Mediķu algu pieaugumam iezīmēto naudu nozare sliecas nesaskaldīt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

183 miljonu eiro piešķiršana medicīnas darbiniekiem to algu palielināšanai nākamgad izraisīja plašas diskusijas, jo savā ziņā uz pašu mediķu pleciem gūlās neapskaužams uzdevums – visu naudu paturēt sev, beidzot nodrošinot solīto atalgojumu nozarē, vai tomēr dalīties ar citām nozares vajadzībām. Atsevišķas nozares asociācijas jautājumu pārrunājušas Veselības ministrijas (VM) stratēģiskajā darba grupā, sliecoties, ka mediķu algām atvēlētā nauda šim mērķim arī jāatstāj.

Mediķu algu pieaugumam iezīmēto naudu nozare sliecas nesaskaldīt
00:00 / 02:54
Lejuplādēt
VM stratēģiskās padomes sapulcē daļa veselības aprūpes nozares pārstāvju ceturtdien, 25. septembrī, pārrunāja esošo situāciju ar piešķirtajiem līdzekļiem veselības nozarei un iespējamos trīs modeļus, kā esošo finansējumu lietot.

 

Latvijas Māsu asociācijas viceprezidente Ilze Ortveina skaidroja – piedāvājumi ietvēruši gan tikai nozares darbinieku algu palielināšanu, gan dalīšanu ar pacientu vajadzībām un vēl citas iespējas.

Ortveina norādīja – Māsu asociācija uzstājusi, ka visa nauda būtu novirzāma mediķu atalgojumam.

"(..) Domājot par to, lai Latvijā pacienti varētu saņemt kvalitatīvu aprūpi pie dramatiskā māsu skaita trūkuma, mūsu asociācijas viedoklis ir, ka šie līdzekļi ir jānovirza ārstniecības personu atalgojumam, kā tas ir ierakstīts likumā," uzsvēra asociācijas pārstāve.

Latvijas Jauno ārstu asociācija, kas gan stratēģiskajā sapulcē nepiedalījās, ir aptaujājusi savus biedrus, un lielākoties atbalstu guvis plāns visu atvēlēto naudu novirzīt medicīnas darbinieku atalgojumam.

Asociācijas vadītājs Kārlis Rācenis norādīja, ka nav pareizi no algām iezīmētās naudas likt izvēlēties.

Par pārējo finansējumu atbildīgajiem bijis jācīnās atsevišķi.

"Kas attiecas uz šo aptauju, tādi ir arī šie rezultāti. Jaunie ārsti norāda, ka atalgojuma finansējumu ir diezgan neētiski pārdalīt, ka nevar šādu jautājumu uzdot. Es domāju: ja sāks finansējumu izdalīt, tad atkal būs liela daļa medicīnas darbinieku, kas būs neapmierināti un sāksies atkal šie jautājumi, kāpēc vispār kaut kas šādā veidā tiek darīts vai netiek darīts," teica Rācenis.

Tikmēr konkrētu nostāju vēl nav formulējusi Latvijas Ārstu biedrība. Tai nākamajā otrdienā paredzēta valdes sēde, kurā arī šis jautājums tiks izskatīts.

Biedrības vadītāja Ilze Aizsilniece gan uzskata – nauda, kas paredzēta atalgojuma celšanai, būtu tam arī jāatvēl.

"Mēs arī domājam aptaujāt savus biedrus, un tas nav vienas dienas jautājums, bet, kopumā skatoties uz šo situāciju, gribu teikt, ka veselības aprūpes darbinieki ir atteikušies no sava maksājuma jau kopš 2009. gada. Mums samazināja, un mēs piekritām, mēs sapratām, ka vajadzīgs medikamentiem un visam, bet vajag atcerēties vienu lietu – ja tas ir koalīcijas lēmums šogad šo finansējumu piešķirt algu palielināšanai, es nedomāju, ka pēdējā brīdī to vajag mainīt," sacīja Aizsilniece

VM pārstāvis Oskars Šneiders par stratēģiskās padomes sapulcē spriesto norādīja – kopumā sanākušie lēmuši, ka nauda, kas iezīmēta atalgojuma celšanai, tam arī jāatvēl. Tajā pašā laikā viņš skaidroja, ka klātesošajiem nav bijuši iebildumi veselības aprūpes nozares plašākam traktējumam, proti – spriests, ka algu pielikums nepieciešams ne tikai pakalpojumu sniedzējiem, bet arī administratīvajai daļai, piemēram, Veselības inspekcijas, Slimību profilakses un kontroles centra un citu iestāžu darbiniekiem, kas nodrošina sistēmas funkcionēšanu.

KONTEKSTS:

Mediķu atalgojuma celšanai par 20% valsts 2021. gada budžetā paredzēti 183 miljoni eiro. Tikpat liels finansējums paredzēts arī turpmākajos gados. VM, saprotot, ka vairāk naudas visdrīzāk arī nedabūt, aicināja mediķus ar šo rezervēto, jau tā nepietiekamo naudu vēl padalīties citiem mērķiem, jo algu palielināšana nav vienīgās vajadzības nozarē, iepriekš vēstīja LTV raidījums "De facto".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti