Panorāma

Tikai transplantācija var glābt Alisi

Panorāma

Ukraina gatavojas prezidenta vēlēšanām

Mācībās pārbaudīs Baltijas gāzes pārvades sistēmu drošību

Mācībās pārbaudīs Baltijas gāzes pārvades sistēmu drošību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 2 mēnešiem.

Kaut visās trīs Baltijas valstīs ir atvērts gāzes tirgus, aizvien vairums kurināmā tiek pirkts no viena piegādātāja. Lai gan līdz šim visi piegāžu līgumi tikuši izpildīti, risks ka vienu dienu vārsts varētu tikt aizgriezts nav zudis. Kā visām trim Baltijas valstīm rīkoties šādos gadījumos – to drīzumā plānots izspēlēt vērienīgās NATO enerģētiskās drošības ekselences centra rīkotās mācībās.

Neskaidros apstākļos pēkšņi pārtrauktas gāzes piegādes caur Lietuvu uz Kaļiņingradu, pastāvīgi kiberuzbrukumi Baltijas gāzes pārvades sistēmām, padarot aklu mērījumu nolasīšanu, radot avārijas pārsūknēšanas iekārtās un traucējumus gāzes piegādēs no Inčukalna krātuves, ko nav iespējams laicīgi aizstāt ar sašķidrinātās gāzes piegādēm.

Šādas, teju apokaliptiska līmeņa energoapgādes traucējumu scenārijus, kas mijas ar viltus ziņu izplatīšanu un diplomātisku šantāžu no nedraudzīgu valstu puses, drīzumā plānots izspēlēt visās trīs Baltijas valstīs īpašās – NATO enerģētiskās drošības ekselences centra mācībās. Pirms tām mācību dalībnieki dodas vizītēs pa visām Baltijas valstīm, iepazīstoties ar uzņēmumiem, kuri tajā ņems dalību. Šonedēļ viņi viesojās Inčukalna pazemes gāzes krātuvē.

"Galvenais mācību mērķis ir pārbaudīt Baltijas valstu gāzes pārvades sistēmas izturību pret dažādām krīzēm. Pamatā tie būs kiberuzbrukumi un piegāžu pārtraukumi, taču viens no mērķiem būs arī Eiropas Savienības solidaritātes paketes pārbaude – proti, kā valstis viena otrai spēj palīdzēt krīzes situācijās," pauda NATO Enerģētiskās drošības izcilības centra direktors Romualds Petkevičs.

Gāzes pārvades uzņēmumu pārstāvji uzsver – kopumā infrastruktūra pret problēmām ir droša, taču, lai spētu rīkoties lielākās krīzes situācijās, vajadzīgi jauni starpsavienojumi. "Ja iet runa par citu valstu apgādi, tad prioritāte vienmēr būs Latvija. Tomēr jau 2020. gadā sāks darboties Igaunijas un Somijas starpsavienojums, tāpat darbs noris pie Polijas un Lietuvas starpsavienojuma, tā kā izveidojoties vienotam tirgum šī drošība tikai pieaugs," teica AS “Conexus Baltic Grid” Inčukalna pazemes gāzes krātuves direktors Rinalds Dimiņš.

"Ja mēs zaudējam galveno piegādātāju, mums protams radīsies problēmas. Taču jautājums – kad šādas problēmas notiks – vasarā, ziemā vai pavasarī. Tas, kā mēs problēmas atrisināsim ir atkarīgs no gāzes piepildījuma Inčukalna krātuvē. Tādējādi zināmas bažas pastāv," atzina Igaunijas Ekonomikas un komunikāciju ministrijas pārstāvis Jakko Reinaste.

Mācību dalībnieki atzīst – gāzes pārvades uzņēmumiem jau nācies saskaraties ar kiberuzbrukumiem. Šie draudi gan bijuši nelieli un nav radījuši radījuši bīstamību gāzes pārvadei. Plānots, ka maijā gaidāmajās mācībās uzsvars tiks likts uz visu trīs valstu starpinstitūciju sadarbību, pārbaudot cik ātri krīzes spēj atrisināt uzņēmumi, valdības un civilās aizsardzības dienesti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti