Panorāma

Informācija par amatpersonu ienākumiem – svarīga

Panorāma

Lietuvas premjerministre: Lukašenko cenšas parādīt "varas sviras"

Vērtēs konkursa "Mini Miss" atbilstību likumam

Mazu meiteņu skaistumkonkurss sociālajos tīklos – vai likumīgs? Vērtēs inspekcija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 11 mēnešiem.

Sociālo tīklu "Facebook" pārņēmis bērnu skaistumkonkursa "Mini Miss Latvija" vilnis. Kamēr vieni vērtē un dalās ar skaistākajām mazu meiteņu fotogrāfijām, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā (VBTAI) uzsākta pārbaude, vērtējot, vai konkursa rīkotāji nepārkāpj likumu.

Šajās dienās par Latvijas "Mini Miss" titulu sacenšas 40 meitenes vecumā no trīs līdz 12 gadiem. Sociālo tīklu "Facebook" burtiski pārpludinājuši mazu meiteņu attēli no visas Latvijas.

Aicinājumus balsot par sava novada meitenēm izplatījuši pat pašvaldību pārstāvji, piemēram, Ogres novada izglītības pārvalde.

Kamēr vieni sociālo tīklu vietnē aicina spiest vairāk "patīk" un dalīties ar meiteņu fotogrāfijām, konkurss nonācis VBTAI speciālistu redzeslokā, jo bērnu tiesību aizsardzības likumā melns uz balta rakstīts: "Bērnu aizliegts iesaistīt skaistuma konkursos vai citos tamlīdzīgos pasākumos, kuru galvenais mērķis ir vienīgi viņa ārējā izskata vērtēšana." Jau vairāk nekā desmit gadus likums aizliedz bērnu dalību skaistumkonkursos, kuru galvenais mērķis ir vienīgi ārējā izskata vērtēšana.

Konkursa rīkotāja Kristīne Lindenblate norādīja, ka pasākumā tiekot vērtēts nevis izskats, bet gan meitenes talants. Viņa skaidroja: "Mums arī 18. jūnijā ir talantu šovs, kur katrs bērns demonstrē savu talantu, kurš dzied, dejo, kurš dzejolīti skaita, kurš cep, vāra un tā tālāk. Tā ka,  nē, mums nav tikai šīs fotogrāfijas, ir radošums un izdoma."

Lindenblate sacīja: "Man ļoti žēl, ka cilvēki, neiedziļinoties patiesajā konkursa būtībā, nāk ar savām netīrajām domām un bradā mūsu skaisto dārzu, kurā mēs audzējam šīs puķes un kur tiešām visi ir laimīgi, bērni ir laimīgi, vecāki ir laimīgi, nekas nenotiek bez vecāku ziņas."

Tomēr bērnu tiesību aizsardzības speciālisti pauda bažas, ka šajā konkursā runa nav tikai par talantu vērtēšanu.

VBTAI Bērnu tiesību aizsardzības departamenta direktore Evija Rācene norādīja: "Tā informācija, kas mums ir šobrīd, ir tā, ka sākotnēji bija jāiesūta bērna profila bildes un bildes pilnā augumā. Un būsim godīgi, šeit es neredzu, kur šeit varētu saskatīt kādu talantu, vismaz šobrīd."

Viņa teica: "Arī, vērtējot bērna talantu, manuprāt, tas arī varētu būt pašiem bērniem diezgan traumējoši, jo – kā mēs varam salīdzināt, ka dziedāt ir labāk, nekā zīmēt, vai dejot ir labāk, nekā aust, piemēram."

Līdzīgu viedokli pauž arī Tiesībsarga birojā, kur paralēli VBTAI, kas sākusi pārbaudi, arī sākuši skatīt, vai konkurss atbilst likumam.

Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas jurists Agris Skudra pauda – ir pārsteidzoši, ka 21. gadsimtā pēc punktu sistēmas aizvien tiek vērtēts cilvēku, jo īpaši bērnu, izskats. Skudra arī uzsvēra, ka "Facebook" notiekošais balsojums balstās tikai uz bērna ārējā izskata vērtēšanas.

"Mēs neredzam ne bērna talantus, nav video, kurā ir ievietoti bērni, kuri skaita dzejoļus, skaisti dzied vai skaisti dejo," viņš sacīja un norādīja, ka Tiesībsarga biroja ieskatā ir saskatāmas pazīmes, kas neatbilst Bērnu tiesību aizsardzības likuma 50. panta prasībām.

Konkursa fināls norisinās piektdien un sestdien, un no visām dalībniecēm vecumā no trīs līdz 12 gadiem paredzēts izvēlēties vienu uzvarētāju.

Arī visas pārējās meitenes saņemšot kroņus un citus titulus. Līdzīgs konkurss vasaras beigās plānots arī zēniem. Tikmēr izvērtēšana, vai konkurss atbilst likumam, uzsākta šajās dienās, un rezultāti gaidāmi likumā noteiktajā kārtībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
%;">
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti