Dienas ziņas

Dabas muzejā aplūkojami ārstniecības augi

Dienas ziņas

Jēkabpilī izveido Insulta vienību

VARAM lūgs pārskatīt lēmumu par bibliotēku slēgšanu Jūrmalā

Ministrija lūgs pārskatīt lēmumu par bibliotēku slēgšanu Jūrmalā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pašvaldības pārraugošā ministrija, atsaucoties uz iedzīvotāju vēstuli un Latvijas Bibliotēku padomes aicinājumu pārskatīt lēmumu, lūgs Jūrmalas domi vēlreiz izvērtēt nepieciešamību slēgt Asaru un reorganizēt Bulduru bibliotēku. Pašvaldības pieņemtais lēmums paredz, ka pēc desmit dienām Bulduru bibliotēka esošajās telpās savu darbību pārtrauks, lai novembra vidū lasītājus gaidītu sešdesmit kvadrātmetru lielās telpās Jūrmalas teātrī un Centrālajā bibliotēkā, jo apkurināt ēku esot pārāk dārgi. Savukārt jūrmalnieki pauž aizdomas, ka patiesais iemesls, iespējams, ir īpašuma atsavināšana.

Bulduru bibliotēka savu pašreizējo mājvietu, speciāli bibliotēkas vajadzībām būvētu ēku, ieguva pirms piecdesmit gadiem. Vecākā bibliotekāre Gunta Melne šo pārvākšanos atceras ar prieku. Pārvākšanās straujiem soļiem tuvojas arī šobrīd, jo domes lēmums paredz, ka šajā vietā bibliotēka darbosies vēl tikai desmit dienas. Jau šobrīd bibliotēkas grāmatu krājums esot krietni sarucis.

"Noskaņojums jau ir briesmīgs," atzina bibliotekāre. "Vienkārši šokējošs. 4000 [grāmatu] jau ir aizgājuši nebūtība, 1000 arī, kā saprotu, ies uz makulatūru, uz samalšanu. To, kas paliek, es saprotu, ka mēs liksim kastēs un uz kādu glabātuvi."

Turpmāk daļa bibliotēkas atradīsies dažās Jūrmalas teātra telpās, kur joprojām notiek remonts, bet novembrī, pēc valsts svētkiem, Bulduru bibliotēka būšot pieejama arī Centrālajā bibliotēkā.

Jūrmalas Centrālās bibliotēkas direktore Māra Jēkabsone norādīja: "No vienas puses, teātris, protams, ir publiska telpa, bet tā nav tik publiska telpa, lai tā būtu piemērota bibliotēkai, bet es vēlreiz atkārtošu, ka šis ir tāds ārkārtas risinājums šādā situācijā."

Lasītāji un darbinieki to gan nesauc par ārkārtas situāciju, jo pirmoreiz jau 2018. gadā bijis mēģinājums divstāvīgo ēku atbrīvot. Vēlāk tas mēģināts pat kovida laikā. Arī raugoties uz telpām, kur brēktin brēc pēc kārtīga remonta, daudziem radušās aizdomas, ka, iespējams, bibliotēkas reorganizācijai ir pavisam cits iemesls.

Bulduru bibliotēkas lasītāja Jana Veinberga vērtēja: "Apkures tarifs nav iemesls, tāpēc ka mēs jau divās domes sēdēs [dzirdējām] 31.03. un 18.08., ka jau pirms vairākiem gadiem domes vadība ir izlēmusi neieguldīt šajā ēkā līdzekļus, un tā neesot nepieciešama bibliotēku funkcijai."

Latvijas Bibliotēku padome gan rekomendējusi pašvaldībai saglabāt gan Bulduru, gan Asaru bibliotēku, tomēr tas netika ņemts vērā.

Jūrmalas valstspilsētas pašvaldības Kultūras nodaļas vadītāja Agnese Miltiņa norādīja: "Ja ziemā tur nav iespējams uzkurināt vairāk kā 15 grādus, tad mēs vienkārši kurinātu atmosfēru par dārgām summām. Tur jāmaina apkures katls un jāveic siltināšana, tad mēs tomēr atļaujamies neņemt vērā šo rekomendāciju."

Miltiņa nenoliedz, ka lēmums par Bulduru bibliotēkas ēkas atbrīvošanu gaisā virmo jau četrus gadus, bet doma ēku sakārtot neesot bijusi: "Ko nu mēs varējām, to mēs varējām. Visi varbūt kādreiz ko savādāk darītu, bet mēs dzīvojam šodien un ar veselīgu skatu ir jāskatās nākotnē."

Lasītāji gan nevēloties pievienoties domes veselīgajam skatam, tāpēc palīgā saukuši arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM) un Kultūras ministriju. Pašvaldības uzraugošā ministrija atgādina, ka dažādi atbalsta veidi ēku energoefektivitātes celšanai bijuši pieejami gan agrāk, gan tagad.

"Mēs lūgsim pašvaldību pārskatīt savu lēmumu. Tas ir galvenais pašvaldību mērķis – intereses sabalansēt, un pat tad, ja ir kādi lēmumi, kas ietekmē iedzīvotājus, pārskatīt, vai tiešām nav alternatīvi modeļi, kā rīkoties," uzsvēra VARAM valsts sekretāra vietniece Ilze Oša.

Kā ReTV norādīja pašvaldībā, Bulduru bibliotēkas atrašanās Jūrmalas teātrī esot īslaicīga. Visticamāk, pēc tam tā tikšot pārcelta uz Asaru pamatskolu, kur pašlaik notiek remontdarbi. Jāteic gan, ka pašreizējā projektā bibliotēkas atrašanās tur nav paredzēta.

KONTEKSTS:

Nopietnas pārmaiņas sagaida divas Jūrmalas bibliotēkas. Bibliotēku Asaros paredzēts slēgt, bet Bulduros esošo krājumu pārcelt uz Centrālo bibliotēku Dubultos, Jūrmalas teātra ēkā Bulduros izveidojot grāmatu izsniegšanas punktu. Pilsētas domes ieskatā komunālās izmaksas ir pārāk augstas, lai uzturētu bibliotēku neremontētā ēkā.

Jūrmalnieki grāmatu krātuves saglabāšanai vāca parakstus un 11. augustā arī rīkoja piketu pie pilsētas domes. Tomēr dome 18. augusta sēdē ar vienpadsmit balsīm "par" un četrām "pret" pieņēma lēmumu reorganizēt pašvaldības bibliotēkas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti