Eiro fokusā

"Altum" aicina iesniegt papildus projektus dzīvojamo māju renovācijas programmai

Eiro fokusā

Liepājā būves jaunu dzelzsbetona konstrukciju ražotni

Latvijā no nākamā gada darbosies Aizsardzības tehnoloģiju un inovāciju centrs

Nākamgad darbu sāks Aizsardzības tehnoloģiju un inovāciju centrs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 5 mēnešiem.

Nākamgad darbu uzsāks Aizsardzības tehnoloģiju un inovāciju centrs. Tas darbosies Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas struktūrā, un tā mērķis būs testēt jaunākās tehnoloģijas, piemēram, bezpilota sistēmas, modernas sakaru un datu pārraides tehnoloģijas, un tās ieviest bruņotajos spēkos. 

Aizsardzības ministrs Artis Pabriks ("Attīstībai/Par!") uzsvēra, ka viena no Aizsardzības tehnoloģiju un inovāciju centra funkcijām būs atbalsta sniegšana tiem Latvijas uzņēmumiem un zinātniekiem, kas rada inovācijas un produktus ar augstu pievienoto vērtību.

"Krīze ar vīrusu parādīja, ka mums ir problēmas ar loģistikas līnijām un problēmas ar apgādi. Jebkurai armijai ir būtiski, ka mēs spējam savus bruņotos spēkus nodrošināt ar kaut kādām minimālajām vajadzībām. Otrkārt, ir svarīgi, lai mums būtu gan remonta bāze, būtu jaunākā veida asimetriskā aizsardzībā izmantojami ieroči, kurus mūsu pašu uzņēmēji var attīstīt uz vietas lētāk. Līdz ar to gan dodot mums papildu drošību, gan arī attīstot tautsaimniecību un ekonomiku. Vajadzība pēc šāda inovāciju centra bija jau iepriekš, lai mēs labāk spētu nodefinēt tieši mūsu vajadzības un uzņēmēju kapacitāti.

Uzņēmēji īsti nezina, kas armijai vajadzīgs, savukārt armija nezina, ko var uzņēmēji. Līdz ar to netiek sekots līdzi, kādas ir jaunākās vēsmas pasaulē," sacīja ministrs.

Laba sadarbība aizsardzības nozarei jau izveidojusies ar telekomunikāciju uzņēmumu "Latvijas Mobilais telefons" (LMT). Tā valdes priekšsēdētājs Juris Binde stāstīja, ka novembrī Ādažu bāzē tika atklāts 5G interneta izmēģinājumu centrs.

"Pašreizējā situācijā arvien lielāku lomu valsts drošības un aizsardzības nodrošināšanā spēlē informācijas un komunikāciju tehnoloģijas. Tāpēc šajā 5G testa vidē būs iespējams pārbaudīt gan Latvijas uzņēmumu izstrādātās iekārtas, piemēram, taktiskās vadības sistēmas, gan arī autonomo transportlīdzekļu vadību. LMT arī piedalās starptautiskā Eiropas Aizsardzības fonda projektā, kas paredz dažādus bezpilota sistēmu testus. Inovāciju centra ietvaros testi tiks veikti. LMT piedalās vairākos projektos, kas saistīti ar valsts drošību – transporta sistēmu monitorings un dažādi video risinājumi un tamlīdzīgi," sacīja Binde.

Latvijas Nacionālā aizsardzības akadēmija ir neliela augstskola – tajā studē nedaudz vairāk kā 400 topošie sauszemes, gaisa un jūras spēku kadeti un virsnieki. Akadēmijas rektors Oskars Kudlis stāstīja, ka augstskolas pētnieki ir gatavi sadarboties ar citu augstskolu zinātniekiem.

"Pēdējos gados aizsardzības nozarē un tai skaitā bruņotajos spēkos realizēti dažādi projekti, kuru mērķis ir pilnveidot mūsu vienību kaujas spējas ar jaunu bruņojumu, transportu un modernām tehniskām ierīcēm, militāro ekipējumu. Līdz ar to ir loģiska nepieciešamība šīs jaunās tehnoloģijas izvērtēt un analizēt. Runājot par pētnieku daudzumu, mēs šobrīd esam ierobežoti, mums ir 15 pētnieki. Bet mēs sadarbojamies ar Rīgas Tehnisko universitāti, Rīgas Stradiņa universitāti, meklējam sadarbības partnerus arī Ventspils Augstskolā un Rēzeknes Augstskolā. Konkrētajā jomā tiks iesaistīti pētnieki vai speciālisti, kas varēs sniegt atbalstu un veikt analīzi vai konsultēt konkrētajā jomā," klāstīja Kudlis.

Aizsardzības ministrs Pabriks stāstīja, ka valsts Aizsardzības koncepcijā jau noteiktas prioritātes tehnoloģiju jomā.

"Ja mēs runājam par jaunajām tehnoloģijām, tad mēs runājam par dažāda veida droniem gaisā vai uz jūras. Dronu tipi ir dažādi. Tālāk, protams, ir jautājums par pārvietošanās līdzekļiem, autonomām sistēmām; mums ir dažādas munīcijas vajadzības. Mēs gaidām uzņēmējus, kas ir gatavi šos produktus mums piegādāt. Arī Latvijas pārtikas produktus, jo mums ir atsevišķi hakatoni bijuši, kas ir ne tikai par tehnoloģijām, bet arī, piemēram, par kvalitatīvas pārtikas ražošanu. Latvijai ir jābūt spējīgai saražot kvalitatīvu un armijas vajadzībām atbilstošu pārtiku, kas var stāvēt gadiem.

Ja mēs skatāmies, kur aiziet Latvijas aizsardzības budžets, tad ar katru gadu arvien vairāk un vairāk naudas mēs ieguldām paši savā Latvijas ekonomiskajā attīstībā," teica ministrs.

2018. gadā Aizsardzības ministrija grantu programmā uzņēmējiem piešķīra 50 000 eiro, pērn 360 000 eiro, bet nākamgad uzņēmējiem uz zinātniekiem izpētei un inovācijām atvēlēs jau pusmiljonu eiro. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti