Mediķu asociācijas atgādina prezidentam par prioritātēm veselības jomā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Valsts prezidents Egils Levits ar Latvijas Ārstu biedrības, Latvijas jauno ārstu asociācijas, Latvijas Māsu asociācijas un Latvijas Vecmāšu asociācijas pārstāvjiem otrdien pārrunāja aktualitātes veselības aprūpes reformās. Organizāciju pārstāvji pēc tikšanās pauda, ka viņiem bija svarīgi izrunāt to, kas šogad nozarē būs prioritātes, un atgādināt, ka veselības aprūpei ir nozīme gan valsts ekonomikas attīstībā, gan valsts drošībā un vidusšķiras veidošanā.

Latvijas Ārstu biedrības prezidente Ilze Aizsilniece sacīja, ka ir svarīgas ne tikai mediķu algas, bet tas, kā kopumā budžets tiek plānots.

“Mūsu galvenās prioritātes ir tomēr paskatīties, kā mēs sadalām naudu, piemēram, 2020. gada budžetā diezgan liela naudas summa, 300 miljoni, tika izmantota, lai palielinātu neapliekamo minimumu, kas patiesībā katram iedzīvotājam ir neliela nauda, mēnesī tie ir 11 - 15 eiro,” norādīja Aizsilniece.

Ilze Aizsilniece: Par prioritātēm veselības jomā
00:00 / 00:48
Lejuplādēt

“Ja mēs to naudu būtu salikuši kopā, mēs būtu varējuši palīdzēt ļoti daudziem cilvēkiem, kuriem ir nepieciešama paliatīvā aprūpe mājās, viņu tuviniekiem, kuri tērē lielu naudu, lai varētu šo paliatīvo aprūpi nodrošināt, lai mēs varētu palīdzēt vecākiem, kuru ģimenēs aug bērni ar speciālām vajadzībām,” sacīja Aizsilniece

“Ir jautājums, kā mēs naudu tērējam. Tas nav tikai jautājums par māsu, vecmāšu, ārstu un ārstniecības atbalsta personāla algu. Tas ir jautājums par to, kā cilvēki jūtas mūsu valstī, kad viņi ir saslimuši,” sacīja  Aizsilniece.

Tikšanās laikā mediķi norādīja, ka viens no valsts uzdevumiem ir nodrošināt veselības aprūpes pieejamību visiem iedzīvotājiem, neatkarīgi no viņu ienākumiem un veselības stāvokļa. Ieguldījums sabiedrības veselības aprūpē ir valsts ieguldījums tautsaimniecības un cilvēces attīstībā, paziņojumā medijiem informēja asociācijas.

“Aktuālā situācija pasaulē uzskatāmi apliecina, ka pienācīgas veselības aprūpes nodrošināšana ir ne tikai katras valsts, bet arī globāla atbildība. Mūsdienās mums jābūt spējīgiem atvairīt gan militārus uzbrukumus, gan slimības, tāpēc civilizētas valstis vienlīdz investē gan aizsardzībā, gan veselības aprūpē,” tikšanās laikā uzsvēra Jauno ārstu asociācijas valdes priekšsēdētājs Kārlis Rācenis.

Asociāciju pārstāvji arī uzsvēra, ka Latvijas veselības aprūpes kritiskais stāvoklis katru dienu atstāj sekas uz valsts ekonomiku un izaugsmes iespējām nākotnē. Saskaņā ar jaunākajiem datiem Latvijā katru gadu nepamatoti dzīvību zaudē aptuveni 7000 cilvēku, no tiem 123 cilvēki ir jaunāki par 18 gadiem, informēja asociācijas.  

Latvijā uz 1000 cilvēku ir tikai 3,2 ārsti un 4,6 māsas. Vienlaikus Igaunijā tie ir 3,4 ārsti un 6,2 māsas, bet Lietuvā – 4,5 ārstu un 7,8 māsu. Latvijā pašlaik trūkst vismaz 200 ārstu un 3500 māsu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti