Globālais latvietis. 21. gadsimts

Šīs vasaras latvietības laiks Kanādā: svētku loma ārlatviešu dzīvē

Globālais latvietis. 21. gadsimts

Eiropas vasaras skolai jau 40 gadu!

Vieta, kur sajust tā pa īstam, ka esi latvietis - 3x3 saiets

Ne tikai novilkt latvietības stīgu, bet arī atrast sevi. Saieta «3x3» loma ģimene dzīvē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Šovasar ne vien Vecpiebalgā un Jaunpilī, Latvijā, bet arī Lielbritānijā, Amerikā un Norvēģijā notiek "3x3" ģimeņu saieti. Pirmais "3x3" saiets notika Garezerā, Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV) 1981. gadā. Rīkotāju cerība bija, ka tā darbosies kā eksperimentāla nometne, kā modelis latviešiem visā pasaulē latviskās izglītības un kopības sajūtas noturēšanai. Šodien "3x3" ir saiets, kas pulcē vairāku paaudžu latviešus vienkopus, ļaujot baudīt neskaitāmu daudzumu dažādu ieviržu.

"3x3" saieta dalībniece, māksliniece Gundega Kalendra Latvijas Radio raidījumam "21.gadsimts. Globālais latvietis" stāsta, ka saiets ir vieta, kur novilkt latvietības stīgu, bet ne tikai. Tā ir vieta, kur atrast sevi. Gundega sākotnēji bijusi ļoti skeptiska saieta dalībniece. Bet saieta vadītāji teikuši - atbrauc, pamēģini, nu un tā viņa arī izdarījusi. Aizbraukusi, pamēģinājusi un tagad brauc katru gadu.

“Es domāju, ko man nozīmē "3x3", protams, tas ir par latvisko identitāti, par lieliem un skaļiem vārdiem, bet noteikti tas ir arī par identitāti manī pašā. Man un manai ģimenei "3x3" ir stāsts par atvēršanos, uzdrošināšanos, darīšanu vairāk, par sevi apzināšanos…mēs nerunājam tikai par latvietības stiprināšanu, kas nenoliedzami arī notiek "3x3" saietos," saka Gundega. 

"3x3" ir vieta, kur var nākties pārkāpt pāri kādām sevis paša novilktām sarkanajām līnijām, jo tā ir vieta, kur atvērties, pārkāpt sev pāri, izkāpt no komforta zonas, kā mūsdienās mēdz teikt. Kā stāsta Gundega: “Es varu atklāt, ko es esmu sākusi darīt pēc "3x3" saietiem. Mēs ģimenē esam sākuši dziedāt, esam kļuvuši atklātāki un atvērtāki viens pret otru. Mani bērni ir izauguši "3x3" kustībā, mēs sākuši daudz lietu darīt mājās gan ar rokām, gan filozofiski, retoriskā līmenī, esam sākuši citādi sarunāties. Protams, ir arī latviskās lietas – esmu atradusi bēniņos vecāsmammas tautas tērpu, esam sākuši citādāk svinēt Jāņus. Es noteikti varu teikt, ka šī kustība manī un manā ģimenē atstājusi labu nospiedumu.”

Gundegas teiktajam piekrīt arī Līga Ruperte, cilvēks, kura stāvējusi pie "3x3" saietu rašanās. Līgas Rupertes novērojumi liecina, ka šo gadu laikā, kopš Latvijā notiek "3x3", ir mainījušās Latvijas ģimenes, Līga domā, ka ģimenes ir mainījušās par 90%, jo cilvēki ir kļuvuši zinīgāki par psiholoģiju, tajā skaitā arī ģimenes psiholoģiju, par savstarpējām attiecībām, par lomām ģimenē, tagad abi vecāki rūpējas par bērnu audzināšanu. Lomas vairs nav tik strikti nodalītas, ģimenes ir kļuvušas daudz demokrātiskākas un līdz ar to daudz labāk satiek. Cilvēki prot labāk cits ar citu sarunāties, kļūst mazāk tādu tēmu, par ko vispār nerunāt. 

Līga ik gadu saietā vada ģimeņu semināru, un tā ir vieta, kur ģimene var transformēties. Protams, ka katrai ģimenei ir savs ceļš, kā tā nonāk līdz "3x3" saietam, bet skaidrs, ka latviešu sabiedrībā, lai kur arī latvietis nedzīvotu, "3x3" nepaliek bez sekām.

"3x3" saieti iet arī plašumā, atklāj kustības "3x3" Latvijas padomes vadītāja Inese Krūmiņa.

"Bez šaubām, ka "3x3" iet plašumā, jo kur latvieši, tur arī ir "3x3". Un tas nav tikai tāpēc, ka mums patīk vienam ar otru pavadīt kopā laiku. Šādi, kopā dzīvojot un vienkārši smejoties un dziedot, un dejojot, mēs dalāmies pieredzē un apzināmies ar to, ka slavenie latvieši ir tādi paši cilvēki kā mēs pārējie, un mēs apzināmies savas kopīgās vērtības. Šobrīd saistībā ar globālām parādībām - migrācijas palielināšanos, atvērtām robežām - izplūst jēdziens, ko esam paraduši saukt par nāciju," saka Krūmiņa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti