Ministrus un deputātus aicina skaidrot komandu izveidi; kritiski vērtē tuvinieku un nepieredzējušo iesaisti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 5 mēnešiem.

Vairums jaunās valdības ministru vēl izraugās sava biroja darbinieku sastāvu, bet par dažiem gadījumiem jau raisījušies jautājumi par padomnieku un konsultantu izraudzīšanās kritērijiem. Šādus amatus nedrīkst izmantot savējo algošanai, uzsvēra politologs.

Ministrus un deputātus aicina skaidrot komandu izveidi; kritiski vērtē tuvinieku un nepieredzējušo iesaisti
00:00 / 03:46
Lejuplādēt

Kā ierasti līdzās ministram strādā ministra biroja vadītājs, juridiskais padomnieks, padomnieks sabiedrisko attiecību jautājumos, citu darbinieku skaits var atšķirties. Rekordists iepriekšējā valdībā bija "Attīstībai/Par!" pārstāvis Artūrs Toms Plešs, kura birojā strādāja 13 cilvēki, tajā skaitā trīs ārštata padomnieki bez atalgojuma.

Pašlaik, kamēr vairāku jaunās valdības ministru komandas vēl top, būtisks ir nosacījums, lai ministra komandas izraudzīšanās nenotiek pusslepus, uzsvēra finanšu ministrs, partijas "Vienotība" vadītājs Arvils Ašeradens.

"Ministra birojs ir daļa no ministriju politiskās pārvaldes, tāpēc tā izveidē ir nepieciešama plaša caurskatāmība. Šobrīd ministru biroji vēl veidojas, bet ir pilnīgi skaidrs, ka, tikko pieņemti padomnieki vai parlamentārie sekretāri, par to sabiedrība ir jāinformē pietiekami plaši. Par to nav šaubu," sacīja Ašeradens.

Neilgi pēc jaunās valdības izveidošanas plašāku uzmanību izpelnījās satiksmes ministra Jāņa Vitenberga (Nacionālā apvienība) biroja izveide. Tajā par juridisko padomnieku pieņemts Vitenberga partijas biedrs, 14. Saeimā neievēlētais bijušais Saeimas deputāts Jānis Iesalnieks, kurš pats par to pavēstīja saziņas vietnē "Twitter".

Savukārt par satiksmes ministra palīdzi komunikācijas jautājumos izraudzīta Megija Florentīne – skolniece un Nacionālās apvienības jaunatnes organizācijas aktīviste. Par biroja sastāvu nebija publiska vēstījuma, taču viņas izraudzīšanos Vitenbergs pēc valdības pirmās darba sēdes pamatoja ar ideju par iespēju ieinteresētiem jauniešiem iesaistīties politikā.

"Es arī iepriekš strādājot esmu devis iespēju jauniešiem sevi pierādīt, un sadarbība ir bijusi veiksmīgi. Skatoties konkrēti par Megijas Florentīnes darbu, viņas pienākums būs organizēt reģionālās vizītes, komunicēt ar medijiem. Viņa būs palīdze uz pusslodzi. Bieži vien vēl saskaramies ar postpadomju mantojumu, ka jauniešus diskriminē darba tirgū. Taču es domāju, ka šāda vakance palīdzei uz pusslodzi ir lieliska iespēja sevi apliecināt un pierādīt," sacīja ministrs.

Nepamanīti nav palikuši fakti, ka par Jāņa Vitenberga biroja vadītāju kļuvusi kultūras ministra Naura Puntuļa iepriekšējā biroja vadītāja Marika Zeimule. Savukārt viņas vietā par kultūras ministra biroja vadītāju apstiprināta Aija Iesalniece, kura iepriekš vadījusi zemkopības ministra biroju.

Kādās jomās specializējušos partijas biedru piesaiste konsultantu un padomnieku amatos ir izprotama arī politiskās vides atjaunošanās un uzlabošanas vārdā. Savukārt ģimenes locekļu pieaicināšana amatos ir vērtējama kritiski, uzskata politologs, sabiedrisko attiecību aģentūras "Mediju tilts" vadītājs Filips Rajevskis.

"Kā tad šīs lietas apgūst jaunie iesācēji politiķi? Nu, es ceru, ka viņš kādā jomā ir speciālists, tad kļūst par attiecīgas jomas padomnieku ministrijā, frakcijā vai par palīgu deputātam kādā komisijā. Tad var spert nākamo soli un pats kandidēt vēlēšanās un kļūt par komisijas vadītāju," skaidroja Rajevskis.

Savukārt nepieredzējušu jauniešu piesaiste ministra birojā ir vairāk nekā diskutabla. "Satiksmes ministram nav jānodarbojas ar jauniešu politiku. Ja šāds cilvēks būtu, piemēram, konsultants frakcijā vai deputāta palīgs, būtu citādi. Tomēr šos amatus nedrīkst izmantot kā partijas kasi savu biedru papildu motivēšanai," uzsvēra politologs.

Jāatgādina, ka Saeima decembra sākumā pieņēma likuma grozījumus, kas paredz arī ministru biedru amatu izveidi konkrētu pienākumu veikšanai. Koalīcijā vienojušies, ka nebūs vairāk par trīs šādām amata vietām. Pašlaik vēl nav konkrētu lēmumu par ministru biedru posteņu ieviešanu valdībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti