Dienas ziņas

Aizdomas par 50 miljonu eiro atmazgāšanu ABLV

Dienas ziņas

Uz Latviju – pēc 14 dienu karantīnas

Aprūpes centrus uzrauga vien četri cilvēki

Ministre atzīst: Aprūpes centrus uzrauga vien četri cilvēki

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Attieksmi un sirdsapziņu diemžēl nevar ierakstīt likumā. Tā raidījuma "Aizliegtais paņēmiens" sēriju "Sistēmas seniori" komentē labklājības ministre Ramona Petraviča ("KPV LV"). Sociālās aprūpes centos notiekošo ministrija kontrolē, ja kāds uzraksta sūdzību. 874 pakalpojumu sniedzējus uzrauga četri cilvēki. 

"Esmu bijusi arī ''Ezerkrastos''. Man gan neviens nebija sūdzējies, ka būtu tāda attieksme, kā bija redzams," sacīja ministre. 

Valsts sociālās aprūpes centrā "Ezerkrasti" apspriests raidījumā redzētais, sekas – viena no epizodē iesaistītajām darbiniecēm uzrakstījusi atlūgumu.

"Izrunājam trūkumus ar aprūpētājām, un tad jau kolektīva viedoklis tiek ņemts vērā, arī šajā gadījumā. Pārējās aprūpētājas izteica savu viedokli, un uz šodienu aprūpētāja ir jau iesniegusi atlūgumu," stāstīja centra "Ezerkrasti" vadītāja Valentīna Maļcāne.

Ministre raidījumā parādīto sola pārrunāt ne vien ar ministrijas pārziņā esošo aprūpes centru vadītājiem, vēstules sūtīšot arī pašvaldībām, kurām pieder aprūpes centri.

"Noteikti darbiniekiem ir jāziņo, ja ir šādi gadījumi un viņi zina. Pat ja trūkst darbinieku, par to nevar klusēt. Ministrijai ir kontroles departaments, četri cilvēki, kas uzrauga 800 pakalpojumu sniedzējus, faktiski strādā uz sūdzību pamata," stāstīja Petraviča. 

Uzraudzības sistēma buksē. Ne darbinieki, ne pakalpojumu saņēmēji nav gatavi aktīvi iestāties par klientu tiesībām, sūdzēties. Pērn kontroles dienests devies 70 pārbaudēs. Biežākās nepilnības, kas konstatētas, saistītas ar aprūpes procesa nodrošināšanu, konfidencialitāti, darba organizāciju, arī klientu drošību. To daļu, kas saistīta ar veselības aprūpi, uzrauga Veselības inspekcija. Tuvinieki pārsvarā sūdzas par gulošu klientu aprūpi, apšaubot medikamentu došanu un aprūpes kvalitāti. Ceturtdaļu sūdzību atzīst par pamatotām.

"Ja ir ordinēts medikaments - vai šis medikaments ir iegādāts; ja ir iegādāts, kā tiek norakstīts. Medikamentiem mazliet vieglāk izsekot. Par ēdiena uzņemšanu vai dzērienu ir grūtāk, bieži vien atkarīgs, cik godprātīgi darbinieks pilda savus pienākumus," stāstīja Veselības inspekcijas Veselības aprūpes kvalitātes kontroles nodaļas vadītājs Andris Zīverts.

Sūdzību skaits pieaugot, tomēr pērn un aizpērn to bija vien ap 40 uz nepilniem 8000 klientu. No sociālās aprūpes centru iemītniekiem lielākā daļa - 7313 - ir pieaugušie. Šajā gadā klientu veselības aprūpes pārbaudes sociālās aprūpes centros būšot viena no Veselības inspekcijas prioritātēm. 

KONTEKSTS:

LTV raidījuma "Aizliegtais paņēmiens" žurnāliste, uzdodoties par aprūpētāju, pieteicās darbā un pastrādāja sociālās aprūpes centrā "Ezerkrasti" Pierīgā. Viņu pieņēma labprāt, jo darbinieku trūkst. 

Žurnāliste konstatēja, ka instruktāža par darbu ir nepietiekama un ar klientiem neiepazīstina. Viņa arī redzēja vairākus gadījumus, kuros aprūpētāja ar liegumiem soda iemītniekus. Viņa strādāja arī divos citos aprūpes namos, secinot, ka aprūpes minimums ir, bet iemītnieki dienas pavada bezdarbībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti