģiskās prasības, lai nepieļautu vēl lielāku Covid-19 infekcijas izplatību risku, radot lielāku veselības apdraudējumu gan pašiem pasākuma apmeklētājiem, gan apkārtējiem.

Gobzemam pirmdien vēl bija paredzēta tikšanās Liepājā. Savukārt 13. decembrī reklamēta akcija pie Rīgas pils.

Politologs: Gobzema aizturēšana ir daļa no viņa politiskās kampaņas

Politologs Filips Rajevskis par Alda Gobzema politisko kampaņu
00:00 / 01:03
Lejuplādēt

Politologs Filips Rajevskis Alda Gobzema aizturēšanā saskata līdzības ar viņa kādreizējo partijas biedra Artusa Kaimiņa apcietināšanu. Tikai atšķirība ir tāda, ka Kaimiņa gadījumā tas bija labs impulss viņa politiskajai kampaņai. Savukārt Gobzems tikai provocē šādas situācijas, lai mēģinātu atkārtot līdzīgu scenāriju.

Rajevskis skaidroja: “Ja mēs skatāmies uz Gobzema politisko kampaņu, tad nāk prātā vecs teiciens, ka divreiz vienā upē neiekāpsi. Viņš mēģina atkārtot situāciju, kura radās ļoti labvēlīga Artusam Kaimiņam, kad viņu apcietināja Saeimā. Tas iedeva ļoti labu impulsu viņa kampaņai. Šajā gadījumā Gobzems mēģina provocēt un atkārtot šādas situācijas, lai sevi radītu par varoni, kurš cīnās, ja mēs skatāmies uz vecajiem stāstiem par proletāriešu līderiem, kur praktiski visi ir pasēdējuši cietumā par savu politisko darbību. Taču es nedomāju, ka tas varētu būt šis gadījums, jo, pirmkārt, tā ir atkārtošanās, un, otrkārt, viņa akcijas vismaz nesavāc plašu cilvēku skaitu, lai tas būtu aktuāli kā politiķa aizturēšana, nevis sīka likumpārkāpēja aizturēšana.”

KONTEKSTS:

Valsts policija iepriekš Gobzemam par šogad 4. augustā Rīgā nesankcionēto protesta akciju pret "obligātu vakcināciju" piemēroja 350 eiro un 2000 eiro lielu administratīvo sodu. Savukārt par 18. augustā protesta akcijā "pret obligātu vakcināciju" notikušajiem pārkāpumiem deputātam policija piemērojusi administratīvos sodus 6700 eiro apmērā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti