Nākamo dziesmu svētku organizēšanā darāmā daudz, naudas - nepietiek

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 7 mēnešiem.

Pēc trauksmainajiem notikumiem šīs vasaras Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos tapušais ziņojums izgaismojis virkni problēmu jau tā komplicētajā svētku organizēšanas procesā. Komisija, kas izvērtēja daudzo bērnu veselības problēmu apstākļus noslēguma koncerta ģenerālmēģinājumā, nākusi klajā ar 17 ieteikumiem svētku drošības un organizācijas uzlabošanai nākotnē. Tos otrdien, 6.oktobrī, uzklausīja arī valdība, secinot, ka darāmā ir daudz, bet finansējuma, kā allaž, nepietiek.

Eksperti secinājuši, ka mazo dziedātāju veselības problēmas dziesmu svētku ģenerālmēģinājumā izraisīja vairāku apstākļu sakritība – pie vainas bijis gan nepareizs miega un uztura režīms, gan strauja temperatūras maiņa un pārāk maz iespēju estrādē kustēties.

Ieteikts turpmāk noslodzes plānu saskaņot ar mediķiem, uzlabot ēdināšanas organizāciju, skolēnu un skolotāju gatavību ārkārtas situācijām, kā arī risināt akūto infrastruktūras jautājumu galvenajās svētku norises vietās, valdības kolēģiem skaidroja izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile.

"Ziņojuma secinājumi var būt noderīgi jebkādu liela mēroga pasākumu organizēšanai, kur ir iesaistīti bērni, jo ieteikumi ir gana vispārīgi," teica Seile.

Ministri piekrita, ka nākamajiem svētkiem būtu jāveido arī risku vadības plāns ar skaidru atbildību sadalījumu.

Komisijas ziņojumā gan netika vērtēta par svētku rīkošanu atbildīgo ierēdņu rīcība – par to Valsts izglītības satura centrā ierosināta dienesta pārbaude, kas ilgs līdz 9.novembrim. Taču ir jārunā ne vien par rīkotāju, bet arī vecāku atbildību, uzsvēra kultūras ministre Dace Melbārde (Nacionālā apvienība).

"Es šajos svētkos vairāk biju mammas kapacitātē un ļoti daudz laika pavadīju kopā ar bērniem un vecākiem. Ir jārunā par vecāku atbildību. Jo es personīgi redzēju gadījumus, kad tika atsūtīti saslimuši bērni, tikko izslimojuši bērni… Ir jādomā, kā instruēt vecākus pirms tam, kā instruēt kolektīvu vadītājus, ir jābūt ļoti stingrai nostājai no svētku rīkotāju puses, lai pēc iespējas minimizētu šos riskus," teica Melbārde.

Ziņojuma izskatīšana valdībā gan izvērtās arī plašākā diskusijā par mākslinieciskās kvalitātes un noslodzes sabalansēšanu, biļešu pieejamību un izmaksām. Finanšu ministrija pārmeta, ka ziņojuma rekomendācijām trūkst aprēķinu.

"Lielākā daļa [rekomendāciju] neprasa nekādus finanšu ieguldījumus. Ja ir nepieciešams ziņojums par finanšu līdzekļu tērēšanu dziesmu svētkiem, tad to var uzdot kā nākamo darba uzdevumu," uzskata Seile.

Dažādu ziņojumu klāstu papildinās arī Kultūras ministrija, kam līdz nākamā gada martam jāiesniedz aprēķini infrastruktūras pilnveidei. Jo ir skaidrs, ka ieteikumam par estrādes un stadiona drošību ar labo gribu vien nepietiks – būs nepieciešams papildu finansējums vai arī nāksies atteikties no svētku vēriena. Par to bažas pauda vairāki ministri, arī kultūras ministre Melbārde, kuras pārziņā ir nākamie – pieaugušo – dziesmu svētki 2018.gadā.

"Infrastruktūras problēma, kas ir saistīta ar svētku norišu vietām, ir milzīgi liels jautājums, kas ir samilzis līdz pēdējai stadijai. (..) Mums ir jādara viss, lai 2018.gadā vai pēc tam, nākamajos bērnu svētkos, nebūtu jāsaka, ka ir jāmazina dalībnieku skaits. Jo tas būs skandāls," teica kultūras ministre.

"Es nevaru solīt, ka tagad būs 30 miljoni [eiro] dziesmu svētku estrādes paplašināšanai, bet redzēsim, kādus skaitļus ministre atnesīs līdz martam," to jau pēc valdības sēdes atzina premjere Laimdota Straujuma ("Vienotība").

Par papildu naudu svētku organizācijas un drošības uzlabošanai nākamo gadu budžetā Straujuma pagaidām ir izvairīga. "Visu to nevarēs noteikti. Tur jāskatās ļoti uzmanīgi. Bet skaidrs, ka bērnu drošība - tas ir galvenais."

Jāatgādina, ka dziesmu svētku estrādē, pēc inženieru secinājumiem, drošību var garantēt daudz mazākam dziedātāju skaitam, nekā līdz šim pieļauts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti