Mediju ētikas padome saskata atsevišķas problēmas dažu mediju rakstos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 8 mēnešiem.

Latvijas Mediju ētikas padome, izvērtējot vienu sūdzību un divus iesniegumus par "godprātības un avotu daudzveidības trūkumu, nepietiekamu faktu pārbaudi, kā arī kritiskas attieksmes trūkumu pret informācijas avotu publikāciju veidošanā", saskatījusi atsevišķas problēmas dažu mediju rakstos, aģentūrai LETA pavēstīja Ētikas padomes pārstāvji.

Ētikas padome izvērtēja Janas Simanovskas sūdzību par portāla "TVnet" publikāciju "Iekštelpas ir morāli un fiziski novecojušas. Slēdz Bulduru bibliotēku". Publikācija balstījās uz Jūrmalas pilsētas administrācijas pārstāvja sacīto saistībā ar bibliotēkas slēgšanu.

Sūdzības iesniedzēja paudusi nostāju, ka publikācijā pārkāpti biedrības Ētikas kodeksā nostiprinātie godprātības, daudzveidības, faktu pārbaudes un kritiskas attieksmes pret informācijas avotu principi.

Tāpat sūdzības iesniedzēja pārmeta, ka minētā publikācija esot "vienpusējs, tendenciozs vienas ieinteresētās puses - Jūrmalas domes - viedokļa atspoguļojums", tādējādi esot pieļauta medija nekritiska attieksme pret informācijas avotu.

Ētikas padome, izvērtējot iesniegumu un medija sniegto skaidrojumu, saskatīja vairākas Ētikas kodeksā iepriekš minēto principu pārkāpuma pazīmes, tomēr vienlaikus atzina, ka portāls nodrošināja Ētikas kodeksa principu ievērošanu, veltot Bulduru bibliotēkas slēgšanas tēmai citas, daudzpusīgākas publikācijas, tādējādi kopumā nodrošinot sabiedrībai daudzveidīgu informāciju un viedokļus.

Tāpat Ētikas padome izvērtēja Lauras Tenbergas iesniegumu par "jauns.lv" publikāciju "140 kg smagā dziedātāja Lizo demostrē bezgaumīgāko kāzu kleitu apaļīgajām līgavām".

Iesniegumā bija pausta nostāja, ka publikācija ir nievājoša, necienīga, žurnālists izsakot savu viedokli un kritizējot cilvēka ārējo izskatu.

Ētikas padome, izvērtējot publikāciju un izdevniecības "Rīgas viļņi" sniegto skaidrojumu, sniegusi vērtējumu par publikāciju, jo tajā ir vairāki aspekti, kas pelnījuši uzmanību un arī kritiku.

Lai arī izdevniecība "Rīgas viļņi" noraida tai adresētos pārmetumus, apgalvojot, ka publikācijā izteiktie viedokļi par dziedātājas izskatu nav attiecināmi uz viņas apaļīgajām formām, Ētikas padome uzskata, ka atsevišķi elementi publikācijā balansē uz ētikas pārkāpumu robežas.

Padome vērš uzmanību, ka šovbiznesa slavenību tērpu apspriešana un komentēšana daļai mediju ir ierasta prakse, un ir pieļaujams, ka šādās publikācijās izskan arī asāki viedokļi.

Padome norāda, ka mediji, mēģinot piesaistīt uzmanību ar kritizēšanu, viegli var pārkāpt robežas, kur izteiktie komentāri nav vis par tērpu un gaumi, bet tiek attiecināti uz cilvēka personību, izskatu, un tādā veidā tiek uzspiesti "akceptējamie" ķermeņa standarti.

Padomes komentārā norādīts, ka publikācijā esot vērojama "šī negatīvā tendence - apspriests tiek nevis dziedātājas vokālais sniegums, bet viņas ķermenis".

Ētikas padomes redzējumā, šajā publikācijā varētu vēlēties cieņpilnāku attieksmi pret cilvēku. Tāpat, Ētikas padomes ieskatā, portālam "jauns.lv" vajadzētu būt atbildīgākam, apspriežot un popularizējot skaistuma standartus.

Savukārt iesniegumā par portāla "jauns.lv" publikāciju "Vācijā atļaus mainīt dzimumu no 14 gadu vecuma reizi gadā" bija norādīts, ka daļa minētās informācijas nav patiesa un atšķiras no informācijas pirmavota vācu valodā.

Pēc padomes lūgtā skaidrojuma izdevniecība "Rīgas viļņi" atzina, ka publikācija ir nepilnīga un pārprotama, kā rezultātā publikāciju papildināja un precizēja.

Šīs situācijas vērtējumā Ētikas padome norāda, ka sākotnēji publikācijā bija saskatāmas Ētikas kodeksa pārkāpuma pazīmes, taču pēc publikācijas un tās virsraksta labojumiem nepilnības tikušas novērstas - virsraksts pēc precizējuma kļuvis skaidrāks un publikācijas saturs vairāk atbilst pirmavotam.

Izvērtējot šo situāciju, Ētikas padome uzsver, ka ētikas principi medijiem jāievēro visās situācijās, taču sensitīvu tēmu atspoguļojums un virsrakstu veidošana ir jautājumi, kam medijiem jāvelta padziļināta uzmanība.

Biedrības "Latvijas Mediju ētikas padome" Ētikas padomi veido tās priekšsēdētāja Daiga Sproģe, priekšsēdētājas vietnieks Aivars Pastalnieks, padomes locekļi Skaidrīte Lasmane, Guntars Līcis, Baiba Liepiņa, Anda Rožukalne, Gunta Līdaka, Jānis Buholcs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti