Panorāma

"Revertai" pieder ārzonu uzņēmumi

Panorāma

Saharova balvu piešķir jezīdu aktīvistēm

Ilgstoši neatrod pretendentu Maksātnespējas administrācijas direktora amatam

Maksātnespējas administrācija bez vadītāja rekordilgu laiku - deviņus mēnešus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

To, ka nav viegli atrast cienīgus pretendentus atbildīgiem valsts amatiem, jau pierādīja pusgadu ilgušie Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektora meklējumi. Tur gan problēma tagad atrisināta. Taču joprojām nav izlemts, kam uzticēt Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) vadību. Bet savdabīgs rekords sasniegts Maksātnespējas administrācijā - tur direktora vieta ir tukša nu jau devīto mēnesi.

Viens no politiķu nepadarītajiem darbiem, kura dēļ tiek zaudētas investīcijas un kas posta Latvijas tēlu gan vietējā, gan starptautiskā mērogā, ir nesakārtotais maksātnespējas process. Negodprātīgi administratori to turpina ļaunprātīgi izmantot. Uzraugi bezspēcīgi.

Saņēmis kritiku par savu darbu, Maksātnespējas administrācijas iepriekšējais direktors Ervīns Ābele savu kabinetu atstāja jau marta beigās. Amata atalgojums ir 2264 eiro pirms nodokļu nomaksas. Taču pretendentu meklējumi bijuši neveiksmīgi.

Piemērots direktors nav atrasts ne pirmajā konkursā, ne tieslietu resora iekšienē, ne arī otrajā konkursā un nedz arī valsts pārvaldes ietvaros. Konkursos pieteicās deviņi amata gribētāji, bet visi tika izbrāķēti.

„To, ka neviens no pretendentiem nav atbilstošs, nolēma komisija. Diemžēl,” nosaka Valsts kancelejas konsultante Līva Liepiņa.

Par to, lai Maksātnespējas administrāciju sakārtotu, politiski atbildīgs ir tieslietu ministrs. „Es domāju, ka pamatu pamats ir tas, ka valsts sektors nespēj konkurēt ar privāto sektoru,” pauž tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (Nacionālā apvienība).

Par to, kāpēc nopietni pretendenti nenāk, atšķirībā no ministra, Maksātnespējas administratoru asociācijā min citus iemeslus – nozare esot par daudz politizēta un, lai gan administratorus plānots stingrāk iegrožot un uzraudzīt, tomēr reformas esot līdz galam nepārdomātas.

„Zināmā mērā tā ir sapuvušas mājas fasādes nokrāsošana,” tēlaini izsakās Maksātnespējas administratoru asociācijas valdes loceklis Kaspars Novicāns. „Jo – kas tiek piedāvāts? Piedāvāts tiek atņemt sertifikātu profesionālai organizācijai, piedāvāts tiek kārtot eksāmenus, piedāvāts un darbojas jau, protams, elektroniskā uzraudzība, elektroniskās atskaites. Bet nav nekas nopietnāks, kas varētu veicināt aktīvu atgūšanu un kreditoru apmierinātību procesos. Līdz ar to es domāju, ka šai personai pēc 2-3 gadiem nāksies atbildēt – nu, kur tad ir rezultāti? Es domāju – atbildīga persona diez vai gatava uzņemties, zinot, ka nebūs, ko atbildēt pēc šiem trim gadiem,” norāda Novicāns.

Turklāt Saeimā vēl turpinās cīņas par maksātnespējas procesu regulējošajām likumizmaiņām, opozīcijā esošajai Ingunas Sudrabas partijai "No sirds Latvijai" un nacionāļiem savstarpēji apmainoties pārmetumiem par maksātnespējas administratoru lobēšanu.

Tieslietu ministrs atzīst – viņš lobē –, taču ko citu. „Mēs darām to, kas ir noteikts valdības deklarācijā. Mēs cieši sadarbojamies ar Ārvalstu investoru padomi, ar Darba devēju konfederāciju, ar Tirdzniecības un rūpniecības kameru, ar Komercbanku asociāciju. Šāds atklāts lobisms ir visā pasaulē atbalstāms un visā pasaulē valsts pārvalde cieši sadarbojas ar uzņēmējiem. Tās nekārtības un nelikumības, kas ir konstatētas administratoru darbā, ir iespējams novērst tikai šādas ciešas sadarbības rezultātā,” norāda Rasnačs.

Vienlaikus turpina skanēt aicinājumi pieteikties Maksātnespējas administrācijas direktora vietai. Tagad prasības ir nedaudz mīkstinātas – vairs nevajag obligātu pieredzi valsts pārvaldē.

Tieslietu ministrija sola arī citus labumus. „Ļoti ceru, ka šis konkurss atrisināsies, jo ir dabūti finanšu līdzekļi atalgojumam – turklāt visam kolektīvam, ne tikai vadītājam,” norāda Tieslietu ministrijas valsts sekretārs Raivis Kronbergs. „Esam jau iekšēji pārdalījuši, un jaunais budžets paredz pilnīgi visas garantijas, kas valsts pārvaldē pienākas – atalgojuma līmeni līdz maksimumam iespējams celt un pašam vadītājam maksāt atalgojumu, nepārsniedzot šo prēmiju ar algu par sasniegtajiem rezultātiem,” saka Kronbergs.

Pretendentiem jāpiesakās līdz 20. decembrim.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti