Meklēs nesprāgušu munīciju «Rail Baltica» ceļā Cekulē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Dzelzceļa līnijas "Rail Baltica" kopuzņēmums AS "RB Rail" izsludinājis iepirkumu ar mērķi identificēt nesprāgušu munīciju un veikt ģeotehniskos darbus bijušajā Cekules militārajā zonā. Piesārņotā teritorija atrodas Stopiņu novadā, blakus valsts autoceļam A4 apmēram 20 km attālumā no Rīgas, un plānots, ka to šķērsos "Rail Baltica" pamattrases posms "Vangaži-Salaspils-Misa", informēja uzņēmumā "RB Rail".

Cekules teritorijā pagājušā gadsimta divdesmitajos gados atradās Latvijas Nacionālo bruņoto spēku noliktavas. Otrā pasaules kara laikā noliktavas tika uzspridzinātas, izkaisot munīciju pa visu teritoriju. Pēc tam šī zona tika apklāta ar 1–2 m biezu augsni, lai padarītu to drošāku, teritoriju turpinot izmantot militārām vajadzībām līdz pat PSRS armijas aiziešanai no Latvijas 1994. gadā.

Šobrīd ar nesprāgušo munīciju piesārņotā teritorija ir klāta ar kokiem un pamežu, un saskaņā ar teritorijas plānošanas dokumentiem tā tiek uzskatīta par meža platību.

Latvijas Nacionālie bruņotie spēki, veicot sprādzienbīstamu lādiņu iznīcināšanas apmācības šajā zonā, pamazām to attīra.

"Rail Baltica" dzelzceļa līnija šķērsos šīs teritorijas austrumu daļu, kur iepriekšējas izpētes rezultāti ir atklājuši aptuveni 1 līdz 10 iespējamās nesprāgušās munīcijas vienības uz 100 m2. Tā kā pašlaik zemes gabals tiek uzskatīts par bīstamu, lai turpinātu ģeotehniskās izpētes darbus, jau projektēšanas posmā tiks veikta pirmās kārtas nesprāgušās munīcijas identifikācija un teritorijas attīrīšana.

Nesprāgušās munīcijas atrašanai tiks izmantoti magnetometrs, gradiometrs un ģeo-elektriskās izpētes metodes. Magnetometrs un gradiometrs mēra zemes magnētisko lauku un uztver izmaiņas tajā, kas saistītas ar metālisko objektu atrašanos zemē. Gradiometrs veic lauka izmaiņas mērījumus, palielinot magnetometra precizitāti. Kartēšanu jāveic ar individuālajām, pārvietojamām iekārtām, bet lielākos laukumos pastāv iespēja kartēšanai izmantot dronu. Rezultātā tiks iegūts materiāls ar magnētiskā lauka anomālijām, ar precizitāti līdz 1 cm.

Pēc nesprāgušās munīcijas kartēšanas varēs izvērtēt nepieciešamos resursus un laiku attīrīšanai, kā arī veikt nepieciešamos inženiertehniskos darbus.

Šī iepirkuma rezultātā darbi tiks veikti apmēram 4 ha platībā, vienlaikus būvniecības posmā plānots attīrīt līdz 10 reizes lielāku teritoriju, skaidroja "RB Rail".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti